The Masters Tour

Мастерс турнејата е еден од најголемите еспортски турнири базирани на Хартстоун. Организиран е од Blizzard, развивачот на самата игра. Затоа, тоа е шампионатот со највисок профил за оваа титула. Секоја година се случуваат голем број поединечни натпревари за да се одреди севкупниот победник. Ова се турнири во лице кои се одржуваат пред публика во живо. Турнејата се игра низ целиот свет во низа места од светска класа. За време на етапата на Мастерсот во 2019 година, некои натпревари се одржаа во Европа, Азија и Северна Америка.

Наградните фондови изнесуваат најмалку 25.000 долари по натпревар. Интересно е што заедницата на играчи на Hearthstone може да придонесе за овој награден фонд со купување на онлајн пакети со ограничено издание. Секој продаден пакет додава пари во тенџерето за шампионите да се борат.

За Hearthstone

За Hearthstone

Кога некој би направил а список на еспортски турнири фокусирани на Hearthstone, тие би биле изненадени од широк спектар на настани. Сепак, Мастерс турнејата се издвојува поради нејзиниот обем. Учествуваат околу 300 играчи. Поголемиот дел од нив претходно ќе се натпреваруваа во квалификациски натпревар. Ако се снаоѓаат добро, на крајот ќе добијат покана за Мастерс. Импресивните парични награди ги привлекоа највештите играчи на Hearthstone во светот.

За обложувачите да прават добри предвидувања за е-спорт турнирите, треба да знаат доволно за играта што се игра. Затоа е важно да се направат некои основни истражувања за Hearthstone. Таа беше развиена од компанијата Blizzard Entertainment како спин-оф на нивната популарна World of Warcraft франшиза. Оваа онлајн игра со карти беше објавена како бесплатен наслов за играње. Тоа помогна да се привлечат голем број играчи.

Првично го доби името Heroes of Warcraft поради фактот што припаѓа на универзумот на оваа иконска фантастична серија. Многу од истите места, реликвии и ликови се прикажани на дигиталните колекционерски картички. Како и многу титули за е-спорт, тој поддржува игра меѓу платформи. Ова значи дека играчите можат да се предизвикуваат меѓусебно на уредите со Windows, Mac, iOS и Android.

Тимот зад Hearthstone се фокусираше на избегнување на многу вообичаени проблеми кои се наоѓаат во жанрот на дигитални картички. На пример, противниците не можат да изведуваат потези кога е редот на играчот. Коцкарите ќе треба да го земат предвид ова пред да стават облог. Во моментов околу 100 милиони луѓе уживаат во оваа игра. Според тоа, има смисла дека Hearthstone го привлече вниманието на заедницата за обложување на онлајн е-спорт.

За Hearthstone
Правила на играта Hearthstone

Правила на играта Hearthstone

Пред да седнете да гледате онлајн турнири за еспорт на Hearthstone, добра идеја е да ги проучите основните правила. Стандардниот режим на игра е натпревар еден на еден. Ова може да биде случајно или рангирано. Првиот е многу поопуштен. Во меѓувреме, вториот бара од играчите да се натпреваруваат во систем за рангирање на нивоа.

Играта е базирана на пресврт. Играчите избираат херој кој припаѓа на една од десетте уникатни класи. Секој од нив ќе има свои посебни способности. Ова е местото каде што раната стратегија игра клучна улога. Играчите користат шпил карти за да се обидат да го намалат здравјето на нивните противници додека не достигне нула. Играњето на карта ќе ја потроши маната. Трошокот за мана ќе варира од картичка до картичка. Како резултат на тоа, буџетирањето е клучна компонента на Hearthstone.

Типовите на картички вклучуваат: магија, минион, херој и оружје. Картичките може да се разликуваат по реткост и се рангирани од епски до основни. Повремено Blizzard ќе објавува нови проширувања. Сепак, за време на турнирот, палубите имаат тенденција да бидат поосновни за да му дадат на секој шампион рамноправно поле за играње. Играчот е темпиран за време на нивниот ред. Ова помага да се забрзаат натпреварите.

Правила на играта Hearthstone
Зошто е популарна турнејата Мастерс?

Зошто е популарна турнејата Мастерс?

Кога се обложуваат на еспорт турнири, коцкарот ќе сака да избере еспорт игра тоа е забавно да се погледне. Hearthstone е добро познат по своите шарени и визуелно привлечни дизајни на картички. Ако обложувачот е љубител на WoW тогаш тоа е играта за нив. Тоа ќе им овозможи да го истражат богатото знаење на универзумот Warcraft.

Исто така, важно е да се избере титула каде што вештините ги надминуваат шансите. На тој начин коцкарот може да донесе информирана одлука врз основа на нивното знаење за играчите. Повеќето натпревари од „Хартстоун“ играат двајца играчи. Ова ќе значи дека има пристојни шанси да се избере потенцијален победник.

