LCS Championships

Серијата Шампионати во Лигата на легендите, популарно LCS, е врвна лига за еСпорт во која се вклучени играчи од Лигата на легендите (LoL) од САД и Канада (Северна Америка). Овој настан на Riot Games е еден од 12-те региони во конкурентниот екосистем на LoL. Овој натпревар обично се одржува еднаш годишно во два натпреварувачки поделби што се одржуваат во текот на пролетта и летото, при што десет тимови од франшизата се борат за статусот на шампиони на LCS.

Сите LCS игри се играат во живо во студијата на Riot Games во Лос Анџелес, Калифорнија. Во 2021 година, Riot Games воведе посебен настан познат како LCS Lock-In, кој се игра непосредно пред разделбите за да ги олесни тимовите и да ги подготви за искуството на сцената.

Сè за Лигата на легендите

Сè за Лигата на легендите

За време на главниот натпревар, сите поени собрани на крајот од секое делење се доделуваат врз основа на позицијата на играчот на натпреварувачката скала. Постои награден фонд од 400.000 американски долари за секоја поделба. Покрај тоа, поголем награден фонд, повеќе од 2.000.000 американски долари, ги чека тимовите кои ќе се квалификуваат за првенството на Светската лига на легенди.

Што е Лига на легенди? LoL е а мултиплеер онлајн битка арена (MOBA) игра. Оваа видео игра беше развиена од Riot Games и официјално беше објавена на 27 октомври 2009 година.

League of Legends може да биде доста технички, но неверојатно задоволувачко. Ова MOBA игра гледа тимови од пет играчи кои играат еден против друг. Играта започнува со секој тим на спротивставените страни на картата, блиску до Нексус . Победничкиот тим во кој било натпревар го уништува Нексусот на својот противник.

За време на играта, секој тим поминува низ низа кули познати како одбранбените, поставени по патеките до секој Nexus. Се разбира, примарна цел е да се уништи непријателскиот Nexus. Сепак, други главни цели вклучуваат уништување на непријателските структури како што се одбранбените згради.

За да се борат и да останат во чекор со непријателот, играчите исто така треба да се задржат израмнување. Израмнувањето бара искуство стекнато од убивање минијации и непријателски играч. Златото, добиено со убивање мијони, е од суштинско значење за купување бонуси во текот на играта. Со Gold, играчите можат да купуваат работи како што се пасивни засилувања на оклоп или привремени штитови.

Режими на игра

League of Legends моментално има два начини на игра: Classic и ARAM. За почеток, класичниот режим на игра е главно одбранбен. Тимот што го користи овој режим се обидува да дојде до Nexus на противникот преку одбранбените и инхибиторите со помош на миниони. Од друга страна, режимот ARAM, All Random All Mid, има блиски сличности со класичниот режим, но дејството има тенденција да биде ограничено на карта со една патека.

Сè за Лигата на легендите
Шампиони на LCS

Шампиони на LCS

Во текот на играта, секој играч контролира по еден шампион. ЛоЛ моментално има 159 шампиони, секој од нив со уникатни атрибути.

На почетокот на која било игра или битка, секој играч треба да избере шампион кој ќе ја води својата битка. Имено, изборот на шампион е ограничен на она што играчот го отклучил. Сепак, на играчите им се дава шанса да пробаат еден од 14-те шампиони кои обично се бесплатни секоја недела за да им се овозможи на играчите да ги испробаат без да ги отклучуваат.

Некои категории на шампиони понудени од League of Legends вклучуваат:

 • Атентатори
 • Стрелци
 • Борци
 • Mages
 • Танкери
 • Поддршка

Во повеќето случаи, секој шампион поседува три фокални сили, можеби стекнување на други додека играта напредува. Играчите мора да покажат голем интерес за овие карактеристики, особено кога формираат тим, бидејќи е потребно многу повеќе отколку да се здружат пет играчи.

LoL лиги

Лигата на легенди се игра и на арматурно и на професионално ниво. Некои LoL натпревари се организирани од развивачите на играта, Riot Games. Од 2021 година, низ светот се играа 12 професионални лиги на League of Legends. Овие лиги најчесто се класифицирани како Тир 1 или Професионални лиги, Лига Купови и Пониски лиги.

Шампиони на LCS
Зошто е популарно првенството LCS?

Зошто е популарно првенството LCS?

League of Legends е повеќе од само а видео игра на многу луѓе. Милиони играчи седат на опрема за игри и ја играат играта деноноќно ширум светот. Годишно, професионалните играчи на LoL се собираат за најдобрите еСпорт турнири.

Обложувачите за е-спорт секогаш се подготвени да обложуваат додека играчите се борат со тоа. Во последните неколку години се забележува пораст на побарувачката за еСпорт обложување. Да се биде еден од LoL's најголемите еСпорт турнири, LCS шампионатот е особено привлечен за обложувачите.

Има многу причини зошто обложувачите на eSports ги рангираат LCS eSport шампионатите меѓу главните турнири за еСпорт. Еве неколку причини зошто овој шампионат во еСпорт е многу популарен во обложувачките кругови.

 • Тој е високо покриен од еСпортските обложувалници
 • Обложувањето на LoL обично е високо регулирано
 • Првенствата во LCS нудат акции без престан, што го прави обложувањето на еСпорт турнирите многу интензивни и возбудливи.

