World Electronic Sports Games

Меѓународен еспортски турнир наречен Светски електронски спортски игри ака (WESG) е дигитален натпревар лоциран во Шангај, кој се базира на Олимписките игри. Од 2016 година гејмерите од истите нации се натпреваруваат против други репрезентации на играчи. Овој уникатен е-спорт натпревар ги раздвојува мажите и жените, при што гејмерите се натпреваруваат против други играчи од ист пол. Во 2016 година, првиот турнир понуди награден фонд од 5,5 милиони долари.

Во текот на првата година од настанот, само националните граѓани можеа да се натпреваруваат во тимот на една земја. Правилата на турнирот еволуираа и сега дозволуваат по двајца странски членови за секој тим. Натпреварувачите на турнирот се оние кои победуваат продолжуваат на турнирот, врз основа на протоколи за една елиминација.

Игри на WESG

Игри на WESG

Со голем број популарни игри, гејмерите на WESG се натпреваруваат на највисоко ниво.

Контра напад

Counter Strike (CS:GO) е игра сместена на различни локации во светот. Играчите контролираат спротивставени контратерористички или терористички милитантни ликови. За секоја рунда за играње, тимовите работат за да се поразат едни со други со постигнување на целите што ги уништуваат сите на противничкиот тим. Играта овозможува прилагодување на додатоци и оружје.

Дота 2

Со Дота 2, гејмерите играат во тимови со 5 играчи против друг тим, кој или се брани или зазема база на картата. Секој играч контролира лик, наречен херој, кој има моќни способности. Гејмерите можат да изберат од 122 херои за контрола и собирање поени за херојот кога ќе победи херој од противничкиот тим. За да победи, тимот мора да ја уништи големата структура на базата на другиот тим, наречена Античка.

Камен на огништето

Hearthstone е дигитална игра со карти, кој е бесплатен за играње. Надградувајќи се на серијата Warcraft, играта ги користи истите ликови и елементи. Во 2014 година, Blizzard Entertainment ја објави играта за macOS и Windows. Подоцна во текот на годината, компанијата објави и верзии на Android и iOS.

Одликувајќи се со технологија на повеќе платформи, насловот поддржува игра помеѓу играчите на различни уреди. Двајца противници користат палуби од 30 карти, контролирајќи херој со уникатни моќи. Играчите користат кристали за да ги повикаат потчинетите да го нападнат противникот, на крајот уништувајќи го херојот на натпреварот.

Игри на WESG
Зошто се популарни светските електронски спортски игри?

Зошто се популарни светските електронски спортски игри?

Бидејќи WESG се базира на Олимписките игри, навивачите доживуваат чувство на национална гордост кога ги гледаат натпреварите и резултатите. Покрај тоа, обложувањето преку Интернет ја зголеми популарноста на добро посетените дигитални настани. Индустријата за е-спорт вредна повеќе милијарди долари привлекува обложувачи ширум светот.

Обложувањето е поттикнато од професионалните коцкари и аматерски фанови кои сакаат да искусат друго ниво на возбуда додека ги гледаат натпреварите за игри. Како што популарноста на мобилните телефони продолжува да расте, пазарот им овозможува на гејмерите да гледаат и да се обложуваат на сите WESG натпревари во движење. Лесниот пристап, глобалната популарност и возбудливата игра ја зголемуваат популарноста на WESG низ целиот свет.

Предности

Бидејќи луѓето ширум светот трошат повеќе време на дигитални игри, WESG нуди уникатен начин за уживање во е-спортот. Без разлика дали гледате, играте или обложувате, турнирот обезбедува различни опции за забава за љубителите на игри.

Нови гејмери

WESG го поттикнува учеството на новите гејмери во е-спортот со проширување на можностите за игри за играчите кои учествуваат во натпревари. Зголемената популарност на турнирот служи за истакнување на игрите на турнирот, привлекувајќи нови гејмери ширум светот.

Награди

Со својот мултимилионски награден фонд, WESG им носи можност на гејмерите да освојат значителни суми на пари. Надвор од конкуренцијата, обложувачите се обложуваат на турнирот со надеж дека ќе ги изберат победничките гејмери и тимови. Вежбањето и разбирањето на играта им помага на натпреварувачите да освојат парични награди. Со истражување и обложување паметно, коцкарот ги зголемува своите шанси за победа.

Зошто овој турнир е популарен за обложување?

Една од причините за турнирот е популарен за обложување е бројот на различни избори за обложување. Со таква широка разновидност на електронски игри достапни за гледање и обложување, коцкарите уживаат во обложување на единечни натпревари или мешавина на натпревари. Бидејќи игрите ја промовираат националната гордост, граѓаните честопати се желни да обложуваат на тимот на нивната земја. Обложувањето е уште еден начин да се додаде возбуда на возбудата на конкуренцијата.

Зошто се популарни светските електронски спортски игри?
Победничките тимови на Светските електронски спортски игри и најголемите моменти

Победничките тимови на Светските електронски спортски игри и најголемите моменти

Во 2016 година, првиот турнир се одржа квалификациски циклуси во Шангај. Дури и со значителни наградни пари на располагање, многу врвни играчи не присуствуваа на воведниот турнир. Наместо тоа, неколку светски познати играчи одлучи да оди на повеќе популарни настани, како што е ЕЛЕГА Мајор. WESG сè уште уживаше во силна конкуренција со францускиот EnVyUs Team кој го победи тимот на Kinguin од Полска во CS:GO за да донесе голем награден фонд.

