Astralis

Astralis, исто така познат како AST, несомнено е еден од најдобрите еСпорт тимови во светот. Данската облека се искачи на височините за да стане доминантна сила на врвните еСпорт турнири и натпревари. Во овој преглед, дознајте ги сите детали за Astralis, од неговото основање до различните игри во кои има список.

Астралис е познат тим за еСпорт, основан во 2019 година откако неговите основачи ја купија RFRSH Entertainment, компанија за еСпорт, основана во 2016 година од Николај Нихолм и Јакоб Лунд Кристенсен. RFRSH Entertainment имаше тимови во две дивизии, Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) и League of Legends. По купувањето на RFRSH Entertainment, двата тима почнаа да играат под брендот Astralis. Како резултат на тоа, играчите во соодветните тимови, како и клучниот штаб, исто така се преселија во Астралис.

Astralis
За Астралис

За Астралис

Сопственост на Astralis Group Management ApS, Astralis го држи рекордот како прва еСпорт франшиза што е јавно котирана по нејзиното котирање на Nasdaq First North Growth Market во декември 2019 година. Според најновите финансиски извештаи од компанијата, нето приходите на Astralis за 2021 година фискалната година изнесуваше околу 10 милиони долари, што е 45% зголемување од претходната година.

Денес, Astralis е меѓу најпопуларните еСпорт тимови. Соработува со некои од водечките светски брендови, вклучувајќи ги GARMIN, POWER, Aim Lab, Logitech, UNIBET, Turtle Beach, OMEN by HP, Hummel, Secretlab, Next Level Trading и Bang & Olufsen, само да споменеме неколку.

За Астралис
Тимови на Астралис

Тимови на Астралис

Додека Astralis започна како врвен тим за е-спорт во CS: GO, тој се прошири и на други дивизии. Од 2022 година, облеката за еСпорт има списоци во Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends (LoL), Fortnite, FIFA и Rainbow Six: Siege.

Како што споменавме претходно, двата пионерски тима учествуваа во CS: GO и League of Legends. Веднаш по стекнувањето на двата тима на RFRSH Entertainment, Астралис продолжи и формираше тим на ФИФА порано познат како Future FC, а подоцна го лансираше списокот на Rainbow Six: Siege, порано познат како Disrupt Gaming. Од друга страна, тимот на Astralis Fortnite беше формиран во 2021 година по потпишувањето на 'Th0masHD', еден од најдобрите професионални играчи во Бит Ројал игра во тоа време.

Денеска, сите пет екипи играат под чадорот на Астралис во официјалните бои на тимот, црна и црвена, со логото на Астралис.

Тимови на Астралис
Најсилните игри на Астралис

Најсилните игри на Астралис

Додека Astralis има тимови во пет еСпорт дивизии, неговата доминација е во Counter-Strike: Global Offensive. Успехот на тимот во CS: GO може да се припише на стекнувањето на списокот на RFRSH Entertainment кој вклучуваше некои од шутерите од прво лице, вклучувајќи ги Рене „cajunb“ Борг, Андреас „Xyp9x“ Højsleth, Финецот „karrigan“ Андерсен, „dev1 Nikolai“ Ридц и Питер „дупрее“ Расмусен. Покрај богатиот ростер, не може да се занемари и улогата на тренерот на тимот, Дени „зоник“ Соренсен. Поранешниот CS: GO pro играч беше клучен во успехот на тимот на Astralis CS: GO. Тој ја освои наградата „Најдобар спортски тренер“ на наградата The Games 2020 година.

Со четири CS: GO Majors во неговиот кабинет за трофеи и преку 20 други првенства, Astralis е веројатно најдобриот тим CS: GO. Како што рече, мултиплеер стрелецот во прво лице на Valve и Hidden Path Entertainment, CS: GO, е најсилната игра на Astralis.

