Сеопфатен водич за обложување на храбри еСпорт натпревари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerTomas NovakFact Checker

Најновиот наслов од Riot Games, Valorant, гледа многу активности на конкурентното коло за игри. Вљубениците во обложување најверојатно ќе забележат зголемување на пазарите за е-спорт кај нивната претпочитана обложувалница, а Valorant веројатно е една од достапните игри.

Вашето пребарување за информации за Valorant обложувањето завршува овде. Во овој стручен водич ќе дознаете дека Valorant добива голема привлечност меѓу ентузијастите за е-спорт обложување бидејќи ги спојува компонентите за игри од прво лице и борбена арена. Цврстото разбирање на играта е столбот на секој успешен пристап кон храброто обложување, како и кај секој друг спорт на обложување. Продолжете да читате за да дознаете повеќе.

Сеопфатен водич за обложување на храбри еСпорт натпревари

Првото нешто што треба да направите кога учите како да се обложувате на Valorant е да разберете како функционира играта и како една страна победува или губи.

Пет играчи ќе се соочат со уште петмина во мечот „Валорант“.

Достапни се неколку ликови кои може да се репродуцираат наречени Агенти и секој тим мора да избере пет од нив. Секој агент има уникатни вештини кои може да се користат стратешки, како што се димни гранати, молотови коктели и лекување. Клучот за победа е изборот на агенти кои можат да произведат моќни комбинации.

Способностите на агентот постојат првенствено за подобрување на арсеналот на играта. Достапно е широк спектар на оружје за избор. Достапни се пиштоли, SMG, пушки и снајперисти, како и други видови на оружје вообичаени за стрелците од прво лице.

Постои економија во играта со која треба да комуницирате. Победата заработува повеќе пари, но губењето и штети на економијата. За да бидете рамноправни со вашите непријатели, мора да ја совладате уметноста на економскиот менаџмент.

Двата тима наизменично напаѓаат и бранат во текот на двете полувремиња од натпреварот. За да успеат, напаѓачите мора да постават шил (слично како бомбата на Counter Strike) на една од двете локации. Бранителите мора да ги чуваат овие области безбедни и да го неутрализираат шилото доколку се инсталираат таму.

Форматот за совпаѓање е најдобар од 25 во стандардниот, нерангиран режим. Првиот тим што ќе победи во 13 кола го добива натпреварот. Во натпреварувачки режим, победничкиот тим мора да победи со предност од два круга.

Храбри режими на игра

  • Неоценет: Ако барате помалку конкурентно искуство за појавување Valorant, обидете се со Unrated. Рангирањето на поразените тимови нема да биде засегнато во овој режим на игра. Ако една страна победи 13 последователни рунди во формат најдобар од 25, тие ќе го добијат натпреварот.
  • Спајк Раш: Spike Rush Game Mode е игра од 80 секунди или 100 секунди во која секој офанзивен член на тимот носи Спајк што играчите мора да го активираат со садење. Крајната способност на секој играч е подготвена, а топчињата на моќ се појавуваат случајно низ полето за играње.
  • Смртен натпревар: Во режимот на смртен натпревар, десет играчи се натпреваруваат во бесплатен за сите шест минути; победникот се одредува според тоа кој прв ќе направи 30 убиства.
  • Конкурентни: Натпреварувачкиот режим е рангирана варијанта на вообичаениот натпревар најдобро од 25 во Valorant. По натпреварувањето во пет натпревари, перформансите на играчите се рангирани, при што Radiant е на прво место, а Iron е најнизок.
Valorant

Разбирање на тоа како функционираат вредните шанси е дел од јадрото на вашата Valorant стратегија за обложување.

Храбрите коефициенти за обложување често се претставени како американски коефициенти, прикажани како број во однос на -100. Веројатноста за победа на тимот има огромно влијание врз овие бројки. Аутсајдерите се претставени со симболот плус (+), додека омилените се прикажани со негативниот знак (-).

Еве пример за тоа како би можеле да изгледаат шансите за Valorant: Облак 9 -175 наспроти. Бесмртници +150.

Врз основа на коефициентите погоре, Cloud9 е фаворит на натпреварот. По негативниот знак е износот што треба да се обложи за да се донесе профит од 100 долари. Ако добиете 175 долари, на пример, и победите, вашиот профит ќе биде 100 долари.

Спротивно на тоа, симболот плус покажува дека Бесмртните се аутсајдерите на овој натпревар. Овде, шансите покажуваат колку може да очекувате да победите на облог од 100 долари. Обложувајте 100 долари и ќе добиете 150 долари профит.

