Smite World Championship

Кога станува збор за е-спорт турнири базирани на играта Smite, SWC се издвојува како најпопуларен. Се одржува секоја година секоја зима во Атланта, Џорџија. Студиото Hi-Rez го организира настанот. SWC првпат беше основан во 2015 година. Оттогаш се разви во еден од најголемите еспортски турнири. Интернет-страниците за обложување е-спорт го фаворизираат SWC поради неговиот формат. 10 екипи се натпреваруваат во двојни елиминациски фази пред да започне финалната фаза со еден нокаут. Ова им дава на обложувачите многу можности да ги анализираат перформансите на секој играч.

Многу е-спортски настани го привлекуваат вниманието на заедницата за коцкање поради нивните високи наградни базени. Дури и на најниско ниво, сепак успеа да достигне импресивни 785.000 долари. Ваквите високи награди ги привлекоа најдобрите Smite тимови од целиот свет.

За Smite

За Smite

Во текот на првата година имаше 2,6 милиони долари за грабнување. Ова го направи третиот најпрофитабилен награден фонд за е-спортови во 2015 година. Добро познатите натпревари како што е Светското првенство во Лигата на легендите имаа помали награди и покрај тоа што се сметаа за повисок профил во тоа време. Коцкарите можат да го гледаат SWC преку онлајн преноси и да ставаат облози на натпреварите. Голем број обложувалници отвораат пазари базирани на овој турнир.

Smite припаѓа на мултиплеер онлајн битка арена (MOBA) жанр. Од нејзиното објавување, играта е бесплатна за играње. Ова е заеднички аспект на многу од најпопуларните наслови за е-спорт. Smite моментално е достапен на неколку различни платформи. Ова ги вклучува PS4, Xbox One, Nintendo Switch и компјутер.

Играчот ја презема улогата на митолошка фигура како бог или божица. Тие се вклучуваат во тимски борбени натпревари. Секој различен лик ќе има уникатна способност да се користи за време на борбата. Тимот треба да смисли победничка стратегија за да ги надмудри и противничките играчи и НПЦ-миниони.

Smite esport првенствата како што е SWC имаат тенденција да се фокусираат на режимите играч наспроти играч. Следствено, коцкарите треба да се запознаат со тоа како функционираат овие натпревари. Исто така, важно е да се запознаете со добрите и лошите страни на секој конкретен бог. Само десетина од нив се достапни бесплатно на месечно ниво. Сепак, можно е да отклучите повеќе со трошење валути во играта и со завршување на предизвиците.

Професионалните играчи сакаат да ги персонализираат нивните богови ликови со уникатни скинови и емоции. Сепак, настаните како што е SWC обично ќе ги ограничат надградбите на перформансите за да ги направат натпреварите што е можно пофер. Важно е да се земе предвид ова кога се обложува.

Smite правила

Пред да се обложи на е-спорт лиги, коцкарот треба да има фер разбирање за правилата на играта. Conquest е најчестиот режим на игра. Слично е на она што се гледа во Лига на легенди. Два тима составени од пет играчи се обидуваат да ги уништат Феникс на противничкиот тим. Има и џиновски воин наречен Титан кој треба да биде симнат.

Екипите го започнуваат натпреварот на спротивните краеви на картата. Пред да влезе во играта, играчот има одредена сума злато да потроши на почетните ставки. Играчите на Pro Smite размислуваат тактички за тоа кои подобрувања ќе бидат од корист за тимот.

За да стигнете од едната страна на картата до другите играчи треба да патуваат низ една од трите ленти. Секој од нив го брани суштество Феникс заедно со одбранбени кули. Ако играчите се премногу блиску до нив, тие ќе претрпат голема штета.

Minions се корисни NPC кои им помагаат на играчите да ги соборат непријателите. Имаат прилично слаб напад, но се мрестат редовно. Постојат четири класи на богови: воин, волшебник, ловец, атентатор и чувар. Најдобрите тимови ќе излезе со конфигурација на победничката класа која ја надополнува групата како целина.

За Smite
Зошто е популарно Светското првенство Smite?

Зошто е популарно Светското првенство Smite?

Постојат бројни причини зошто обложувачите може да го сметаат SWC за еден од најдобрите еспортски турнири. Секој натпревар е брз и возбудлив. Уметничкиот дизајн на играта е познат по тоа што е шарен и привлечен. Кога се прават напади, тоа често резултира со излив на нијанси.

Покрај естетската привлечност, има и многу тактики што коцкарите можат да ги применат. Ако ги знаат силните/слабите страни на секој бог лик, полесно ќе се предвиди кој тим ќе излезе на врвот. Списокот на е-спортски турнири популарни кај љубителите на обложувањето ќе се фокусира на оние што го елиминираат елементот на среќа колку што е можно повеќе. Наместо тоа, игрите ќе ги наградуваат обложувачите кои ги знаат правилата и ги анализираат перформансите на играчите. Ова секако е случај со Smite.

