Обложувајте се на PUBG Global Championship 2024

Има неколку онлајн турнири за е-спорт поголеми од Глобалниот шампионат на PUBG. Ги пречекува врвните играчи на играта Battle Royale за бесплатна игра. Овој наслов постигна огромен успех на мобилниот телефон. Сепак, турнирот се игра само на компјутер. Ова е главно затоа што PUBG Mobile Club Open (PMCO) веќе нуди платформа за мобилни играчи. Корпорацијата PUBG го организира PGC секоја година.

Местото може да варира во зависност од годината. Во 2021 година се одржа во Инчеон, Јужна Кореја. Интернет-страниците за обложување е-спорт имаат тенденција да се фокусираат на настани што нудат голем награден фонд за врвните играчи. Во случајот со PGC, тоа беше неверојатни 4.340.000 долари. Како резултат на тоа, имаше многу пазари за коцкање за турнирот. Професионалните играчи од целиот свет беа поканети да учествуваат. Кинеската делегација учествуваше преку LAN место наместо на локација во Инчеон.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Формат на настан

И покрај тоа што е една од индустријата најголемите еспорт турнири, настанот на PUBG неодамна воспостави конзистентен сет на правила. Во 2021 година, беше објавено дека на тимовите ќе им биде одлучен стартниот пласман врз основа на правилото за бодови. Во текот на првата недела, тие се поделени во групи од осум пред да се натпреваруваат во серија натпревари во стилот на круг-робин.

Откако ќе се завршат, најдобрите шеснаесет групи треба да учествуваат во следната фаза, наречена Неделен опстанок. Секој работен ден се одржуваат шеснаесет натпревари со високи октани. Секој тим што ќе се квалификува ќе влезе во Неделното финале. Меѓутоа, за да се постигне ова, тие треба да постигнат победа за „пилешка вечера“.

За време на етапата Големо опстанок, сите врвни тимови се натпреваруваат во серија од петнаесет натпревари. Оваа фаза најверојатно ќе добие големо внимание од љубителите на обложување на еспорт турнири. Конечно, по прилично сложено коло, се круниса Светскиот шампион.

За PUBG

Во текот на играта, PUBG играчите треба да паднат со падобран на мапата на островот. Тие можат да се натпреваруваат соло или како дел од тим од четири лица. Должината за стандарден натпревар е 30 минути. За тоа време, големината на мапата ќе се намали, принудувајќи го играчот да се соочи со непријателите. Главната цел е да се бориме до смрт додека не остане еден играч или тим.

Синото поле на сила се движи понатаму во внатрешноста и секој што ќе биде фатен надвор од неговиот периметар постојано ќе го губи здравјето. Кога играчите првпат ќе влезат, тие ќе бидат невооружени. Тие треба да пребаруваат згради за достапно оружје, надградби и здравствени предмети. Пронаоѓањето на залихи е клучна вештина за успех.

Се појавуваат мали привремени црвени зони во кои се фрлаат низа бомби. Играчите треба да ги избегнуваат овие области поради високото ниво на опасност. Повремено, авионот испушта сандаци со специјална опрема. Сепак, локациите на гајби имаат тенденција да привлечат и непријателски тимови.

Како се добиваат натпревари

Бидејќи ова е еден од главните еспорт турнири, шампионот ќе треба да има високо ниво на вештини и стратегија. Има одреден елемент на среќа во оваа игра. Локациите на артиклите за подигање се рандомизирани. Добрите играчи ќе знаат кои резерви да ги бараат. Тоа ќе зависи од нивната однапред испланирана тактика.

На пример, некои тимови ќе бараат возило за безбедно и брзо движење низ картата. Другите играчи ќе собираат здравствени пакети за да преживеат што е можно повеќе непријателски средби. Мудро е претходно да се избере одредено оружје. Во првенствата за еспорт, најчесто се фаворизираат оружјата со долг дострел, како што се снајперските пушки. Тие им овозможуваат на играчите да ги отстранат непријателите со точност од далечина. Без разлика на специфичната тактика, сите играчи со врвен пласман мора да имаат брзи рефлекси. За време на средбите 1v1, најбрзиот човек обично е победник.

Зошто е популарно PUBG Global Championship?

Најдобрите еспортски турнири нудат голем број важни сличности на љубителите на обложувањето. Играта треба да биде лесна за разбирање. Колку е поедноставно, толку е поголема веројатноста обложувачот да може да предвиди директен победник. Правилата за PUBG се јасни. Победува последниот играч кој стои.

