Вести

September 22, 2022

Најнови вести за обложување на NewBee

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

NewBee е кинеска eSports организација. Во одреден момент, NewBee беше топ-4 тим на глобалното рангирање на Dota2 и второрангиран тим во Кина. Нивниот успех ја натера заедницата Dota 2 да го нарекува NewBee како тим на соништата. Џанг „Ксијао8“ Нинг го формираше тимот, додека Ванг „Ниува“ Јуе, кинески милијардер, беше спонзор на тимот.

Најнови вести за обложување на NewBee

И покрај тоа што е еден од најдобрите Dota2 eSports тимови, NewBee е релативно нов на сцената и беше Меѓународната шампион од 2014 година. Интригантно, NewBee успеа да го освои натпреварот додека беше блиску до елиминација од групната фаза.

Тимот NewBee трајно забранет од Valve Events

По осум месеци, Valve Corporation трајно му забрани на NewBee за местење натпревар. Постојаното ограничување беше на сила од 1 јануари 2021 година. Петте членови на линијата на NewBee, исто така, добија доживотни забрани покрај организацијата.

Дистрибутерот на Dota 2 Perfect World објави дека на NewBee и неговите пет играчи нема да им биде дозволено да учествуваат на натпревари поврзани со Valve или Perfect World. Овие играчи беа Ксу „Муги“ Хан, Јин „АК“ Руи, Вен „Волшебникот“ Липенг, Јан „Ваикси“ Чао и Зенг „Фејт“ Хонгда.

Дали NewBee беше популарен пред оваа забрана?

Пред забраната, NewBee беше меѓу најомилените и најуспешните тимови во кои се натпреваруваа Дота 2. Групата заврши втора во The International 7 и прва во The International 4. The International, или TI, се смета за врв на натпреварувачката сцена Dota 2.

Не само што NewBee беше еден од најдобрите кинески Dota 2 тимови и меѓу најдобрите тимови на глобално ниво. Компанијата заврши на второто место во 2017 година и на првото место на ТИ конкуренцијата во 2014 година. Во однос на вкупната парична награда, NewBee беше шестиот тим за е-спорт со најголема заработка.

Кинеската е-спорт организација NewBee победи на Dota 2 International во 2014 година. Сепак, тимот беше обвинет за местење натпревари во мај 2020 година. Овој инцидент се случи во февруари 2020 година, на натпревар против Avengerls во Starladder ImbaTV лигата, што е мала конкуренција на Dota Pro Circuit на Valve.

Неодамнешните натпревари и резултати на тимот на NewBee

Од основањето на тимот Dota2 на 2014-02-13, тие постигнаа одличен успех. Тимот има добиено парична награда од над тринаесет милиони долари од различни турнири. NewBee стана добро познат по победата на The International 2014 година.

Домаќин на натпреварот беше во Сиетл, Вашингтон. Беше во својата четврта повторување во времето на овој настан, кој се одржа во Сиетл трета година по ред. NewBee го победи Vici Gaming во финалето и заработи 5.025.029 долари во парична награда.

NewBee постигна слава и во The International 2017 година. Настанот го одбележа шестото повторување на The International и третото издание на кампањата за 2017 година. Сиетл служеше како град домаќин на турнирот шеста година по ред.

По четврти пат по ред, главниот настан се одржа во Сиетл Центарот KeyArena, арена за повеќекратна употреба со над 17.000 гледачи. По поразот од Тим Ликвид во првенствениот натпревар, ЊуБи ја доби второпласираната награда од 3.950.067 долари.

Како да се обложите на тимот NewBee

Dota 2 е домаќин на редовни натпревари цела година, а The International е најголем. Целата заедница Dota 2 обрнува внимание кога Dota Pro Circuit одржува настани. Обложувалниците нудат одлични опции за обложување за овие настани и ги покриваат. Од време на време, играчите можат да откријат поволни шанси за други самостојни настани на Dota.

Кога е дозволено е-спорт обложување во земјата каде што престојува обложувач, тие можат да се коцкаат на такви игри. Бројни страници за еспорт обложување обезбедуваат шанси за различни настани на NewBee. Кога се обложуваат, коцкарите можат да избираат помеѓу користење на скинови (виртуелни предмети во игрите) или вистински готовина. Во денешно време, коцкањето на кожата е многу почеста од обложувањето во готовина.

Над половина од сите обложувачки активности кај обложувалниците на кожата се ставаат со помош на кожи за игри, најчесто користени пари. Некои врвни страници за обложување е-спорт обезбедуваат некои од најагресивните шанси за обложување NewBee. Dota 2 и League of Legends се меѓу е-спорт игри промовирани на пазарите.

Обложување на исходот од игрите

Наједноставната форма на онлајн обложување во Dota 2 е резултат на натпревар, иако тоа не е секогаш највозбудливо. Обложувањето на одредени резултати и настани од играта може да биде повозбудливо и да ги зголеми шансите. Играчите можат да изберат кој тим ќе добие натпревар во обложување Еспорти, што е наједноставно.

Dota 2 игрите често се играат во формат Bo1, Bo3 или Bo5, каде што победникот се одредува по максимум 1, 3 или 5 игри, мапи или рунди (освен за Големите финалиња) (еквивалент на сетови во тенис ). Планерите на некои натпревари се одлучуваат за Bo2 систем базиран на натпревари. Овие игри може да резултираат и со нерешено. Речиси секој Интернет-страница за обложување е-спорт ќе им овозможи на поединците да ги стават овие облози Dota 2. Сепак, некои може да им понудат на играчите поголеми шанси за е-спорт.

Други стратегии за обложување на тимот NewBee

Обложувањето на победникот на кое било натпреварување NewBee на врвните места за обложување е-спорт е една од најприфатливите тактики. Постојат опции за обложување на пазарот за победник на натпреварот, како што се точен резултат и хендикеп. Дополнително, обложувачите можат да се обложуваат за тоа колку кругови ќе победи тимот на хендикеп на картата и колку мапи NewBee ќе победи во серија.

Се нудат и облози за нерешено, прекувремено и под/над вкупниот број одиграни рунди на картата, и покрај нивната сложеност. Играчите треба постојано да ги испитуваат вестите, советите за е-спорт обложување, општите трендови во индустријата и историските перформанси на тимовите за да ги информираат нивните методи за обложување.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести