Rainbow Six Siege World Cup

Светскиот куп на Rainbow Six Siege е сезонски настан кој ги собира најдобрите играчи на Rainbow Six Siege ширум светот за да се натпреваруваат на највисокото ниво на играта. Настанот е исто така единствена можност за навивачите да ја споделат својата страст, гордост и љубов кон играта со своите омилени тимови на светската сцена.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege, популарно Rainbow Six Siege, е еСпортска игра развиена од Ubisoft Montreal. Видео играта може да се игра онлајн на платформите Microsoft Windows, Xbox и PlayStation. Првата верзија на Rainbow Six Siege беше објавена во декември 2015 година и веднаш го зафати светот на игрите.

Сè за Светскиот куп на Rainbow Six Siege

Сè за Светскиот куп на Rainbow Six Siege

Првиот светски куп на Rainbow Six Siege беше закажан за летото 2021 година. Според организаторите, на инаугуративниот настан се очекуваше да учествуваат 20 екипи. Четиринаесет екипи беа поканети директно од Ubisoft, а шест други тимови мораа да се натпреваруваат и да победат во квалификациските рунди за да учествуваат на Светското првенство.

31 тим од различни земји а регионите требаше да учествуваат во квалификациските фази. За жал, настанот мораше да се одложи поради пандемијата Ковид 19 што го погоди светот во тој период.

До 2020 година, R6 имаше повеќе од 70 милиони активни играчи - најновата верзија на играта беше објавена во јануари 2022 година. Верзијата е позната како Rainbow Six Extraction и ги содржи повеќето од ликовите во Siege.

Сè за Светскиот куп на Rainbow Six Siege
R6 игра

R6 игра

Rainbow Six Siege е онлајн игра со шутер во прво лице. Играчите можат да изберат и да користат кој било оператор од многубројните опции. Секој лик има различни способности, гаџети, оружја и националности, што им овозможува на играчите да изберат што работи најдобро за нивните вештини и преференци за играње. Сепак, разликите во способностите на ликовите значат дека тимовите обично имаат посебна конкурентска предност.

Вообичаено, играта ја играат два тима, од кои едниот се состои од терористи, а другиот делува како единица за борба против тероризмот. Главните цели за секој тим варираат во зависност од играниот режим на игра.

На пример, во режимот „Заложник“, примарна цел на напаѓачот е да извлече заложници од бранителите бидејќи тие ги спречуваат напаѓачите да ги спасат заложниците. Во режимот Бомба, примарна цел на напаѓачите е да ги лоцираат и деактивираат бомбите додека бранителите работат на убивање на напаѓачите или уништување на деактиваторот.

Други режими на игра на Rainbow Six Siege вклучуваат Безбедна област, тактички реализам и избувнување. Исто така, можно е да уживате во играта соло играјќи го режимот Situations или Training Grounds. Дополнително, неколку сезонски настани обично се случуваат секоја година.

R6 игра
Коефициенти за обложување на Светското првенство Rainbow Six Siege

Коефициенти за обложување на Светското првенство Rainbow Six Siege

Пред одложувањето на Светскиот куп на Rainbow Six Siege, неколку Сајтови за обложување еСпорт веќе понуди пазари за обложување за настанот. Популарноста на играта и настанот резултираше со тоа што давателите на еСпортски обложувања нудат многу конкурентни шанси.

Според експертите, релативно слични шанси за настанот ќе бидат понудени во обложувалниците eGaming, што најверојатно ќе се случи пред крајот на годината. Ubisoft допрва треба да ги објави официјалните датуми за настанот.

Обложување пазари и коефициенти

Главните пазари за обложување понудени на повеќето еСпортски обложувалници за настаните на Rainbow Six Siege се целосно, повеќето убиства и победници. Директните облози вклучуваат предвидување на севкупниот победник на турнирот. Шансите за такви облози се обично просечни за фаворитите на настани, но може да бидат многу високи за аутсајдерите.

На коефициенти за обложување бидејќи повеќето убиства се типично високи поради тешкотијата во точното предвидување на бројот на убиства за кој било играч. Шансите за пазарите за обложување за победник на натпреварот се разликуваат во зависност од тоа кои тимови играат едни против други, при што омилениот тим за победа на натпреварот има помали коефициенти.

Дополнително, некои оператори за обложување нудат уникатни пазари за обложување, како што се обложување за тоа дали заложникот ќе биде повреден или дали тимот ќе успее да го користи дефузерот.

Коефициенти за обложување на Светското првенство Rainbow Six Siege
Зошто Светскиот куп на Rainbow Six Siege е популарен за обложување?

Зошто Светскиот куп на Rainbow Six Siege е популарен за обложување?

Една од главните причини за популарноста на Светскиот куп на Rainbow Six Siege е тоа што ги прикажува најдобрите светски играчи и тимови кои играат едни против други. Навивачите го сметаат за вистинско уживање бидејќи ги гледаат нивните омилени играчи како се натпреваруваат на највисоко ниво додека уживаат во прикажувањето на врвните вештини и тактики што ги користат тимови кои учествуваат.

Друга главна причина е тоа што настанот им дава на обложувачите бројни пазари за обложување. Речиси сите врвни еСпортски обложувалници треба да понудат пазари за обложување на Светскиот куп на Rainbow Six Siege, особено оние што веќе имаат други Настани за еСпортски игри.

Шансите за обложување, исто така, веројатно ќе бидат подобри од шансите за повеќето други еСпорт настани поради тоа колку ќе бидат конкурентни натпреварите, што е поволно за обложувачите.