Ако лицето има длабинско познавање на играта, може да одлучи да оди на поспецијалистички облог. На пример, тие може да предвидат дали играчот ќе повлече одредена карта. Затоа, коцкањето Hearthstone ги наградува оние кои знаат колку што е можно повеќе за правилата, можните сценарија и стратегиите на шампионите.

Генерално, Hearthstone ќе им се допадне на оние кои претпочитаат видео игри кои се потпираат на тактики. Коцкарот може да размисли какви потези ќе направи секој играч. Тоа ќе им помогне да ги подобрат своите шанси за победнички облог.

Зошто е популарна турнејата Мастерс?
Победничките тимови на Мастерс турнејата

Победничките тимови на Мастерс турнејата

Бидејќи ова е еден од најголемите еспорт турнири фокусирани на Hearthstone, натпреварувачите се високо квалификувани. Голем број од оние со највисоки перформанси доаѓаат од европска унија. Сепак, има и неколку врвни тимови кои потекнуваат од САД, Кина, Јапонија и Канада.

Еспорт шампионатите како што е Мастерс турнејата бараат секој член на тимот да работи заедно како единица. Важно е обложувачите да внимаваат на групи кои се познати по својата стратегија. Hearthstone е церебрален тип на дивеч. Ова е за разлика од другите е-спортови кои се повеќе фокусирани на брзи рефлекси и прецизност.

Најдобриот Hearthstone тимови ќе се умее во математика. Ова се должи на фактот дека мана-буџетирањето е клучот за постигнување победа. Тие, исто така, треба да имаат големо познавање за сите пакети со картички. Тоа ќе им помогне да ги одберат оние што им даваат предност пред противникот.

Следниве десет екипи моментално се сметаат за најдобри на овој турнир:

  • Т1
  • Тимот те сака многу
  • Fogsail Freebooters
  • Тимот на RDU
  • StrifeCro/Kolento
  • Портокал/Freakah
  • Светлост
  • Тим Пог шампион
  • Invictus Gaming
  • Southsea Swashbucklers
Победничките тимови на Мастерс турнејата
Најголемите моменти

Најголемите моменти

Мастерс турнејата според многумина е еден од најдобрите еспортски турнири таму. Ова се должи на бројот на иконски моменти што се случија низ годините. На пример, за време на натпреварот помеѓу Калакс и ВЕ Стоун, вториот успеа да ја прекине победничката серија на првиот. Тој го постигна ова со користење на напади на замрзнување на мозокот.

Играчот Бадаџимпом е добро познат во еспорт лигите Hearthstone. Во една незаборавна игра, тој го искористи својот потпис на палуба, Quest Warrior за да извлече импресивна победа. Се издвојува како еден од најдобрите натпревари на Тур 2021 година. Меѓутоа, истата година играчот се спротивстави на непоразениот предизвикувач, WEYuansu. Овој противник користеше пакет картички Brute Demon Hunter за одличен ефект. Додека беше на јажињата тој извади Triple Brute. Ова се покажа како премногу моќно за Бадаџимпом.

Кога Furyhunter и VKmsbc се предизвикаа еден со друг, на крајот беше една од најстресните игри на Мастерс турнејата. Furyhunter беше исклучително блиску до испаѓање од овој полуфинален натпревар. Сепак, откако извади изненадувачка картичка Kindling Elemental, обезбеди место во големото финале.

Најголемите моменти
Каде и како да се обложувате на турнејата Мастерс

Каде и како да се обложувате на турнејата Мастерс

Има многу онлајн е-спорт обложување сајтови таму. Hearthstone е прилично мејнстрим видео игра. Затоа, нема да биде тешко да се најде кладилник кој одговара на овој тип на пазар. Кога се обложувате на еспорт турнири, важно е да го изберете вистинскиот вид на облог. Изборот на директен победник има тенденција да биде најпопуларен. Ова е затоа што повеќето натпревари ќе ги спротивстават двајца гејмери.

Има изобилство на можни карти што играчот би можел да ги остави. Следствено, обложувачот мора да ги знае палубите што ги фаворизира секој натпреварувач. На тој начин тие можат да ги споредат двете спротивставени палуби и да анализираат кој од нив има предност. Исто така, мудро е да останете информирани за новите ажурирања на палубата. Blizzard ги објавува овие редовно. Ако коцкарите не ги истражуваат неодамнешните картички, тоа може да направи празнини во нивното знаење за играта.

Многу луѓе чекаат до полуфиналето или финалето пред да се обложат на Мастерс турнејата. Во меѓувреме, тие можат да гледаат претходни натпревари и да внимаваат на некои силни играчи. Ова е идеална стратегија за секој кој сака да направи најпромислени можни облози.

Каде и како да се обложувате на турнејата Мастерс