Други врвни тимови на Астралис

Еден од другите што треба да се гледаат е тимот на Астралис ФИФА. Неодамна, Стефани „Тека“ Луана стана првата жена што се квалификуваше за посакуваниот режим на челинџер на ФИФА. Тоа е знак дека тимот на Астралис ФИФА е подготвен за величина. Враќањето на Андреј „Ксеркс“ Драгомир во списокот на Astralis League of Legends и потпишувањето на Kiss „Vizicsacsi“ Tamás исто така значи дека Астралис ќе биде тим за гледање на турнирите во LoL.

Најсилните игри на Астралис
Зошто Astralis е популарен?

Зошто Astralis е популарен?

Астралис е еден од најпопуларните еСпорт тимови на кои обложувачите се обложуваат. Постојат неколку причини зошто овој тим е познат во еСпортската обложувачка сцена.

Прво е доминацијата на тимот во Counter-Strike: Global Offensive турнирите. Тимот се истакна во четири CS: GO Majors победувајќи ги познатите имиња, вклучувајќи ги FaZe Clan, Fnatic, Team Liquid и Natus Vincere. Астралис исто така беше сила со која треба да се смета на неколку други врвни CS: GO турнири. Дефинитивно, оваа доминација го прави тимот популарен на обложувачката сцена бидејќи обложувачите секогаш се обложуваат на најплодните победници и играчи.

Друга причина за популарноста на Astralis е огромниот досег на социјалните мрежи. Тимот може да се пофали со милиони следбеници на своите канали на социјалните медиуми: Твитер, Фејсбук, Твич, Јутјуб и Инстаграм. Широката публика го прави популарен тим за еСпорт на обложувачката сцена.

Последно е неговото партнерство со UNIBET, еден од најдобрите обложувалници за еСпорт. Тимот влезе во соработка со UNIBET, кој го става на првата линија кога станува збор за обложување. Тоа значи дека повеќето обложувачи на UNIBET имаат поголема веројатност да се обложуваат на Astralis отколку која било друга облека за еСпорт.

Зошто Astralis е популарен?
Награди и резултати на Астралис

Награди и резултати на Астралис

Astralis е еден од најукрасните еСпорт тимови, особено во Counter-Strike: Global Offensive. Тимот собра вкупно 9,347,284,71 долари од 127 турнири. Подолу се некои од најголемите победи на данската облека.

  • ЕЛЕГА Мајор: Атланта 2017 година: Астралис замина со трофејот ЕЛЕГА Мајор: Атланта 2017 во 10-тото првенство во Counter-Strike: Global Offensive Major, победувајќи ги другите 15 тимови за да замине со паричната награда од 500.000 американски долари. Астралис беше во своето прво финале, кое го спротивстави целосно данскиот тим против Virtus.pro. По жестока битка, AST го победи Virtus.pro во третиот натпревар од најдоброто од трите финалиња и го освои својот прв Мајор.

  • FACEIT Мајстор: Лондон 2018 година: Вториот мајор на Астралис дојде во 13-тото првенство во Counter-Strike: Global Offensive Major, кое привлече 24 тимови. Откако ги олабави FaZe Clan и Team Liquid, Астралис се сретна со Натус Винчере, кој го победи BIG во четвртините и MIBR во полуфиналето. И покрај тоа што се очекуваше да биде натпревар полн со адреналин, Астралис успеа да го олесни Натус Винцере победувајќи го украинскиот тим за да го освои својот втор главен шампионат и паричната награда од 500.000 долари.

  • Intel Extreme Masters сезона XIII: Катовице мајор 2019 година: Третиот Astralis Major дојде во 14-тото Counter-Strike: Global Offensive Major првенство, кое исто така имаше 24 тимови. Astralis уште еднаш ја докажа својата доминација во CS: GO победувајќи ги нинџите во пижами и MIBR во плеј-офот за да се сретне со ENCE, која го изненади светот победувајќи ги Team Liquid и Natus Vincere за да стигне до финалето. Но, како што сите очекуваа, ENCE не беше натпревар за Astralis. Данците отидоа дома со нивното трето големо првенство и 500.000 долари за да станат третиот тим кој победил последователни мајорови.