Според организаторите на Светскиот куп на Rainbow Six Siege, процесот на селекција на играчи и тимови е фер, транспарентен и заснован на заслуги. Секој играч може да се квалификува и да учествува на турнирот, под услов да е доволно добар. Тоа охрабрува и мотивира милиони играчи на глобално ниво да ја пробаат среќата да влезат на турнирот, помагајќи да се зголеми популарноста на настанот.

Зошто Светскиот куп на Rainbow Six Siege е популарен за обложување?
Најдобрите тимови на Светското првенство Rainbow Six Siege

Најдобрите тимови на Светското првенство Rainbow Six Siege

Како што беше споменато претходно, Светскиот куп на Rainbow Six Siege закажан за 2021 година мораше да се одложи поради пандемијата „Ковид-19“. Сепак, веќе имаше детални планови како се требаше да се одвива, кои најверојатно ќе останат исти за кога ќе се случи настанот.

Тимови кои учествуваат

Светскиот куп на Rainbow Six Siege ќе биде првиот турнир Rainbow Six Siege со седиште во земја, во кој ќе учествуваат 45 тимови од различни региони и земји. Само 14 екипи со директни покани потврдија учество.

Другите 31 тим ќе треба да се натпреваруваат во квалификациските лиги на Светскиот куп на Rainbow Six Siege за да заработат место за учество на првиот од многуте најголеми турнири на Светскиот куп на Rainbow Six Siege. Шесте победнички тимови од квалификациите ќе се квалификуваат за турнирот, со вкупно 20 екипи кои ќе се натпреваруваат во последната фаза од Светскиот куп на Rainbow Six Siege.

Процес на избор на тим

Има дефинирани правила со кои ќе се одреди кои играчи ќе играат за секоја од репрезентациите. Секој тим на онлајн турнирите на Светскиот куп на Rainbow Six Siege ќе има национален комитет со тројца менаџери. Менаџерот на првиот тим ќе биде претставник избран од локалната локална заедница на Rainbow Six Siege.

Локалните професионални играчи и тренери ќе го изберат вториот, а локалниот еСпорт тим на Ubisoft ќе го избере третиот. Сите менаџери на тимот мора да имаат 18 години или постари и да имаат државјанство на земјата што ја претставуваат. Менаџерите потоа ќе изберат пет играчи за нивните соодветни тимови. Секој тим може да има најмногу двајца играчи од иста професионална организација.

Најдобрите тимови на Светското првенство Rainbow Six Siege
Амбасадор на Светското првенство R6

Амбасадор на Светското првенство R6

Со оглед на важноста на големите турнири во Светскиот куп на Rainbow Six Siege, Ubisoft виде најдобро да најде еден од највлијателните и најпопуларните спортисти како амбасадор на настанот. Тие, исто така, допреа до Тони Паркер, меѓународно признат спортист кој играше во НБА, да ја преземе улогата.

Тони Паркер има повеќе од 20 години искуство во професионални натпревари, со бројни признанија и 4 титули во НБА шампионатот. Тој, исто така, има вистинска страст за еСпорт игрите. Според организаторите на настанот, Тони Паркер може да ги сподели своите вредни сознанија за шампионатите на Светскиот куп на Rainbow Six Siege со играчите.

Изведба

Сè уште е предизвик да се прават прогнози за победничките тимови бидејќи сè уште нема официјални најави за тоа кои играчи ќе играат за соодветните тимови. Сè што може да се каже е дека конкуренцијата ќе биде жестока. Нема ниту официјална информација колку ќе биде наградата на базенот.

Амбасадор на Светското првенство R6
Каде да се обложите на Светскиот куп на Rainbow Six Siege

Каде да се обложите на Светскиот куп на Rainbow Six Siege

Обложувањето на Светскиот куп на Rainbow Six Siege ќе биде слично на обложувањето со видео игри. Настани и турнири на Rainbow Six. За почеток, обложувачите мора да најдат онлајн обложувалници за еСпорт кои нудат пазари за обложување на настанот.

Играчите може да имаат различни преференции, што значи дека ниту еден конкретен провајдер за обложување еСпорт не може да се смета за најсоодветен за секого. Лесно решение за тоа е посета на страница за рангирање за провајдери на еСпорт. Сигурна страница за рангирање треба да ги има сите информации и релевантни предлози за обложувачите на еСпорт.

Следниот чекор што треба да се следи при обложување на турнирите од Светскиот куп на Rainbow Six Siege вклучува избор на соодветен пазар за обложување. Тоа може да варира од обложување на исходот од натпревар или севкупен турнир до специфики на играта, како на пример кој играч ќе има најмногу убиства. Како и со списокот на еСпорт турнири, повеќето пазари за обложување често имаат различни коефициенти, кои обложувачите мора да ги земат предвид пред да го стават облогот.

Каде да се обложите на Светскиот куп на Rainbow Six Siege
Стратегии за обложување за Светското првенство R6

Стратегии за обложување за Светското првенство R6

Играчите треба да ги истражуваат тимовите и играчите пред да се обложуваат на најдобрите турнири од Светскиот куп на Rainbow Six Siege. Тоа вклучува да дознаете за минатите настапи и да ги споредите перформансите на тимот за да помогнете во донесувањето информирани одлуки во врска со можните исходи.

Новите обложувачи треба да размислат да започнат мали додека не се навикнат на обложување со е-игри. Конечно, обложувачите треба да избегнуваат облози кои се премногу ризични и покрај атрактивните шанси што може да ги имаат.

Стратегии за обложување за Светското првенство R6