Обложувачите треба да знаат дека шансите варираат редовно и маргинално варираат од една до друга спортска книга. Проверете го нашиот препорачани сајтови за обложување е-спорт ако сте збунети каде да се обложувате или само купувате нова обложувалница.

Image

Храбри типови на обложување

Откако ќе ја усовршите вашата Valorant стратегија за обложување, сега мора да научите какви облози ве очекуваат при обложување на Valorant. Овој дел од овој експертски водич за обложување Valorant ќе разговара за типовите облози што повеќето сајтови за обложување еСпорт ги нудат за Valorant.

Победник на натпреварот

Победниците на натпреварите се најосновните селекции за обложување Valorant. Ова е традиционален облог „избери го победникот“. За да победите, се што треба да направите е да го предвидите победничкиот тим. Слободно може да се каже дека победниците на натпревари се најпопуларниот тип на облози, без разлика дали играте сингл или акумулатори.

Точен резултат

За да ги добиете овие облози, мора да го предвидите конечниот резултат на играта. Облозите за правилен резултат може да се класифицираат во два вида во Valorant: базирани на карта и базирани на натпревари.

Точниот резултат заснован на карта бара успешно предвидување на резултатот од одредена карта (на пр. 13-9 за Бесмртните на картата 1). Точниот резултат заснован на натпревар бара од вас точно да го предвидите резултатот од дадениот натпревар (на пр. 2-1 за Cloud9). Облозите за правилен резултат, генерално, се познати како тешки за повикување.

Вкупно кругови или карти

Облозите над/помали за бројот на мапи или кругови се играат слично на точните облози, со една клучна разлика. Наместо да го погодувате конечниот резултат, ќе треба да предвидите колку мапи или рунди ќе се играат на даден натпревар.

Обложувалниците прават образовани предвидувања врз основа на неодамнешните резултати (и други показатели), а вашата задача е да предвидите дали конечната карта/броење на кругови ќе биде поголема или помала од таа бројка.

Повеќето асистенции или убиства

Оваа опција за обложување Valorant е релативно едноставна. За да го добиете овој облог, мора правилно да предвидите кој играч ќе забележи најмногу убиства (или асистенции, ако сакате) во текот на натпреварот. Оваа понуда за е-спорт е ризична, но може да ви се исплати многу ако ја знаете вашата компетитивна заедница за игри на Valorant.

Да победи во кругови со пиштол

Курчињата од пиштол служат како воведни куршуми за двете полувремиња. Значи, во натпреварот Valorant, првата и тринаесеттата карта се познати како „пиштол кругови“. Тие во голема мера влијаат на следните две рунди и може значително да ги променат шансите во корист на секој тим. Ова е причината зошто тимовите вложуваат дополнителна работа на усовршување на кругови со пиштоли и зошто обложувањето на нив е толку популарно.

Сега кога разбирате како да се обложувате на Valorant, можеби ќе ве интересира наоѓање храбри еСпорт турнир за обложување. Веќе се одржаа неколку турнири ширум светот, иако играта е сè уште релативно млада.

Засега единствениот турнир на списокот е VCT Champions Tour 2022: Game Changers Championship, кој ќе се одржи во Берлин од 15 до 20 ноември.

Имајте на ум дека некои од овие датуми може да се променат. Не само што Valorant е релативно нов додаток во светот на онлајн игрите, туку и светот сега се справува со пандемијата COVID-19. Поради овие необични околности, неколку големи еспортски турнири мораа да направат прилагодувања на распоредот во последен момент.

Valorant еспортската заедница сè уште нема организирано големи настани што се повторуваат. Може да останете во тек со посета на обложувалниците Valorant. Брзо како што се шири, сегашната база на играчи сè уште е џуџе од она што ќе биде во иднина.

Завршни мисли

Valorant е сè уште релативно млада игра, како што беше наведено на почетокот. Досега, видовме само неколку големи настани, од кои неколку видоа многу малку обложување.

Добрата вест е дека се чини дека натпреварувачката култура на играта убаво созрева. Многу поранешни професионалци на CSGO и други од конкурентниот свет на стрелците во прво лице, исто така, се приклучија на сцената. Тука има и многу свеж талент. На крајот, играта ќе продолжи со следната рунда на надежи за еспорт.

Ова е фантастична вест за индустријата за коцкање Valorant бидејќи тимовите за управување со ризик на обложувалниците посветуваат големо внимание на долгорочната одржливост додека развиваат сеопфатна покриеност.

