World of Tanks Grand Finals

Големото финале на World of Tanks е еден од најголемите турнири за еСпорт, првенствено на кој учествуваат играчите на еСпортови на World of Tanks. Турнирот се одржува секоја година, организиран од развивачите на играта, Wargaming. Сепак, турнирот направи пауза од 2017 година, но треба да се врати. Обично има 12 врвни тимови од четирите регионални еСпорт лиги на Wargaming, кои се борат за шампионската титула пред илјадници гледачи во живо и милиони гледачи на интернет.

Настанот се одржува на различни места. Организаторите ги избираат местата врз основа на капацитетот за седење, удобноста и правните размислувања. Победниците на Големото финале на World of Tanks обично добиваат парични награди. Наградата на базенот се дели помеѓу осумте најдобри тимови, што значи дека само четирите подолу остануваат без дел од наградата во базенот.

За World of Tanks

За World of Tanks

Популарноста на турнирот се протега на коцкарската индустрија. Обложувачите на е-спортови секогаш со нетрпение го очекуваат настанот бидејќи обезбедува огромни можности за обложување. Повеќето страници за обложување еСпорт обично нудат долга листа на пазари за обложување за настанот, што им олеснува на обложувачите да ги пронајдат и ставаат облозите.

World of Tanks е игра со повеќе играчи развиена од белоруска компанија по име Wargaming. Познатиот наслов eSport беше објавен и објавен во април 2009 година за алфа тестирање, со само шест различни возила во тоа време. И на 12 април 2011 година, играта беше официјално објавена во Северна Америка и Европа.

World of Tanks содржи борбени возила кои потекнуваат од ерата на 20 век. Развивачот на играта користи бизнис модел на freemium. Тоа значи дека играта е бесплатна за играње за сите корисници. Сепак, играчите можат да одлучат да платат за да пристапат до премиум функции за повозбудливо и поизвонредно искуство со игри. Играта може да се игра од компјутер за игри или разни конзоли за игри, вклучувајќи ги Xbox One и PlayStation 4.

Играње

Играта вклучува играчи кои ја преземаат контролата над самоодни артилериски возила или единечни оклопни тенкови што ги претпочитаат. Покрај тоа, на играчите им е дозволено да го контролираат движењето на возилата и пукањето од нивното оружје. Тие исто така можат да комуницираат со други играчи преку гласовни или напишани разговори. За едноставни натпревари, играчите победуваат со уништување на сите тенкови на противничкиот тим или заробување на нивната база. Тимот може да ја освои базата на противникот со тоа што ќе остане во неа доволно долго без да биде оштетена.

Главната разлика во Игра World of Tanks режим е правилата на битката. Сепак, механиката на играта останува иста за сите режими на игра. Разновидноста на механиката на игра вклучува рикошети од школки, камуфлажа, оштетување на модулите и лична штета.

Играчите на World of Tanks можат да изберат од шест главни типови на битки. Битките вклучени во повеќето од овие онлајн турнири за еСпорт вклучуваат битки со тенк-компании, битки за тимска обука, тимски битки, битки за упориште, случајни битки, и специјални битки. Играчите исто така можат да завршат мисии во играта, со различни награди. Случајните битки може да имаат до 15 играчи по тим. Тимовите можат да користат ботови за да ги пополнат местата за играчи што недостасуваат.

Возила

Повеќето возила што се користат во World of Tanks се дизајнирани да личат на модели од реалниот живот, со само неколку модифицирани параметри за да одговараат на механиката на играта и да ја подобрат играта. Во играта има пет различни типови возила: самоодна артилерија, уништувачи на тенкови, тешки тенкови, средни тенкови и лесни тенкови. Во моментов, играта има повеќе од 600 оклопни возила од 11 земји.

Истакнатите земји имаат тенденција да имаат технолошко дрво со гранки на возила кои се движат од ниво 1 до ниво X. Играчите добиваат пристап до возилата од повисоките нивоа додека напредуваат во играта. Достапни се дополнителни премиум возила, но не се вклучени во технолошките стебла, до кои може да се пристапи користејќи кредити во играта или готовина.

Играчите можат да ги приспособат сите возила во World of Tanks визуелно и според перформансите до одреден степен. Повеќето делови потребни за приспособување на автомобилите, како што се одбранбените, пиштоли и мотори, може да се купат од техничкото дрво на играта. Исто така, постојат две камуфлажни шеми за тенковите, вклучувајќи специфични за играта и историски точни обрасци за брзо прилагодување.

Светот на тенкови Блиц

Wargaming го објави World of Tanks Blitz во мај 2013 година. Мобилната верзија на World of Tanks може да се репродуцира на паметни телефони и таблети кои работат на Windows, iOS и Android. Играта е како онаа на главната игра, со мали разлики. Дозволува најмногу седум играчи по тим, за разлика од главната игра, која дозволува 15 играчи по тим.

За World of Tanks
Зошто е популарно Големото финале World of Tanks?

Зошто е популарно Големото финале World of Tanks?

Големото финале на World of Tanks се смета за едно од најдобри еСпорт турнири поради многу причини. Во него има тимови од различни региони ширум светот. Секој тим има многу навивачи на глобално ниво, од кои сите ги следат настапите на нивните омилени тимови на првенството.