Оваа игра е сакана и од луѓе кои се фасцинирани со митологијата. Ликовите во Smite доаѓаат од низа различни пантеони. Тие вклучуваат богови на грчките, нордиските, келтските, староегипетските, кинеските и словенските легенди. Ако некој некогаш сакал да ги види овие фигури како се борат меѓу себе, тогаш Smite е идеалната титула за нив. Веројатно ќе биде многу привлечно да се биде во можност да се обложувате на овие епски богови битки.

Зошто е популарно Светското првенство Smite?
Победничките тимови на ЦСР

Победничките тимови на ЦСР

Кога се обложувате на еспорт турнири, секогаш е важно да го изберете вистинскиот тим. Во Smite треба да има добра рамнотежа на оние кои нанесуваат штета и ги лекуваат придружниците. Ако сите се одлучат за воин од типот на тенк, тогаш нивните противници имаат поголема веројатност да ги искористат нивните слабости. Наместо тоа, победниците на ЦСР внимателно ги избраа своите богови.

Големите еспорт турнири како што е SWC имаат големи суми на пари на линија. Само најдобрите играчи на Smite ќе се пласираат во финалето. Ако коцкарот не е сигурен за кого да поддржи, има неколку фактори на кои треба да внимава. Корисно е да се пресмета вкупната сума на штета што групата може да ја направи. Ако ова е пониско од нивните противници, тогаш тие би можеле да бидат совладани. Брзината е уште еден клучен елемент. Овие игри се со исклучително брзо темпо. Победниците треба да извршат напади што е можно побрзо.

Следниве екипи биле шампиони на ЦСР во минатото. Затоа, тие треба да се следат ако продолжат да учествуваат на турнирот во иднина:

  • Epsilon Esports
  • NRG Esports
  • еОбединети
  • Сплајс
  • SK Gaming
  • Питсбург витези
  • Атлантис Левијатанс

Најголемите моменти

Бидејќи ЦСР е еден од највозбудливите онлајн турнири за еспорт, има смисла дека има широк спектар на иконски моменти од неговото основање. На пример, MLCSt3alth ги воодушеви гледачите кога го искинаа целиот противнички тим TITAN. Се издвои како една од највисоките октански битки во историјата на Smite.

Кога Epsilon и Cloud 9 се натпреваруваа еден против друг, играчот YAMMYN успеа да добие четирикратно убиство за неколку секунди. Овој шведски професионалец од Smite, исто така, направи импресивно убиство на Небесниот зрак во одделен натпревар помеѓу Luminosity и NRG.

Кога Тим Ривал се бореше со Јунитид, играчот PolarBearMike ги искористи своите специјализирани божји напади со голем ефект. Тој заврши со убиствениот удар против огнениот џин. Овој потег му ја донесе играта на неговиот тим. Во други прилики играчите создадоа моменти за паметење благодарение на нивната стручна одбранбена стратегија. Ова се случи на натпревар помеѓу Дигнитас и Сплајс. Капитенот на Сплајс успеа да се избори со целиот ривалски тим. Праведно е да се каже дека секоја година од турнирот има барем еден момент кој завршува во сеќавањата на гледачите.

Победничките тимови на ЦСР
Каде и како да се обложувате на Светското првенство во Smite

Каде и како да се обложувате на Светското првенство во Smite

Бидејќи овој турнир се одржува за време на зимскиот период, обложувачите ќе мора да почекаат оваа сезона од годината пред обложувалниците да ги отворат пазарите на SWC. Обложување на еспорт турнирите станаа многу полесни во последниве години. Ова се должи на фактот дека обложувањето на видео игри е сè помејнстрим. Во прилично неодамнешното минато, коцкарите ќе беа принудени да бараат ниши обложувалници за е-спорт. Меѓутоа, сега голем број традиционални спортски обложувалници додадоа делови за видео игри. Бидејќи Smite е многу популарен, нема да биде премногу тешко да се најдат можности за обложување на SWC.

Откако лицето ќе го избере својот претпочитан обложувач, време е да размисли кој тип на облог да го направи. Повеќето коцкари ќе бидат задоволни со предвидување на тимот што ќе победи на натпревар или турнир. Ако коцкарот сака поспецијалистички облог, има неколку опции. Тие може да го погодат тимот или играчот што ја вади првата крв. Бидејќи отстранувањето на структурата е голем аспект на играта, лицето може да го заснова својот облог околу тоа. Без разлика на типот на облог, важно е внимателно да се истражат двата тима. Ова може да се направи со гледање на нивните минати натпревари.

Каде и како да се обложувате на Светското првенство во Smite