Сепак, исто така е од суштинско значење дека е-спорт лигите се забавни за гледање. Ако на коцкарот му досадуваат натпреварите, тоа негативно ќе се одрази на нивното целокупно искуство со коцкање. На Глобално првенство на PUBG е исполнета со возбудлива акција. Престрелките и експлозиите се клучен дел од секој натпревар. Дури и ако личноста заложи губитнички облог, сепак може да ужива во спектаклот.

Времетраењето на натпреварите е уште една причина зошто толку многу луѓе уживаат во PUBG. Во стандардниот режим, ќе се гарантира дека играта ќе заврши во рок од 30 минути. Ако повеќе натпревари се одвиваат брзо последователно, коцкарите имаат можност да стават серија облози. Брзата стапка на PUBG се совпаѓа со онаа на традиционалните спортови како што се рагби и фудбал. Тоа е јасно објаснување за порастот на популарноста на е-спортот во целина.

Тимови кои победуваат на Глобалниот шампионат на PUBG

До крајот на глобалното првенство на PUBG во 2021 година, победничкиот тим за еспорт беше ЊуХепи. Второпласирани беа Heroic, Virtus.Pro и TSM. Тим Ликвид доби специјална награда за најимпресивниот тим. Тројца играчи добија признание за најмногу убиства. Тоа беа Jeemzz од Team Liquid, заедно со Pag3 и TeaBone од Heroic. Иако Gen.G Esports не достигна ниту едно од првите места, тие добија награда All-PGC.

Од списокот на еспортски турнири, има неколку кои даваат доволно признание на повеќе од еден тим. PGC разбира дека дури и оние на петтото место се сè уште извонредни конкуренти. Коцкарите имаат тенденција да ги ставаат своите облози врз основа на тоа кој ќе заврши со најголемиот дел од наградниот фонд. Сепак, PGC им дава шанса да направат повеќе специјализирани облози.

Во текот на едномесечниот натпревар, 32 екипи се пласираа во финалната фаза. На површина, толку високата бројка може да им отежне на коцкарите да предвидат директен победник. Ако е така, тие наместо тоа би можеле да направат поконкретен облог. На пример, тие би можеле да се обложуваат на тоа кој според нив ќе има најголем број на убиства или ќе помине најдолго растојание на картата.

Најголемите моменти од PUBG турнирите

Нема поента во онлајн обложување е-спорт на турнири ако настанот не е забавен за гледање. Апелот на ПГЦ е дека на секој натпревар можат да се случат неочекувани моменти. За време на последниот натпревар, имаше бројни моменти за избор.

Јужнокорејскиот играч Салуте во еден момент патувал со џип. Почнаа да земаат оган од непријател кој се криеше на еден рид. И покрај тоа што одеше со голема брзина, Салуте успеа да го извади својот непријател за неколку секунди.

Џемз од Норвешка беше изоставен на отворено без капак на еден натпревар. Тие забележале група од тројца склопени околу џип. Оваа ситуација вообичаено би имала ниска стапка на преживување. Секој од непријателите можеше лесно да го удри со снајпер. Меѓутоа, Џемз едноставно фрли серија гранати од далеку. Тие слетаа со изненадувачка точност и ги испратија сите тројца.

Финскиот играч Pag3 беше истакнат натпреварувач во поголемиот дел од турнирот. Неговиот најнезаборавен момент бил кога го бркале две возила и ги однел директно со автоматска пушка и гранати. Тоа покажа дека во оваа игра, играчите можат да победат ако едноставно стојат на своето место и брзо се движат.

Каде и како да се обложувате на PUBG Global Championship

Бидејќи PUBG е толку добро познат во заедницата за е-спорт, има многу веб-локации на обложувалници кои нудат облози за учество во акцијата. Добрата страница ќе содржи пазари со најголемите еспортски турнири. Ова ќе го вклучи Глобалното првенство на PUBG. Важно е да се направи малку истражување за да се утврди кој обложувач нуди најсилни шанси. Обложувањата не мора да бидат ограничени само на прогнозирање на победничкиот тим. Има сајтови кои даваат подобри опции и повеќе нарачани карактеристики за обложување.

Кога се обложувате на глобалното првенство на PUBG, паметно е да ги искористите сите понуди за добредојде. Пожелни се и мултипликатори на повеќе облози. Ова се должи на големиот број на натпревари кои се одржуваат во текот на натпреварувањето. Платформите за обложување во живо ќе работат добро за коцкање на PGC. Постојат бројни променливи кои можат да ги свртат табелите во корист на тимот. Затоа, подинамичен стил на обложување може да биде најпосакуван.

На почетокот на едномесечната конкуренција, нема да се отворат сите пазари. Вниманието на обложувалниците на PGC ќе биде највисоко во текот на последните фази. Ако обложувачите се мачат да најдат места за коцкање кои се грижат за настанот, тие едноставно можат да чекаат додека турнирот не го достигне својот врв.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)