Intel Extreme Masters

Intel Extreme Masters е една од најголемите серии на еспорт турнири во светот. Тоа е глобален феномен кој е спонзориран од Интел и се одржува во многу различни земји низ светот. Тој е во сопственост на Electronic Sports League (ESL), организатор на е-спорт со седиште во Германија, кој е познат по тоа што има повеќе турнири за игри под појасот.

Идејата за тоа беше замислена во 2006 година, откако ESL го реализираше потенцијалот на светски еспортски настан. Доби средства од Интел и го доби името Intel Extreme Masters. Натпреварот има мали настани во текот на годината кои водат до настанот „Големото финале“, кој се одржува во CeBIT во Хановер, Германија.

Сè што треба да знаете за Intel Extreme Masters

Сè што треба да знаете за Intel Extreme Masters

На почетокот имаше турнири само за Counterstrike 1.6, но од сега се одржуваат турнири за вкупно 11 натпревари, од кои два се Counter-Strike: Global Offensive и StarCraft II.

Интел Екстремните Мастерс турнири се одржаа во градови како Катовице, Торонто, Гуангжу, Њујорк Сити и Дубаи. Најновиот турнир на Intel Extreme Masters за Counterstrike: Global Offensive имаше голема награда од 100.000 долари.

Сè што треба да знаете за Intel Extreme Masters
Сè за CS: GO

Сè за CS: GO

Контра-штрајк: Глобална офанзива, или CS:GO, е еден од најгледаните и најиграните еспортски турнири на Intel Extreme Masters. Во 2020 година доби над 1 милион прегледи. CS:GO е бесплатна игра за стрелање во прво лице (FPS) која беше објавена во 2012 година.

Оригиналната игра Counter-Strike беше мод на популарната игра на Valve, Half-life. Денес, има четири игри во серијата CS.

Развиена од Valve и Hidden Path Entertainment, играта вклучува два тима, Терористи и Контратерористи, кои се борат еден против друг во различни начини на игра. Играта е сè уште многу популарна во гејмерската заедница и редовно добива ажурирања од Valve.

Во 2018 година, Valve воведе режим на бој ројал наречен „Опасна зона“. Има 9 други начини на игра, при што најпопуларниот е „Бомби дефузирање“. Играта има добиено неколку награди во индустријата за е-спорт, вклучувајќи ги и наградите за игри за 2017, 2019 и 2020 година.

Играта е четврта игра од серијата CS и е достапна на Windows, macOS, Xbox 360 и PS3. Од неговото објавување, Valve воведе многу нови функции, вклучувајќи нови мапи, оружја, режими на игра и скинови. Скинс помогна да се формира „виртуелна економија“ во играта што на крајот резултираше со обложување и коцкање преку е-спорт.

CS:GO Esports обложување и турнири

Се нарекуваат CS:GO турнири кои имаат најголеми наградни фондови Големи првенства. Тие започнаа со награден фонд од 250.000 УСД и достигнаа до 1.000.000 УСД. Intel Extreme Masters има одржано еден од Counter Strike Majors од 2008 до 2012 година, но тоа беше за CS 1.6.

Пред објавувањето на CS:GO, иднината на серијата во еспортската индустрија беше неизвесна поради тоа што многу играчи ширум светот не сакаа да играат CS 1.6 во конкурентна средина. Кога CS:GO беше лансиран во 2012 година, го оживеа духот на е-спорт во заедницата CS.

Додека почетната верзија на играта сè уште имаше свои недостатоци, Valve постојано објавуваше закрпи за да ја подобри. Првиот CS:GO Major Championship беше финансиран од Valve и се одржа во Шведска во DreamHack Зима 2013 година.

Сепак, играта имаше фер дел од контроверзии. Утврдено е дека многу играчи мамат, но тие се забранети од „Valve Anti-Cheat (VAC)“ веднаш штом ќе бидат откриени. Играчите за кои е откриено дека мамат на турнирите се трајно забранети, а понекогаш и отстранети од нивните тимови.

Кога беа воведени кожи од оружје, онлајн е-спорт обложување сајтови беа создадени за целите на обложување кожи. Ова набрзо премина во малолетно коцкање поради што Valve и сајтовите за коцкање добија две тужби.

Сè за CS: GO
Коефициенти за обложување на Intel Extreme Masters

Коефициенти за обложување на Intel Extreme Masters

Постојат три типа на коефициенти за обложување:

  • Дробни коефициенти
  • Децимални коефициенти
  • Шансите на Moneyline

Intel Extreme Masters нуди различни опции за оние кои сакаат да се обложуваат на својот фаворит или на аутсајдерот. Најчести тип на коефициент за обложување што ги има Intel Extreme Masters се децималните коефициенти и шансите за парична линија. Разликата меѓу двете е што првото се користи во Европа, а второто во Америка.

На турнирот на ИЕМ во Далас, „Барајќи Орган“ се покажа дека е аутсајдерот со коефициент 301.00. Тим Виталти и Астралис и двајцата имаа коефициент од 18.00 што ги направи најбезбедниот облог на турнирот.

Во тековната XVII сезона на Intel Extreme Masters, Astralis има коефициент од 3,82, а Natus Vincere има коефициент од 1,26.

Шансите за успех се големи кога знаете на кои шанси да се обложите. Обложувањето на најверојатниот исход и вашиот омилен тим може да изгледа како најдобра опција, но поразумната работа е да се обложите за вредност.