  • Мајор на StarLadder: Берлин 2019 година: Во 15-тото првенство во Counter-Strike: Global Offensive Major, Astralis напредуваше за да му докаже на светот дека е најдобриот тим CS: GO, победувајќи ги другите 23 тима за да ја задржи титулата светски шампион. По серијата одење, Астралис убедливо го победи казахстанскиот еСпорт тим АВАНГАР и го освои својот четврти мајор. Победата во Германија беше монументална бидејќи Астралис стана единствениот тим кој освоил четири мајорови, што на крајот го направи најдобриот Counter-Strike: Global Offensive тим во историјата.

Горенаведените се најзначајните достигнувања на Астралис. Тимот има освоено над 20 други шампионати, вклучувајќи ги IEM Global Challenge 2020, DreamHack Masters Winter 2020 Europe, BLAST Pro Series: Global Final 2019, ECS Сезона 8 Финале и BLAST Pro Series: São Paulo 2019, само да споменеме неколку.

Награди и резултати на Астралис
Најдобрите и најпопуларните играчи на Астралис

Најдобрите и најпопуларните играчи на Астралис

Еден од клучните двигатели на успехот на Астралис е неговиот талент. Тимот значително инвестираше во стекнување таленти доведувајќи ги најдобрите играчи во светот во различни дивизии. Подолу се некои од најдобрите играчи на Астралис.

  • Питер „дупрех“ Расмусен (CS: GO): Дупре е клучен во успехот на списокот на Астралис CS: GO помагајќи му на данскиот тим да ги освои четирите мајорови плус многу други шампионати. По успешниот престој во Астралис, Дупрее се приклучи на Тим Виталити во 2022 година.
  • Андреас „Xyp9x“ Хојслет (CS: GO): Друга жешка е ''Xyp9x'' кој исто така беше дел од тимот што ги освои четирите мајорови на Астралис. Поранешниот играч на Тим Соломид и Тим Дигнитас беше избран за еден од најдобрите играчи на CS: GO во 2018 година и продолжува да ги разбива противниците со Астралис.
  • Лукас „гла1ве“ Росандер (CS: GO): Росандер исто така се рангира како еден од најдобрите и најпопуларни играчи на Астралис. Тој, исто така, освои четири мајорови и продолжува да се занимава со својата трговија со Астралис.
  • Андреј „Ксеркс“ Драгомир (LoL): Astralis неодамна потпиша со „Xerxe“ за да го засили својот LoL список. Џунгларот носи огромно искуство и сигурно ќе биде клучен во Летниот Сплит LEC 2022 година.
  • Стефани „Тека“ Луана (ФИФА): Откако стана првата жена играчка која се квалификуваше за режимот Челинџер на ФИФА, „Тека“ навистина ќе стане миленик на навивачите.
Најдобрите и најпопуларните играчи на Астралис
Каде и како да се обложите на Astralis

Каде и како да се обложите на Astralis

За оние кои се занимаваат со еСпорт обложување, Астралис е еден од најдобрите тимови за обложување. Но, има неколку работи кои обложувачите треба да ги знаат.

Прво е кој е најдобриот тим на Астралис на кој може да се смета. Како што беше дискутирано претходно, Counter-Strike: Global Offensive е поделбата во која Astralis е доминантна. Тоа, рече, обложувачите кои сакаат да се обложуваат на Astralis имаат поголеми шанси кога се обложуваат на тимот на Astralis CS: GO. Списокот на Astralis има некои од најдобрите играчи на CS: GO. Но, тоа не значи дека обложувањето на други тимови на Астралис не е добра идеја. Ова е се додека обложувачите го земаат предвид противникот и, што е најважно, шансите. Правилото е дека колку се поголеми шансите, толку се помали шансите за победа и обратно.

Следниот аспект е за наоѓање на најдобрите еСпортски обложувалници. Играјте на обложувалница без депозит и бонуси за депозит за да го зголемите банкротот. Угледна регулаторна управа за обложување, исто така, треба да ја лиценцира страницата. Последно, проверете ги карактеристиките на употребливост; на пример, преноси во живо на различни натпревари и турнири за еСпортови. Оваа фантастична карактеристика им овозможува на обложувачите да го следат дејството директно од обложувалницата.

Каде и како да се обложите на Astralis