Honor of Kings World Champion Cup

Светскиот куп во еспорт турнирот „Честа на кралевите“ привлекува врвни таленти од целиот свет. Со неверојатно популарната видео игра Honor of Kings од Tencent, онлајн турнирот за еспорт ја покажува доминацијата на играта на пазарот. Започнувајќи како наслов кој се продава исклучиво за Кинезите, насловот се разграни до светската публика. Honor of Kings сега ужива база од 100 милиони гејмери.

Како шеста серија на шампионскиот куп за титулата, настанот во 2021 година понуди награден фонд од 50.000.000 CNY. Од 2016 година, шампионскиот турнир ја освои фантазијата и возбудата на навивачите со тоа што ги запозна најдобрите светски гејмери со плодната и проширена база на фанови на титулата.

Арена на храброста

Арена на храброста

Логистичките предизвици околу пандемијата во Кина ги принудија официјалните лица да го презакажат настанот. До август 2021 година, Арената на храброста и честа на кралевите објавија врв во еспортот, бидејќи двете сцени се спојуваат заедно на AWC 2022 во еден настан на Светскиот куп. Многу очекуваниот настан Arena of Valor во 2022 година ќе ги спои двете бази на обожаватели на играта. Фановите може да очекуваат развивачот на играта да воведе нови возбудливи ажурирања за AoV. Според Tencent Games, организаторот очекува избалансирана и фер конкуренција.

Како игра MOBA (мултиплеер онлајн битка арена), Честа на кралевите ги освои срцата на навивачите и е-спорт лигите низ целиот свет. Првично, развивачите на играта се фокусираа на допирање до кинеската популација. Откако создаде обемна база на играчи од повеќе милиони, креаторот на играта ја адаптираше оригиналната игра, нарекувајќи ја адаптацијата "Арена на храбростаИако AoV ја следеше структурата на Honor of Kings, тој исто така најде свои следбеници, достигнувајќи милиони ширум светот. Главната разлика во двете игри е варијацијата на хероите.

За AoV, креаторите развија херои специјално за западниот пазар. Во 2017 година, Honor of Kings уживаше повеќе од 80 милиони активни играчи дневно и 200 милиони активни играчи месечно, катапултирајќи ја титулата во попопуларната игра во светот. Таа година, титулата заработи над 13,4 милијарди долари, што ја прави игра со најголема заработка достапна на мобилни телефони во светот. До 2020 година, играта уживаше со повеќе од 200 милиони активни играчи дневно, а бројките продолжуваат да се зголемуваат.

Арена на храброста
Честа на кралевите

Честа на кралевите

Во HoK, два тима се борат еден против друг за да ја уништат зградата на јадрото во центарот на логорот на непријателот. Спротивните сили стојат на патот на напредувањето на непријателот. Тимовите мора да доминираат на картата со собирање доволно сили за да преовладуваат. Играчите можат да ги отклучат способностите со акумулирање искуство, што му овозможува на гејмерот да ги надгради своите моќи. Покрај тоа, играчите собираат злато за да купуваат предмети или купуваат нови шампиони за да помогнат во победата во битката. Тимот што ќе ги уништи противничките сили и ќе го уништи неговиот табор, го добива натпреварот.

Режими на игра

Гејмерите се натпреваруваат во формат 5v5 и секој играч ја презема улогата на еден од шампионските ликови. Откако ќе изберат шампиони за контрола, тимовите работат заедно за да го поразат непријателот, да го уништат неговото јадро и да го добијат натпреварот. Играта се разликува од другите популарни MOBA наслови по тоа што е достапна само на Android и iOS.

Честа на кралевите
Зошто е популарен Купот на Светскиот шампион на честа на кралевите?

Зошто е популарен Купот на Светскиот шампион на честа на кралевите?

Популарноста на шампионатот Honor of Kings е поттикната од огромната глобална побарувачка на титулата. Според извештаите, два фактори влијаат на експлозивната популарност на играта: нејзиниот интензивен фокус на кинеската култура и неговата способност да поддржува социјална интеракција. Со пет играчи во два тима, Honor of Kings е еден од најпопуларните начини за гејмерите да се дружат еден со друг преку Интернет.

Зошто овој турнир е популарен за обложување?

За коцкар, обложувањето на еспорт турнири е поттикнато од бројот на фанови, што го зголемува бројот на облози на големите еспортски турнири. Високите нивоа на обложување ги зголемуваат шансите за профитабилен победнички тенџере. Огромниот број на дневни гејмери привлекува повеќе играчи за учество онлајн-страници за обложување е-спорт.

Од Кина до Европа, играта се проширува низ целиот свет, поврзувајќи пријатели и воведувајќи ги играчите со гејмерите со истомисленици. Всушност, Tencent заработува милијарди по четвртина од играта. Многу гејмери во регионот немаат компјутери или конзоли за игри во домот. Достапноста на мобилните уреди им нуди на гејмерите лесен пристап, што го прави Honor of Kings мобилната видео игра со најголема заработка во светот.

Властите се загрижени за зависноста. Следствено, играњето на играта за деца е ограничено на еден час дневно за дете помало од 12 години и два часа за дете од 12 до 18 години. Пристапот до Honor of Kings сега е ограничен на еден час дневно за деца на возраст под 12 години и два часа за деца меѓу 12 и 18 години. Весникот во сопственост на владата, People's Daily ја нарече играта отров, што доведува до повеќе регулативи. За возрасните, игрите или обложувањата даваат можност да дознаат повеќе за играта и да идентификуваат листа на еспортски турнири.

Зошто е популарен Купот на Светскиот шампион на честа на кралевите?
Победнички тимови и најголеми моменти

Победнички тимови и најголеми моменти

Турнири

Во минатото, шампионскиот куп на честа на кралевите собра повеќе тимови составени од најдобрите светски играчи да се натпреварува за милиони парични награди на најголемите еспортски турнири. Домаќини на две дивизии, победниците се пласираа во плеј-офот. Во тој момент, единечните елиминациски рунди доведоа до последната битка за да се утврди кој ќе владее како победник. Еве некои од најуспешните тимови кои професионално се натпреваруваат на големите еспортски турнири.

Ојао Гу Рејперс

Qiao Gu Reapers е еден од врвните е-спортски тимови на пазарот на Honor of Kings со врвен тренерски и гејмерски персонал. Освојувајќи повеќе од 4 милиони долари наградни пари на најдобрите еспортски турнири, тимот е признат како еден од најдобрите во бизнисот. Тимот е поврзан со кинеската е-спорт група Newbee.

eStar Gaming

eStar Gaming е професионален е-спортски клуб со седиште во Кина во Кина. Основан од Сун Ливеи, познат кинески професионален играч за е-спортови, клубот се фокусира на првенствата за е-спорт. Првично, тимот за е-спорт играше херои од бура, но се прошири на други игри од оперативни причини. Од 2014 година, тимот го освои шампионатот на Кралот на славата. Во 2019 година, eStar победи во понудата за место за LoL про лигата.

Turnso Gaming

Weibo Turnso Gaming е во сопственост на платформата за социјалните медиуми Weibo во Кина. Организацијата за е-спорт се натпреварува на натпревари и турнири во професионалната Арена на храброста. Тимот има освоено повеќе од 2 милиони долари во турнирски победи.

Нечесните воини

Од 2017-2021 година, Rogue Warriors се натпреваруваше на професионални еспортски турнири, освојувајќи повеќе од 1 милион долари во парична награда. Во сопственост на ASUS ROG, тимот е една од најпочитуваните е-спорт групи на колото. Нечесните Вориорс успешно се натпреваруваат против играчи од највисоко ниво на Честа на кралевите.

Победнички тимови и најголеми моменти
Сајтови за обложување

Сајтови за обложување

Honor of Kings не е популарен само во игрите. Обложувачите, исто така, се собираат во спортските книги за да се обложуваат на омилените тимови и играчи. Постојат голем број онлајн обложувалници кои обезбедуваат коефициенти за обложување на турнири за е-спорт, како што е Светскиот шампионат куп за чест на кралевите.

Сајтови за обложување
Стратегии за обложување

Стратегии за обложување

Обложување на еспортски турнири е слично на обложувањето на други спортски игри. Од клучно значење е коцкарот да ја истражува играта, да ги разбере правилата и да биде во тек со играчите. Лиценцираните спортски книги често нудат историски рекорди за победи и загуби. Сепак, дополнителното истражување може да му помогне на обложувачот да донесе информирана одлука додека обложува пари. Тимовите на шампионатот често тргуваат со играчи, како професионални спортски тимови. Гледањето или читањето вести за е-спорт дава увид на обложувалниците за промените на списокот, што може да влијае на способноста на тимот да победи на турнирот.

Паметното обложување значи поставување на буџет, врз основа на очекуваните победи. Иако никој не сака да се подготви за губење, обидот да се бркаат загуби често доведува до поголема загуба. Со буџетирање на парите, играчот знае точно колку троши и на кои тимови, играчи или резултати. Општо земено, паметното, безбедно обложување му помага на коцкарот да избегне зависност.

Знаците за предупредување за зависност вклучуваат непредвидливо однесување, како што е неможноста да се обложуваат пари. Еспортот е возбудлив пазар, а обложувањето на е-спорт може да му даде на учесникот емоционално високо ниво. Победата е особено задоволувачка, што го поттикнува играчот да продолжи да се обложува за да се обиде да ја врати наградата. Планот за обложување заснован на истражување и анализа е поверојатно да произведе победнички резултати. Сепак, за коцкарите кои губат, смирете се. Направете дополнително истражување и вратете се за да победите уште еден ден.

Стратегии за обложување