Популарноста на игрите LoL е феноменална во последниве години, а големи се шансите Светското првенство во LCS да одигра непроценлива улога. Благодарение на платформите за пренос во живо, страниците за преглед на игри и длабинската покриеност од онлајн Сајтови за обложување еСпорт, овој еСпорт шампионат ќе се искачи на нови височини во наредните години.

Зошто е популарно првенството LCS?
Победничките тимови на LCS шампионатот и најголемите моменти

Победничките тимови на LCS шампионатот и најголемите моменти

Најголемите моменти

Шампионатот LCS прикажува некои од најдобрите светски LoL тимови. Како и со секој настан од највисоко ниво, имаше неколку прекрасни снимки, легендарни моменти и некои одлични вомбо комбо моменти (секвенца од моќни напади). Во светлината на ова, еве еден од „најголемите“ моменти забележани на LCS шампионатите во последните години.

100 крадци против зли гении - летен плеј-оф LCS 2021 година, втор круг, четврти натпревар

Етапата Lol LCS имаше многу возбудувања во 2021 година, но ниту една во споредба со плејофот од второто коло помеѓу Злобни генијалци и 100 крадци. Во првите 34 минути 100 крадци постигнаа неверојатно водство во играта, туркајќи го Злобниот гениј до работ. Во натпревар кој може да се опише како еден од најдобрите прикази на лична вештина, Злобните генијалци некако наоѓаат начин да се вратат во играта.

И покрај тоа што 100 Thieves сè уште го носеа еден ден подоцна, приказот на Evil Geniuses беше извонреден. И само да се вградија во моментумот, работите можеа да бидат многу поинакви.

Победничките тимови на LCS шампионатот и најголемите моменти
Победничките тимови на LCS

Победничките тимови на LCS

LoL е стар речиси една деценија. Конкуренцијата отсекогаш била цврста и нема поголемо достигнување во играта од држењето на трофејот во шампионатот LCS кога ќе заврши сезоната.

Шампионатот LoL LCS, порано Северноамериканската лига на легенди на шампионатот, доживеа неколку промени кои се однесуваат на паричните средства, дестинациите на домаќините, натпреварувачките тимови и правилата за игри.

Турнирот првпат се одржа во 2013 година, при што првите две сезони беа домаќини на осум LoL тимови. Оттогаш на секој настан (од 2015 година наваму) настапуваат десет екипи.

Победници на LoL LCS

Шампионатот LoL LCS е поделен на два дисплеи со двоен круг робин; пролетниот сплит и летниот сплит, опфаќајќи 225 игри. На крајот од секоја поделба, сите тимови се рангирани според нивниот процент на победа. Тоа, рече, еве список на минатите победници на LCS.

Победници во пролетниот сплит

 • Облак 9 2020 година
 • Течност на тимот 2019 година
 • Тимска течност 2018 година
 • Тим SoloMid 2017 година
 • Counter Logic Gaming 2016 година
 • Тим SoloMid 2015 година
 • Облак 9 2014 година
 • Тим SoloMid 2013 година

Победници на летниот сплит

 • Тим SoloMid 2020 година
 • Тимска течност 2019 година
 • Тимска течност 2018 година
 • Тим SoloMid 2017 година
 • Тим SoloMid 2016 година
 • Counter Logic Gaming 2015 година
 • Тим SoloMid 2014 година
 • Облак 9 2013 година

Како што стои, Team Liquid е несомнено најуспешниот тим во LoL LCS Championships, со четири титули на своето име. Како таков, несомнено е тимот што треба да ги следи обложувачите кои се обложуваат на онлајн турнирите на еСпорт. Исто така, обложувачите можат да ги искористат предностите на високите шанси што им се даваат на аутсајдерите, бидејќи вознемирувањата се норма во конкуренцијата.

Победничките тимови на LCS
Каде и како да се обложувате на LCS шампионати?

Каде и како да се обложувате на LCS шампионати?

Каде да се обложувате на шампионатите LoL LCS

Повеќето обложувалници за еСпорт се стремат да се здобијат со LCS шампионат, со оглед на популарноста на првенството. Додека обложувалниците би можеле да понудат великодушни lol шансите за обложување, бонусите и промоциите секогаш треба да бидат на врвот на листата кога барате веб-страница за онлајн спортско обложување.

Кредибилитетот на обложувалницата е од витално значење при изборот на место за обложување. Играчите треба да ги ограничат своите опции на лиценцирани и регулирани обложувалници. Други суштински размислувања вклучуваат опсег и флексибилност на опции за плаќање, пазари за обложување и прегледи од други обложувачи.

Каде и како да се обложувате на LCS шампионати?
Како да се обложите на шампионатот LCS

Како да се обложите на шампионатот LCS

Шампионатот LCS нуди безброј можности за обложувачите. Сепак, обложувачите мора да останат стратешки кога ставаат облози. Секој може да се обложи, но потребно е многу повеќе за постојано да се ставаат победнички облози.

Секој што се обложува на еСпорт турнири како што е LCS секогаш треба да внимава при ставање облози. Предвидувањата за LCS и советите за обложување ни се корисни кога избирате битки. Обложувањето на големи натпреварувања од оваа големина често го прави тешко, дури и за искусни обложувачи на LoL, да знаат како тимовите ќе се совпаѓаат едни со други.

Бидејќи повеќето тимови прават промени во списокот, обложувачите секогаш треба да се стремат да бидат во чекор со тимовите. Понатаму, обложувачите треба да го следат стилот на игра на тимот, што многу им помага да ставаат информирани облози.

Како да се обложите на шампионатот LCS