Постојат различни интернет-страници за обложување е-спорт каде што можете да ги барате најдобрите коефициенти. Нема голема разлика помеѓу вредностите на овие локации, но малите разлики може да се акумулираат за да дадат значителни приноси.

Коефициенти за обложување на Intel Extreme Masters
Зошто Intel Extreme Masters е популарен турнир за обложување?

Зошто Intel Extreme Masters е популарен турнир за обложување?

Секоја година, милиони ентузијасти за обложување на игри и видеоигри од целиот свет се приспособуваат да ги гледаат лигите Intel Extreme Masters. Тоа е високо натпреварувачки турнир што привлекува глобална публика.

Која е причината за неговата популарност? Тој е домаќин на турнири за некои од најголемите игри во светот. Counter-Strike: Global Offensive и Starcraft II се омилени игри на фановите за обложување.

Друга причина што ги привлекува гејмерите и подобрите кон него е големиот награден фонд. Intel Extreme Masers Katowice 2022 не беше мајор, но имаше награден фонд од 1 милион долари. На првите победници им беа доделени 400.000 долари.

Има одржано големи првенства за контра-штрајк и уште еден контра-штрајк: Глобалното големо првенство во офанзива ќе се одржи во Рио де Жанеиро, Бразил во 2022 година, првиот IEM мајор што ќе се одржи во Бразил.

Интел постојано повторува дека нивната цел е да ги донесат технологиите за игри на секој дел низ светот. Бразилскиот мајор ќе биде 10-ти мајор на Intel Extreme Master. Таа е една од најстарите компании за еспорт и ќе ја најдете на секоја листа на еспортски турнири.

Неговата глобална привлечност е една од главните причини зошто е толку популарна денес.

Зошто Intel Extreme Masters е популарен турнир за обложување?
Најдобрите тимови на Intel Extreme Master

Најдобрите тимови на Intel Extreme Master

Астралис и Натус Винцере се редовни играчи на турнирот. На турнирот во 2020 година што се одржа во Катовице, Натус Винчере ја освои првата награда од 250.000 американски долари, додека Астралис ја доби третата награда од 40.000 долари.

Тимот НИЕ (Светска елита) е уште еден редовен кој има освоено вкупно 3 турнири од 2011 година. Тимот е организација за е-спорт со седиште во Кина.

На турнирот Intel Extreme Masters во 2017 година што се одржа во Австралија, SK Gaming го освои трофејот по четири дена CS:GO. Тимот се бореше против ФаЗе клан и победи на 3 од 4 натпревари.

Flash Wolves, или FW, тајвански тим за е-спорт кој беше создаден во април 2013 година. Нејзиното првобитно име беше „yoe IRONMEN“ и беше променето во Flash Wolves до август 2013 година. Тие се сметаат за еден од најдобрите тимови во Лигата на легендите и го освои Светскиот шампионат на Intel Extreme Masters сезона XI.

Gambit Esports е уште една организација за е-спорт за која се знае дека е еден од најдобрите тимови во Лигата на легендите. Тоа е руски тим со седиште во Обединетото Кралство. Тие освоија неколку титули на Интел Екстрем Мастерс од 2013 до 2014 година. Тие не објавија никакви планови да учествуваат на идните Интел Екстрем Мастерс турнири.

Најдобрите тимови на Intel Extreme Master
Најголемите моменти на Intel Extreme Masters

Најголемите моменти на Intel Extreme Masters

Би било лоша услуга за индустријата за е-спорт да не се спомене првиот турнир Intel Extreme Masters кога тимови од 24 различни земји играа Counter-Strike и World of Warcraft III. Наградниот фонд беше 160.000 евра.

Тим Пентаграм и H2K Gaming со седиште во Полска се бореа за последната награда и првиот однесе дома 40.000 евра. Беше тоа жестока конкуренција во која учествуваа и Fnatic и SK Gaming, два тима кои ќе се натпреваруваат и на идните турнири.

Со секоја сезона, Intel Extreme Masters се прошируваше не само во однос на игрите, туку и во земјите и градовите. Старкрафт 2 беше воведен во сезоната V и исто така имаше покани турнири во Лигата на легендите кои ги возбудија фановите за следната сезона.

По поканиот турнир, Лига на легенди конечно беше претставен во сезона VI. Во XI сезона, за прв пат во историјата на турнирот, последниот настан се одржа во Катовице во текот на два викенда.

Најголемите моменти на Intel Extreme Masters
Каде да се обложувате и најдобрата стратегија за обложување на IEM

Каде да се обложувате и најдобрата стратегија за обложување на IEM

Постојат многу различни страници за еспорт обложување каде што можете да се обложувате на турнирите на Intel Extreme Masters. Еве неколку сајтови што можете да ги користите:

  • Cyber.bet
  • Бетавеј спортови
  • 1xBet
  • 20 Облог

Обложувањето на е-спорт е многу едноставен процес. Ја избирате страницата што сакате да ја користите, ги гледате шансите и ставате облог во тимот со кој се залагате, ги депонирате вашите пари и потоа чекате да видите кој ќе победи.

Најдобрата стратегија што треба да се следи е да се анализираат шансите. Запомнете дека колку се поголеми шансите, толку е помала шансата тимот да победи. Тим со поголеми коефициенти би дал поголем принос, но би имал мали шанси за победа.

Друга работа на која треба да се внимава е историјата на тимот. Како се претставија во изминатите натпревари? Ова се неколку фактори кои треба да ги вклучите во вашата обложувачка стратегија за да ги зголемите вашите шанси за победа.

Каде да се обложувате и најдобрата стратегија за обложување на IEM