Играчите кои учествуваат во Големото финале на World of Tanks се сметаат за најдобри во натпреварот. Тие имаат неверојатни вештини и користат стратегии кои инспирираат стравопочит, а сите се привлечни за љубителите на играта World of Tanks. Понатаму, настанот обично вклучува неколку други форми на забава во кои гледачите и онлајн гледачите можат да уживаат.

Друга главна причина за популарноста на Големото финале на World of Tanks е тоа што нуди огромни можности за обложување за играчите кои се обложуваат на еСпорт турнири. Тоа е еден од најочекуваните еСпорт настани меѓу обложувачите. Скоро сите мејнстрим обложувалници за еСпорт обично обезбедуваат различни пазари за обложување на овие првенства за еСпорт, што го прави настанот многу попопуларен.

Очигледна причина зошто играта е популарна е тоа што е бесплатна. Играчите можат лесно да ја преземаат и да уживаат во играта, а потоа да работат на својот пат да станат дел од Големото финале на World of Tanks. Тие треба само да бидат запишани во тим кој учествува во регионалната лига на Wargaming.net и да му помогнат на тимот да ја освои лигата за да учествува во Големото финале.

Зошто е популарно Големото финале World of Tanks?
Тимови кои победуваат во Големото финале на World of Tanks

Тимови кои победуваат во Големото финале на World of Tanks

Неколку различни тимови го освоија шампионатот во големото финале World of Tanks. Отсекогаш имало нов победник на секој од овие големи еСпорт турнири, што покажува колку е конкурентен турнирот. Подолу се дадени некои од победничките тимови и други тимови вредни за одбележување поради нивните одлични перформанси на настаните.

Торнадо енергија

Тимот на Tornado Energy победи на големото финале на World of Tanks во 2017 година. Тоа е тим на PUBG што го спонзорира компанијата Tornado Energy Drink. Тимскиот ростер е доста импресивен, составен од неколку добро познати играчи од Русија, Молдавија и Грузија кои се вклучени во списокот на еспортски турнири. Енергијата на торнадо заработи повеќе од 540.000 долари на само 19 еСпорт турнири на кои тие учествуваа во 77% од заработката се конкретно од играњето на играта World of Tanks.

Натус Винцере

Натус Винцере, популарно познат како На'Ви, моментално е рангиран како најдобар тим во играта World of Tanks. Тимот го оправда своето име, што значи „роден за победа“. Организацијата е со седиште во Украина и се натпреварува во неколку други еСпорт игри освен World of Tanks.

Тимот има освоено повеќе од 18 милиони долари наградни пари од повеќе од 500 турнири на кои учествувал. Повеќе од 860.000 долари од добивките се од играта World of Tanks. Едно од главните достигнувања на тимот беше победата во големото финале на World of Tanks 2016 година.

HellRaisers

KellRaisers е уште еден врвен тим за еСпорт кој има освоено неколку турнири, вклучувајќи го и големото финале World of Tanks во 2015 година. Тимот, исто така, се квалификуваше за големото финале на World of Tanks 2016 година, но не ја постигна победата. Сепак, се покажа доволно добро за да ја заземе втората позиција. Тимот има заработено повеќе од 1,8 милиони долари наградни средства од само 150 турнири. Повеќе од 25% од добивките се од играта World of Tanks.

Virtus.pro

Virtus.pro е популарен тим за еСпорт вреди да се спомене во врска со перформансите во Големото финале на World of Tanks. Тимот сè уште никогаш не победил на настанот. Сепак, се квалификуваше да учествува на првенствата во 2015 и 2016 година, во кои покажа неверојатни перформанси. Тимот има повеќе од 18 милиони долари на своето име како парични награди заработени од повеќе од 570 турнири што ги одиграл. Повеќе од 121.000 долари од наградната сума се од турнирите на Големиот свет на тенкови.

Други споменувања вклучуваат RoX, Elevate, Team Dignitas, и ПЕНТА Спорт.

Тимови кои победуваат во Големото финале на World of Tanks
Каде да се обложувате на големото финале на World of Tanks

Каде да се обложувате на големото финале на World of Tanks

Најлесен начин да се обложите на Големото финале на World of Tanks е преку онлајн обложувалници за еСпорт. Постојат стотици еСпортски обложувалници кои го покриваат настанот. Сепак, обложувачите мора да земат предвид неколку фактори пред да се задоволат со кој било обложувач. На пример, обложувачите треба да ги земат предвид понудените шанси. Изборот на локација со релативно поголеми шанси им нуди на обложувачите поголеми потенцијални суми за добивка. Други размислувања треба да вклучуваат лиценцирање, подобност, бонус понуди и број на пазари за обложување понудени за настанот.

Како да се обложите на големото финале на World of Tanks

Играчите мора да започнат со регистрирање на страница за обложување еСпорт што нуди пазари за обложување во Големото финале на World of Tanks. Различни обложувалници може да имаат различни процеси и барања за регистрација. Следниот чекор е да депонирате средства на сметката за обложување. Средствата ќе се користат како облози за облозите што ќе се стават. Обложувачите исто така можат да користат бонуси на обложувалници со понуди за бонус без депозит за да се обложуваат без да ги депонираат или ризикуваат своите пари.

Конечно, играчот може да го избере својот претпочитан тип на облог за која било игра закажана за турнирот и да ги следи соодветните чекори за да го постави облогот. Вреди да се напомене дека некои даватели на еСпортски обложувања имаат минимални и максимални барања во однос на износите на облози, кои обложувачите мора да ги земат предвид.

Каде да се обложувате на големото финале на World of Tanks