Вести

July 7, 2022

Претстојни CS: GO настани

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Милиони обожаватели секојдневно следат е-спорт низ целиот свет. Field Level Media објавува серија прегледи за да ги изложи фановите на најпопуларните титули, тимови и личности. Игрите покриваат различни формати, видови на натпревари и распореди.

Претстојни CS: GO настани

Counter-Strike: Global Offensive, или едноставно CS: GO, е игра со шутер од прво лице со повеќе играчи објавена од провајдерот на софтвер Valve. Беше објавено во 2012 година како четврто издание на серијата игри Counter-Strike. Valve ја направи играта бесплатна за играње од декември 2018 година. Секој режим на игра што се игра онлајн поддржува склопување. На овој начин, го применува Anti-Cheat на провајдерот на софтвер за да спречи мамење и играчи со споредливи нивоа на вештини.

Претстојни настани за контра-штрајк: глобална офанзива (CS: GO)

Има закажани неколку турнири за оваа година. Овие врвни турнири ги прикажуваат најдобрите светски играчи и тимови. Некои од настаните се потврдени, со веќе одредени места и датуми.

Тие исто така се појавуваат на врвните страници за обложување е-спорт. Како што расте онлајн обложувањето за е-спорт, многу онлајн обложувалници вклучуваат настани CS: GO на нивните пазари за обложување. Исто така, се појавуваат сајтови кои нудат совети за е-спорт обложување.

Мајор PGL Антверпен 2022 година

На PGL мајор Антверпен, првиот CS: GO Major од 2022 година, се случи помеѓу 9-ти и 22-ри мај. Настанот е првпат CS: GO Major да се одржи во Белгија. Дваесет и четири тима од целиот свет се бореа за награден фонд од 1 милион долари и титулата големи шампиони.

Колото CS: GO е полно со висококвалитетни натпревари, но главните и понатаму се истакнуваат. PGL, истата фирма што го организираше Стокхолм мајор во 2021 година, ќе го води 17-тото издание на настанот спонзориран од Valve.

Швајцарскиот систем ќе се користи во американските и европските RMR настани, со тимови парени според нивниот рекорд на турнири. Овој европски RMR е поделен на два настани, А и Б. Оваа поделба се должи на присуството на многу тимови и важноста на главните слотови на линијата.

Натпреварите за прогресија и елиминација ќе бидат натпревари за најдоброто од трите, а преостанатите игри ќе бидат работи со една карта. Ако некој тим загуби три натпревари по ред, тие автоматски се елиминираат.
Предизвикувачи, легенди и шампиони се трите етапи на мајорот PGL Антверпен. Првите две ќе се одржат зад затворени врати во студиски амбиент, додека третото ќе се одржи пред публика во Антверпен Спортпалеис, кој собира 18.000 луѓе.

IEM Intel Extreme Masters XVII

Ова издание ќе се одржи помеѓу 30 мај и 5 јуни, со награда од 250.000 долари. Настанот е глобален серијал на натпревари за еспорт кој се одржува во земји низ целиот свет. Од 2022 година, овие првенства за е-спорт се сертифицирани натпревари спонзорирани од Интел. Turtle Entertainment е компанија која ја поседува лигата. Лигата постои веќе 16 сезони од 2022 година. Финалето на сезоната ќе се одржи во Катовице, Полска. Многу градови ширум светот се домаќини на настани во средината на сезоната, вклучувајќи ги Чикаго, Шангај и Сиднеј.

BLAST Premier BLAST Premier: Пролетни финалиња 2022 година

BLAST Premier Spring е еден од двата сезонски CS: GO натпреварувања на екосистемот BLAST. Со вкупен награден фонд од 2.475.000 американски долари, целото коло заработува зголемување на паричната награда. Форматот на настанот е многу сличен со оној од претходната година. Фестивалот ќе се одржи помеѓу 15-ти и 19-ти јуни.

Некои фази од настанот BLAST Premier ќе се играат онлајн оваа година. За таа фаза од натпреварувањето има регионален расцеп. Настанот е еден од најважните CS: GO турнири. Тимовите се натпреваруваат за парични награди и место во Глобалното финале за победникот. На сите настани на BLAST, на најдобрите тимови им се доделуваат поени и за BLAST Leaderboard.

IEM Intel Extreme Masters XVII

Помеѓу 5-ти и 17-ти јули 2011 година, IEM Intel Extreme Masters XVII ќе биде поставен во Келн, Германија. Наградниот фонд на ова издание ќе биде 1.000.000 американски долари. Во форматот ќе има две двојни елиминациски групи. Најдобрите три екипи продолжуваат во нокаут, со по осум учесници во секоја група. Победниците од групната фаза се пласираат во полуфиналето. Како први носители, второпласираните од групната фаза продолжуваат во четвртфиналето. Конечно во четвртфиналето продолжуваат и третопласираните во групната фаза.

Други прилики

Ќе има и неколку натпревари подоцна во текот на годината. Локациите за овој настан, сепак, допрва треба да се утврдат. Помеѓу 19 август и 28 август, ќе се одржи BLAST Premier: Fall Groups 2022 година. Победникот на настанот ќе добие парична награда од 177.498 долари.

На ЕСЛ Про лига е натпревар кој се одржува секоја година. Сезоната 16 на ESL Pro League ќе се одржи од 31 август до 2 октомври. Победникот ќе добие награда од 835.000 американски долари. Локацијата на овој настан, сепак, допрва треба да се утврди. Помеѓу 23-ти и 27-ми ноември ќе се случи BLAST Premier: Fall Finals 2022 година. Овој турнир ќе има награден фонд од 425.000 долари. BLAST Premier: World Final 2022 ќе се одржи во декември. Победникот ќе добие 1 милион долари за турнирот, кој ќе се одржи помеѓу 14 јули и 18 август.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести