RLCS

Серијата на шампиони на Rocket League, популарно RLCS, е еСпорт турнир на кој учествуваат некои од најдобрите играчи во Светската ракетна лига. Со текот на годините, серијата RLCS, која започна во 2016 година, се искачи на нови височини. Ова натпреварување отсекогаш имало целосна поддршка од заедницата на играчи и навивачи, што имало клучна улога во зголемувањето на наградните фондови на првенството, правејќи го Светското првенство RLCS едно од најголемите натпревари на еСпорт сцената на Rocket League.

RLCS е главниот настан во екосистемот за еСпортови на Rocket League. Инвеститорот на играта, Psyonix, е домаќин на овој турнир. Серијата RCLS се одржува двапати годишно, при што секој од овие натпревари трае околу три месеци. Идеално, секоја серија обично е мешавина од онлајн и офлајн финалиња.

Преглед на серијата на шампиони на Ракетната лига

Преглед на серијата на шампиони на Ракетната лига

Од 2016 година, кога започна серијата на шампиони во Rocket League, ова натпреварување има неверојатни шест победници. Ова е јасен показател дека RLCS eSport првенството е еден од најконкурентните настани, што го прави лудо непредвидлив. Наградниот фонд на натпреварот исто така се зголемуваше со текот на годините, при што победникот на првата сезона однесе 75.000 американски долари, додека најновите победници освоија приближно 1.000.000 долари.

Серијата на шампионатот RLCS опфаќа четири региони. Европа и Северна Америка се сметаат за најсилни и се појавуваат на секој настан од почетокот на RLCS. Од страна, Океанија и Јужна Америка неодамна беа додадени во серијата во 2017 и 2019 година, соодветно.

Светско првенство во ракетна лига

Светските шампиони во ракетната лига е белег на натпреварите на RLCS. На овој настан учествуваат 12 екипи, со четири тима од Северна Америка и Европа и две од Океанија и Јужна Америка.

Со текот на годините, RLCS: Rocket League World Champions ги гледа тимовите поделени во четири групи од по три тима, кои се натпреваруваат во круг-робин формат. Двете првопласирани екипи од секоја група потоа продолжуваат во нокаут фазата. Четврт-финалните серии обично се најдобри од пет серии, додека победниците во двете полуфиналиња учествуваат во серии најдобро од седум.

Преглед на серијата на шампиони на Ракетната лига
За Ракетната лига

За Ракетната лига

Ракетна лига несомнено го воспостави своето име како возбудлив наслов за еСпорт. Исто така се смета дека е тешко да се совлада за новите играчи. Ракетната лига во суштина е за играчите да го контролираат автомобилот и да ја насочат топката во противничкиот гол. Сега кога автомобилите се вклучени во играта, лесно е да се класифицира Rocket League како класична тркачка игра, но во голема мера е спортска игра со „автомобили како играчи“

Секој круг трае пет минути, со натпреварувачки тимови стремејќи се да се надигруваат едни со други. Ракетната лига може да се игра во соло режим за играчи кои се нови во играта, кои се натпреваруваат против компјутерот. Иако се чини дека играта е донекаде јасна, таа бара значителна пракса.

Ракетата може да се прикаже како забавен пресврт во фудбалот. Играта гледа како играчите користат автомобили на ракетен погон за да постигнат гол. Како таков, секој играч треба да го прилагоди своето возило за да се натпреварува. Играта обично се игра во тимови од осум играчи. Играчите можат да изберат да учествуваат во режими за еден или повеќе играчи. Додека постои режим за еден играч, играта дозволува максимум четири играчи на иста платформа. Играта, исто така, овозможува играње преку платформи на PlayStation 4. Xbox One, PC и Nintendo Switch.

Зошто да играте Rocket League

Во суштина, постојат многу причини зошто играчите ја сакаат Rocket League. Извонреден атрибут на играта е тоа што ја поттикнува тимската работа. Исто така, владеењето на вештината е од витално значење кога се соочувате со други тимови. Благодарение на својата конкуренција и многу професионални играчи, Rocket League станува сè попопуларна во последниве години.

За Ракетната лига
Зошто светското првенство во ракетната лига е популарно?

Зошто светското првенство во ракетната лига е популарно?

Со безброј Ракетна лига eSport онлајн турнири работи цела година, и големи и мали, останува дека серијата Светски шампионат RLCS е еден од најпопуларните еСпорт турнири меѓу обложувачите. Како што рече, еве неколку причини зошто RLCS World останува популарен меѓу обложувачите кои се обложуваат на големите еспорт турнири:

Прво, Светското првенство RLCS ги содржи најдобрите во светот од различни еСпорт лиги на Rocket League. Повеќето обложувачи денес сакаат да обложуваат на најголемите еСпорт турнири.

Друга причина зошто Светскиот шампионат во Rocket League е рангиран меѓу најдобрите турнири за еСпорт за обложување е постоењето на регионални првенства. Идеално, кога обложувачите можат да ги следат клучните тимови или играчи некое време, тие имаат тенденција да ја стекнат потребната самодоверба за да обложуваат.

Широко покривање на Светското првенство RLSC од онлајн обложувалници за еСпорт е исто така солидна причина зошто ова натпреварување е многу популарно во обложувачките кругови. Повеќето реномирани обложувалници денес го покриваат овој настан, нудејќи огромни пазари за обложување.

И на крај, времетраењето на играта е исто така уште една критична атракција меѓу обложувачите. Денес, повеќето обложувачи немаат трпение да чекаат со часови пред да се утврдат нивните облози. Во нормална игра, играта е загарантирана да заврши за 10 минути, освен за нерешен резултат кога двата тима треба да играат продолженија со ненадејна смрт за да го прекинат нерешениот резултат.

Зошто светското првенство во ракетната лига е популарно?
Победничките тимови на Светското првенство во ракетна лига и најголемите моменти

Победничките тимови на Светското првенство во ракетна лига и најголемите моменти

Победничките тимови

  • Прва сезона: Првото од многуте глобални натпреварувања на Ракетните лиги забележа тимови од Европа и Северна Америка да се борат за главната награда. Во исцрпувачки натпревар, iBS излезе како победник во првата сезона.
  • Втора сезона: Европско-американскиот натпревар продолжи. Flipside Gaming го победи Mock-It во финалето, носејќи ја титулата во 2-та сезона.
  • Трета сезона: Светското првенство во RLCS го вклучи Океанија. Среде неколку историски моменти, Northern Gaming (NG) го освои шампионатот.
  • Четврта сезона: Светско првенство RLCS во Соединетите Американски Држави. По монументалните три натпревари со воодушевувачка еСпортска акција, Gale Force Esports ја освои четвртата сезона.
  • Петта сезона: прва сезона без директна квалификација во RLCS. Финалето ги виде навивачите третирани со ретки моменти на брилијантна игра во ракетната лига. На крајот на краиштата, Тим Дигнитас ја освои сезоната 5 на Светското првенство RLCS.
  • Шеста сезона: Шестата сезона во битката за шампионатот беше битката во Облак 9 против Тим Дигнитас. На крајот, Облак 9 беше силата на која требаше да се смета, доминирајќи и на крајот победувајќи во финалето.

Renault Vitality ан NRG Esports ја освои сезоната седма и осма, соодветно. Сезоната 9, првично закажана за февруари до април 2020 година, беше одложена поради пандемијата COVID 19. Се надеваме дека 2022 година ќе донесе нов Светски шампион, како што е традиција на ова натпреварување.

Најголемите моменти

EnVy's Epic Comback 2018

ЗавистМногу очекуваната игра против Tainted Minds несомнено беше онаа што EnVy ја сметаше за „прошетка“. Сепак, Tainted Minds речиси ги затворија своите очекувања и брзо се зголемија со 2-1 во следната серија, поведувајќи со 3-0 во четвртиот натпревар. На малку изненадувачки начин, со две минути на часовникот, EnVy's падна во брз редослед на оценки за да извојува победа и да изнуди натпревар пет - кој го добија.

Загубата на G2 за злите гении

G2 Esports е еден од најкорисните тимови на Ракетната лига. Работите добија прилично неочекуван пресврт во натпреварот на Г2 во 2018 година со злобниот гениј на Светското првенство RLCS. Со оглед на тоа што Г2 се смета за сигурен облог, Злобни генијалци повлече серија настапи, на крајот исфрлувајќи го Г2 во возбудлив натпревар. Како нивниот прв натпревар, Evil Geniuses нагласија за што се работи Светското првенство во ракетна лига - изненадувања!

Победа на Гејл Форс прекувремено

Големите финалиња во 2017 година донекаде се чувствуваа антиклимактично за повеќето фанови на еСпортови на Rocket League. Финалето пречека две екипи, Гејл Форс и Метод. Додека Гејл Форс веќе го отфрли против Методот во серија од седум натпревари, финалето несомнено доживеа возбуда. Натпреварот се спушти на линијата, со шест минути дополнително време само за голот на Александре „Кајдоп“ Куран од Гејл Форс за да им ја донесе победата.

Победничките тимови на Светското првенство во ракетна лига и најголемите моменти
Каде и како да се обложувате на RLCS?

Каде и како да се обложувате на RLCS?

Обложувањето на турнири за еСпорт треба да биде лесно, но на обложувачите на еСпортови за прв пат може да им биде не толку лесно да го пронајдат својот пат кога ќе проверат низ списокот на еСпорт турнири.

Каде да се обложувате на RLCS

Каде да се обложуваат секогаш треба да биде главната грижа за секој навивач на RCLS Rocket League. Со многу платформи за обложување еСпорт кои ја покриваат Ракетната лига, секогаш е безбедно да се испитаат сите достапни опции. За почеток, најдобрите платформи за обложување на еСпорт се оние со историја на покривање на еСпортови. Покрај тоа, одлична поддршка за клиентите, конкурентни шанси, прегледите на клиентите и начините на плаќање треба да бидат клучна грижа кога се испитуваат потенцијалните онлајн обложувалници за еСпорт.

Како да се обложувате на RCLS

Секогаш има неколку едноставни пазари за обложување, како што е облогот „директен победник“. Иако е потребно малку труд за да ги разберете, потребно е многу повеќе за да успеете во обложувањето еСпорт.

Бидејќи обложувањето на RCLS Rocket League оди на мејнстрим, ставањето облози може да биде сложено, особено за почетници. Еве неколку практични совети за обложување на Rocket League кои би требало да бидат корисни за секој играч на еСпорт.

  • Направете ја вашата домашна задача - следете ја статистиката на тимот и истражувачките тимови
  • Имајте стратегија и продолжете да ја усовршувате за да одговара на вашите претпочитани игри
  • Управувајте со вашата банка
  • Прифатете го одговорното коцкање
Каде и како да се обложувате на RLCS?

Најнови вести

Водич за обложувалници: претстојни настани во ракетната лига 2022 година
2022-08-04

Водич за обложувалници: претстојни настани во ракетната лига 2022 година

Индустријата за игри на еСпорт е извонредна атракција веќе со години. И додека има секакви титули за стрелците, повеќето гејмери на еСпортови стануваат малку опасни со генерички наслови и предвидливи режими на игра. Ракетна лига играчите се многу среќни. Овој наслов на еСпорт се издвојува во својот жанр по тоа што дава солидна привлечност, благодарение на неговиот фасцинантен концепт. Брзо напред, Rocket League може да се пофали со импресивна листа на натпреварувачки настани.