TNC Pro Team го победи данскиот Cloud9 во Dota 2 за да ја освои главната награда. Шведскиот тим Алијанс победи против Злогласниот тим од Перу и ја освои бронзата. Корејците на натпреварот StarCraft 2 да победат. На третото место, Алекс Сандерхафт од Америка го победи Тобијас Сибер од Германија. Во големото финале, шампионот на Хертстоун, Еунеил Хавињас од Филипини славеше над Швеѓанецот Јон Вестберг.

Победничките тимови на Светските електронски спортски игри и најголемите моменти
Каде и како да се обложувате на Светски електронски спортски игри

Каде и како да се обложувате на Светски електронски спортски игри

За да се обложи и да победи, обложувачот треба да ги истражи тимовите и поединечните играчи кои се натпреваруваат во WESG. Како и обложувањето на редовни спортови, од витално значење е да ги знаете сите учесници претходно обложување. По прегледувањето на коефициентите, коцкарот добива пари за погодување на точните победници на индивидуални и тимски натпревари. Еве некои од видовите можности за обложување достапни за турнирот.

Во е-спорт заедниците, коцкарите се среќаваат на социјалните мрежи за да се обложуваат неформално меѓу пријателите. Овие облози често се за вистински готовина или други ставки, во зависност од условите поставени помеѓу две поединци или групата. Сепак, социјалното обложување не е секогаш добра идеја. Обложувањето против пријатели може да доведе до несогласувања, а обложувањето со странци онлајн е ризично.

Обложувањето лично или директно, му овозможува на коцкарот да се обложи со други гејмери кои неформално се обложуваат еден со друг. Веб-страниците за игри, исто така, нудат обложување од глава до глава. Натпреварувачите плаќаат надомест за влез, а победникот ја добива паричната награда, која е комбинација од уплатените такси.

Вистински е-спортски обложување вклучува ставање пари на поединецот или тимот што се очекува да победи преку онлајн платформа или копнеен бизнис. Меѓутоа, ако некој не е добро упатен во играта и историјата на играчите, најдобро е да не се трошат пари. Само вешти обложувачи, кои ја разбираат стратегијата за е-спорт, добиваат конзистентен профит.

Се разбира, играчите може да ставаат и фантастични облози, што всушност не е обложување. Слично како фантастичен фудбал, тимовите за е-спорт фантазија се состојат од списоци на играчи за е-спорт. Љубителите на фантазијата е-спорт предвидуваат победници за забава без обложување пари.

Каде и како да се обложувате на Светски електронски спортски игри
Каде и како играч може да се обложи на овој турнир?

Каде и како играч може да се обложи на овој турнир?

Угледен онлајн е-спортските книги нудат опции за е-спорт обложување и шансите навивачите да се обложуваат на WESG. Од витално значење е да ги проверите акредитациите за лиценцирање и репутацијата на веб-страницата пред да се обложите. Постои посебна разлика во искуството на обложувачниците со висококвалитетни и неквалитетни веб-локации за обложување.

Доверливите страници нудат јасни услови за користење, видно прикажани акредитиви за лиценцирање и добри критики. Не е безбедно да се обложуваат пари на случајна спортска книшка. При изборот на букмејкер, обложувачите треба да се погрижат онлајн-страницата да ги има следните квалитети:

  • Спортска книшка позитивна историја на операции го уверува обложувачот дека ќе добие уплата на победнички облог.
  • Популарните спортски книги генерално уживаат добра онлајн репутација, кои привлекуваат ентузијасти за е-спорт.
  • Техничката доверливост им овозможува на потрошувачите речиси 100 проценти достапност за ставање облози.
  • Добрите структури за бонуси се конкурентни со другите веб-страници на пазарот.
  • Едноставните интерфејси им овозможуваат на обложувачите лесно да се движат на веб-страницата.
  • Покривањето на настани на WESG ги зголемува возбудувањата за обложување во живо
  • Опциите за обложување нудат различни начини за обложување.
  • Поволните шанси се конкурентни со другите спортски книги.
  • Почитуваните методи на депозит нудат доверливи трансфери на дигитални средства.
  • Брзите, едноставни процеси на повлекување обезбедуваат непречено искуство.

Онлајн коцкањето им дава овластување на гејмерите и навивачите лесно да се обложуваат пари на WESG. Обложувањето брзо станува еден од највозбудливите аспекти на дигиталното играње и е-спортот. Со обезбедување на нов начин за љубителите да уживаат во игрите, онлајн спортските книшки се натпреваруваат една со друга за да соберат значителни делови од пазарот за обложување е-спорт.

Обложувањето во живо ја зголемува забавата и возбудата на турнирот. Со искористување на моќта на интернетот, спортските книшки им нудат на навивачите можност да се коцкаат од каде било низ светот. Од Азија до Европа, ентузијастите на WESG можат да се обложуваат на фаворизирани тимови и играчи од удобноста на домот. Како и Олимпијадата, турнирот предизвикува чувство на национална гордост за љубителите на е-спортот каде и да живеат.

Каде и како играч може да се обложи на овој турнир?
Која е најдобрата стратегија за обложување на овој турнир?

Која е најдобрата стратегија за обложување на овој турнир?

Знаењето е цар во еспортските обложувања. Паметното обложување значи дека љубител на е-спорт ги истражува тимовите и играчите пред да обложи пари. Екипата може да има предност, ако има стекнато прворангиран играч пред турнирот.

Гледајќи ги историските податоци, кои ги детализираат играчите кои најчесто победуваат, ќе му помогнат на коцкарот да постави солиден облог. Со малку знаење и многу среќа, ентузијастите за е-спортови можат да уживаат во обложувањето на тимови и играчи кои се натпреваруваат на Светските електронски спортски игри.

Која е најдобрата стратегија за обложување на овој турнир?