ESL Gaming

ESL Gaming беше лансиран во 2000 година. Таа беше основана како наследник на Deutsche Clanliga, која работеше три години. Компанијата е позната по организирањето на бројни еспортски турнири и лиги ширум светот. Во 2015 година, ESL Gaming беше прогласена за најголема компанија за еспорт на глобално ниво. Таа во моментов е и најстарата оперативна компанија за еСпорт. Со седиште во Келн, Германија, има повеќе од десет различни канцеларии и многу ТВ студија во неколку други земји.

ESL Gaming започна со списание за игри, а потоа следуваше онлајн лига за игри. Подоцна ги набави своите сервери и почна да ги изнајмува за различни еспортски натпревари. Растеше доста брзо така што турнирот на ESL на Intel Extreme Masters Катовице имаше повеќе од сто илјади луѓе присутни и повеќе од милион гледачи на Twitch.

Сопственост

Сопственост

Групацијата Modern Times купи 74% од ESL Gaming од Turtle Entertainment, матичната компанија, во 2015 година. Настаните за е-спорт во живо почнаа да се емитуваат во повеќе од 1500 кина во текот на истата година. Тоа многу помогна да се зголеми популарноста на ESL Gaming. Како резултат на тоа, организацијата почна да хостира повеќе eSport онлајн турнири и постепено го зголемуваа опсегот на еСпорт игри што ги нудат.

Во 2022 година, компанијата објави дека Savvy Gaming Group (SGG) ќе се здобие со ESL Gaming и друга еспортска платформа наречена FACEIT. Куповната цена на ESL Gaming се проценува на 1,05 милијарди американски долари. Договорот ќе биде завршен во вториот квартал од годината. SGG има планови да ги спои двете компании за да ја формира ESL FaceIt Group.

Сопственост
Натпревари

Натпревари

ESL обично соработува со други издавачи како што се Riot Games, Blizzard Entertainment, Microsoft Gaming и Valve за да биде домаќин на бројни лиги и натпревари за е-спорт на глобално ниво секоја година. Повеќето од натпреварите во денешно време се одржуваат онлајн и привлекуваат милиони гледачи. Неколку од најдобрите натпревари вклучуваат ESL Play, ESL National Championships, ESL Pro Tour, ESL One и Intel Extreme Masters. Некои популарни игри вклучени во турнирите и лигите се нагласени подолу.

  • ФИФА: Видео игрите на ФИФА се серија на асоцијациски фудбалски игри развиени од EA Sports. Таа е меѓу најпопуларните видео игри, главно позајмувајќи се од најпопуларниот спорт во светот, асоцијативниот фудбал. Играта вклучува два тима, секој со цел да го надмине другиот за да победи во играта.
  • Виножито Шест: Rainbow Six е тактичка стрелачка игра објавена од Ubisoft. Играчите можат да користат кој било од операторите достапни во тимот на Rainbow. Различните оператори имаат различни способности и оценки. Играта содржи два тима, терористи и контратерористи и различни режими, од кои секој има различни цели за секој тим.
  • Судир на кланови: Supercell го разви и објави Clash of Clans. Темата на играта се заснова на фантастичен свет во кој играчот ја презема улогата на селски поглавар. Целта на играта е да се развие село кое може да издржи напади и да ги обучи војниците да напаѓаат користејќи ограничени ресурси.
  • Mortal Kombat: Mortal Kombat првично беше развиен од Midway Games. Тоа е борбена игра на тема фантазија со многу различни ликови, од кои секој има различен сет на вештини и способности. Имаше неколку варијации на Mortal Kombat, но основната идеја за игра останува иста.
  • НБА2К: NBA2K е видео игра која симулира кошаркарски спортови, развиена од Visual Concepts. Секој од натпреварите во НБА 2К обично имитира сезона на Националната кошаркарска асоцијација, највисоката кошаркарска лига во светот.
  • Повик на должност: Call of Duty: Warzone е уште една стрелачка игра објавена од Activision. Темата на играта беше заснована на Втората светска војна за време на нејзиното лансирање. Во моментов, серијата вклучува игри сместени во Студената војна, вселената и футуристичките светови.
  • Лига на легенди: Ова е игра со борбена арена со повеќе играчи објавена од Riot Games. Таа беше инспирирана од мапата на Defence of Ancients, но беше развиена како самостојна игра. Играта ја играат два тима, од кои секоја има по пет играчи. Секој тим треба да ја брани својата територија против другиот тим додека исто така ја напаѓа територијата на другиот тим.
Натпревари
Зошто се популарни турнирите за игри на ESL?

Зошто се популарни турнирите за игри на ESL?

Игра Разновидност

Една од главните причини зошто турнирите на ESL Gaming се популарни, особено меѓу обложувачите, е огромната разновидност на игри прикажани на многуте различни еСпорт турнири. Така, обложувачите имаат бројни селекции на пазари за обложување на кои можат да ги стават своите облози.

Регулатива

ESL Gaming турнирите се секогаш добро управувани и регулирани. Тоа обезбедува фер игра и дека никој не може да манипулира со резултатите од играта на кој било начин. Доверливоста на брендот резултираше со лојалност на играчите, зголемувајќи ја популарноста.