Кога станува збор за прастарото прашање „како да се обложиме на Valorant“, сигурни сме дека ги опфативме сите основи. Има, се разбира, плејада дополнителни, посложени идеи и концепти. Бидејќи нашиот туторијал за обложување Valorant е наменет за новодојденците, се обидовме сè да биде што е можно појасно и кратко.

Ви посакувам среќа во вашите авантури за обложување Valorant.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Што е Валорант?

Valorant е бесплатен тактички стрелец заснован на карактери 5v5, развиен и објавен од Riot Games. Играта беше објавена во 2020 година и брзо стана една од најпопуларните наслови за е-спорт во светот. Valorant е брза и стратешка игра која бара од играчите да ги користат своите способности и тимска работа за да ги надигруваат своите противници.

Како функционира Valorant eSports обложувањето?

Valorant eSports обложувањето е процес на обложување пари на исходот од натпреварите Valorant eSports. Постојат разновидни различни типови на облози што можат да се стават, како што се облози за победници на натпреварот, облози за хендикеп и вкупни облози на карти.

Каде можам да се обложувам на Valorant eSports?

Постојат голем број на различни онлајн спортски книги кои нудат храбри еСпортски обложувања. Некои од најпопуларните спортски книги вклучуваат Betway, Pinnacle и GGBet.

Кои се некои од најпопуларните Valorant eSports турнири?

Некои од најпопуларните еСпорт турнири Valorant ги вклучуваат Турнејата на шампиони Valorant, First Strike Invitational и VCT EMEA Challengers.

Кои се неколку совети за обложување на Valorant eSports?

Еве неколку совети за обложување на Valorant eSports:

  • Дали вашето истражување. Пред да ставите какви било облози, проверете дали ги знаете тимовите, играчите и мапите вклучени во натпреварот.
  • Купувајте наоколу за најдобри шанси. Различни спортски книги ќе понудат различни коефициенти за истиот натпревар.
  • Не обложувајте повеќе отколку што можете да си дозволите да изгубите. Обложувајте се само со пари што можете да си дозволите да ги изгубите и никогаш не ги бркајте вашите загуби.
Водич за почетници за еСпорт обложување Fortnite

Водич за почетници за еСпорт обложување Fortnite

Добредојдовте во адреналинското царство на Fortnite eSports обложување! Без разлика дали сте ентузијаст за игри или искусен обложувач, овој водич за почетници е ваш пасош за разбирање на работите на обложувањето на натпреварите во Fortnite. Од дешифрирање на статистиката на играчите до совети за стратегиско обложување, ве опфативме. Подготвени сте да го подигнете вашето искуство со игри? Зафатете се и истражете ги нашите препорачани опции за казино во топ-листата на eSportsRanker - каде што ве чека возбудата на обложувањето Fortnite!

Врвни совети за еСпорт обложување за CS:GO

Врвни совети за еСпорт обложување за CS:GO

Дали сте подготвени да се нурнете во возбудливиот свет на обложувањето CS:GO? Тоа е патување кое ветува и возбудувања и предизвици, совршено за сите кои сакаат да додадат дополнителен слој на возбуда во нивното искуство со еСпорт. Без разлика дали сте искусен гејмер или нов во областа на еСпортовите, овој напис е вашиот сеопфатен водич за правење информирани облози на натпреварите CS:GO. За да започнете со десната нога, топло ви препорачувам да посетите највисоко оценет сајт од EsportsRanker. Ова ќе ви даде цврста основа и ажурирани информации за да го започнете вашето обложувачко патување.

Добрите и лошите страни на користењето криптовалути за обложување на еспорти

Добрите и лошите страни на користењето криптовалути за обложување на еспорти

Криптовалутите веќе некое време се на усните на многу луѓе. Како што повеќе луѓе учат за овие дигитални валути, толку повеќе стануваат ентузијасти да ги користат за деловни и лични работи. Сепак, како и со секоја друга добра работа, обложување со криптовалути имаат своја темна страна, особено кога ги користите за еСпорт обложување. 

Еспорт наспроти спортско обложување: сеопфатна споредба

Еспорт наспроти спортско обложување: сеопфатна споредба

Добредојдовте во возбудливото царство на обложување, каде страста за спорт и е-спорт се среќава со возбудата на исчекување и стратегија. Ако сте почетник кој зачекорува во овој жив свет, ве чека просветлувачко патување. Овој водич е прилагоден за да ви помогне да ги разберете нијансите помеѓу еспортското обложување и традиционалното спортско обложување. Додека го истражувате овој водич, не заборавајте да го посетите EsportsRanker за извонредно искуство и најдобрите совети во индустријата. Нивните страници на врвот на листата се одлична почетна точка за да се нурнете во акцијата.