Достапност

ESL Gaming обично организира многу од најдобрите еСпорт турнири и лиги секоја година. Идеално, секогаш постои тековен настан во речиси сите периоди од годината. Така, обложувачите можат да се потпрат на организацијата да има настани на кои можат да се обложуваат во текот на целата година. Настаните обично се доволно големи за да бидат прикажани во повеќето онлајн казина.

Леснотија на подобност

Лигите и турнирите за игри на ESL обично се создаваат за да ги примат скоро сите играчи, почнувајќи од почетници до професионални играчи. Некои турнири се дизајнирани специјално за различни нивоа на вештини, што го олеснува секој да учествува во настаните. Барањата за подобност се исто така обично строги, но лесни.

Зошто се популарни турнирите за игри на ESL?
Победничките тимови на ESL Gaming Tournaments и најголемите моменти

Победничките тимови на ESL Gaming Tournaments и најголемите моменти

Од бројните турнири на кои ESL Gaming беше домаќин, неколку тимови и играчи покажаа примерни перформанси. Обично се појавуваат различни првенства и лиги за е-спорт различни е-спортски игри, што го прави малку предизвик да се рангира најдобри севкупни тимови. Сепак, различни тимови и играчи постојано имаа одлични резултати во повеќето лиги и турнири во текот на годините, а некои имаа некои големи перформанси во одреден момент.

Победничките тимови на ESL Gaming Tournaments и најголемите моменти
Врвни тимови за игри на ESL

Врвни тимови за игри на ESL

Fnatic

Fnatic е еден од најдобрите тимови кои играат ESL Gaming Pro League. Ја има освоено лигата неколку пати, вклучувајќи ја и првата и втората сезона. Победите помогнаа да се зацврсти името на тимот меѓу најдобрите тимови во лигата.

Натус Винцере

На Натус Винцере тимот ја носи титулата актуелен шампион на Про лигата. Тие ја освоија сезоната 14 од лигата против Тим Виталити, друг тим познат по одличните перформанси. Тимот обезбеди 1 милион американски долари за победа, трет тим во историјата кој некогаш освоил толкава сума на ESL Gaming турнир.

Течност на тимот

Течност на тимот е добро познат по тоа што е еден од најстарите тимови за е-спорт. Учествува на неколку ESL турнири за да се додадат на повеќе од 2000 турнири што ги играл тимот, вклучувајќи ги и некои од најголемите еСпорт турнири. Тимот исто така генерира најголем приход во текот на животот, кој изнесува повеќе од 38 милиони американски долари.

ОГ

ОГ е уште еден тим што вреди да се забележи. Моментално е рангиран како втор најдобар тим врз основа на генерирани приходи. Она што го прави исклучителен е тоа што остварениот приход, повеќе од 35 милиони американски долари, е од играње само на 126 турнири. Тоа е добар показател за тоа колку е добар нивниот сооднос на победи.

Злобни генијалци

Злобни генијалци се состои од играчи од повеќе од десет земји и три континенти. Основана е во 1999 година и е меѓу тимовите со најдобри перформанси повеќе од две децении што ги игра за да создаде едно од најдолговечните наследства. Тимот играше на повеќе од 900 големи еспорт турнири и заработи повеќе од 25 милиони американски долари. Најдобрите перформанси на тимот се во Dota 2 и League of Legends.

Врвни тимови за игри на ESL
Каде и како да се обложувате на ESL турнири

Каде и како да се обложувате на ESL турнири

Обложувањето на е-спорт турнири е релативно лесно, особено за обложувачите кои имаат одредено искуство во е-спорт обложување. Првиот чекор е наоѓање онлајн обложувалница за е-спорт кој нуди многу пазари за обложување е-спорт. За тоа, треба да се осигурате дека страницата за обложување е доверлива. За погодност, можете да ги земете предвид понудените опции за плаќање и да изберете локација за обложување што ја нуди најзгодната опција за вас.

Пред да се обложите на турнир за игри на среќа ESL, треба да се осигурате дека сметката за обложување е-спорт има доволно средства за облогот. Можете исто така да ги искористите предностите на било кој бонуси или промотивни понуди може да добиете.

Следниот чекор е избор на настан од турнирот ESL Gaming што е во тек и избор на тип на облог што ќе се постави. Онлајн обложувалниците за еСпорт обично нудат различни типови облози за различни игри. Новите обложувачи можеби ќе треба да ги истражат различните типови облози за да донесат информирани одлуки за обложување.

Совети за обложување

Кога обложување на е-спорт турнир, започнете со креирање листа на еспортски турнири, а потоа изберете ги оние на кои можете да ставате облози. Исто така, погрижете се да ги истражувате тимовите што играат. Тоа може да ви помогне да одредите дали дадените шанси вредат да се коцкате. Исто така, треба паметно да управувате со вашата банка, особено ако имате намера да се обложувате на неколку натпревари на турнирот. Избегнувањето емоционални одлуки за обложување е исто така суштинско за успешно обложување.

Каде и како да се обложувате на ESL турнири

Најнови вести

Претстојни CS: GO настани
2022-07-07

Претстојни CS: GO настани

Милиони обожаватели секојдневно следат е-спорт низ целиот свет. Field Level Media објавува серија прегледи за да ги изложи фановите на најпопуларните титули, тимови и личности. Игрите покриваат различни формати, видови на натпревари и распореди.