Кои се врвните бонуси за обложување еспортски?

Кои се врвните бонуси за обложување еспортски?

Индустријата за е-спорт продолжува да расте од сила до сила. Со сите показатели кои укажуваат на позитивна иднина, оваа индустрија привлече огромно внимание од различни страни, меѓу кои клучна е индустријата за онлајн обложување.

Кои се најдобрите наслови за еСпорт на кои треба да се обложувате?

Кои се најдобрите наслови за еСпорт на кои треба да се обложувате?

Светот на е-спорт секојдневно се шири бидејќи повеќе луѓе ги гледаат и учествуваат во игрите. Сепак, поради проширувањето на еспортските настани, друг бизнис се прилагоди за да биде во тек со најновите трендови. Обложувањето за е-спорт штотуку беше достапно во бизнисот со обложување, така што страствените играчи, гејмери ​​и обложувачници веројатно можат да заработат пари од нивните омилени настани. Доколку сте заинтересирани да ја испробате својата рака во обложување на е-спорт, следново е листа на врвни еСпортови кои сега се најпопуларни во овој сектор.

Кои се најпопуларните титули за е-спорт за обложување во Азија?

Кои се најпопуларните титули за е-спорт за обложување во Азија?

Добредојдовте во возбудливиот свет на Esports во Азија, динамичен и возбудлив универзум каде возбудата од видео игрите се среќава со стратешкото царство на обложувањето. Ако сте страсни за игри и желни да ги истражите можностите за обложување, дојдовте до совршеното место. Еспортот не е само форма на забава; тоа е развој на пејзаж кој нуди уникатен спој на ангажирање и можности и за искусни обложувачи и за новодојденци. Додека влегувате во овој жив свет, размислете да ги посетите казина со топ листа на EsportsRanker за да го започнете вашето патување. Подгответе се да истражувате во врвните титули за е-спорт што ги привлекуваат обложувачите низ Азија во 2024!

Кои се сајтовите за онлајн е-спорт и зошто треба да ги посетите?

Кои се сајтовите за онлајн е-спорт и зошто треба да ги посетите?

Добредојдовте во динамичното царство на еспортско обложување, каде што возбудата од конкурентните игри се спојува со возбудата на стратешките обложувања. Како почетник кој се движи по овој возбудлив пејзаж, на работ сте да го отклучите светот на можностите. Еспортските обложувања, особено преку онлајн казина, добија значителен моментум, нудејќи уникатен и привлечен начин да се потопите во виртуелните арени на вашите омилени игри.

Обложување на еспорти наспроти онлајн казино игри: јасна споредба

Обложување на еспорти наспроти онлајн казино игри: јасна споредба

Реалноста на современото интернет коцкање е тоа што претставува бескрајни можности. Играчите можат да се обложуваат на спортски и казино игри со значителна леснотија. Исто така, љубителите на коцкање секогаш ќе имаат повеќе од доволно на своите раце. 

Топ 8 совети за обложување еспортски за подобри шанси

Топ 8 совети за обложување еспортски за подобри шанси

Добредојдовте во возбудливиот свет на е-спорт обложување! Ако сте почетник, овој сеопфатен водич е прилагоден за вас. Тој е преполн со практични совети и согледувања кои ќе ви помогнат да донесувате информирани одлуки и да ги подобрите вашите шанси во обложувањето е-спорт. Пред да се нурнеме, еве повик за акција: Посетете го eSportRanker за да ја истражите нивната топ листа на препорачани еспортски казина. Оваа платформа е фантастична почетна точка за примена на знаењето што ќе го стекнете овде.

Што е обложување Overwatch: Практичен водич за почетници

Што е обложување Overwatch: Практичен водич за почетници

Онлајн обложувањето е-спорт има свој дел од предизвици. Можеби е тешко да се дефинира обложувањето Overwatch, што е со бројните оператори и секој што треба да ги сфати точките за активирање во различни режими и можности на игра.

Што се тренерите за еСпорт и што прават тие?

Што се тренерите за еСпорт и што прават тие?

Ако сте заинтересирани за е-спорт, можеби сте забележале објава за тренер на универзитет или помала, грасрут организација. Можеби ќе се запрашате: „Што се тренери за еспорти или тренери за еспорти, и зошто се толку важни за индустријата за игри?