Dota Major Championships

Овој водич за обложување на Dota Major шампионатот е корисен за обложувачите кои сакаат да се обложуваат на едно од најголемите натпревари на Dota 2. Овој водич ја испитува основната механика на играта, зошто е популарен Major, пазарите и шансите за обложување Dota 2, најголемите Dota 2 тимови и совети за обложување на турнирите на Dota Major Championships.

Шампионатот Dota Major е годишна шампионска серија за блокбастерот на Valve, Dota 2. Настанот се одржува секоја година од 2015 година, освен во 2020 година, бидејќи беше на списокот на еСпорт турнири откажани поради пандемијата COVID-19.

Сè што треба да знаете за шампионатот Dota Major

Сè што треба да знаете за шампионатот Dota Major

Големите првенства се состојат од четири турнири, вклучувајќи Меѓународната, летен настан. Останатите три настани се одржуваат во текот на есента, зимата и пролетта. Тие се спонзорирани од Valve, но хостирани на различни места од трети лица организатори на eSports. За евиденција, турнирот мора да има минимален награден фонд од 500.000 УСД за да биде вклучен во големите првенства.

Досега, мајоровите се одржани во неколку градови, вклучувајќи ги Стокхолм, Киев, Москва, Сингапур, Катовице, Јонкопинг, Париз, Куала Лумпур, Бирмингем и Ченгду Амонг.

Шампионатот Dota Major привлекува големи наградни фондови, а водечките се The Internationals. Останатите три турнири привлекуваа награден фонд од 1.000.000 долари, но по пандемијата, наградниот фонд беше намален на 500.000 долари.

Сè што треба да знаете за шампионатот Dota Major
Сè за Dota 2

Сè за Dota 2

Дота 2 е видео игра со повеќе играчи на онлајн битка арена (MOBA) објавена во 2013 година. Откако беше објавен блокбастерот на овој Valve Corporation, таа ги освои срцата на многу обожаватели на MOBA и доминираше на еСпортската сцена. Dota 2 е достапна на платформите Windows, Linux и OS X.

Dota 2 фрла две екипи од 5 играчи во кавга за да ја уништи противничката база додека ја брани својата. 10-те играчи контролираат херои кои имаат различни способности и сили и се поделени на два; Поддршка и јадро.

Јадрата ја започнуваат играта кога се слаби и ранливи, но стануваат моќни како што играта напредува. Поддршките, од друга страна, немаат никакви супериорни способности. Наместо тоа, тие имаат подобрена функционалност и алатка потребна за поддршка на Cores.

Dota 2 стана една од најдобрите игри на сцената за обложување еСпорт и видеоигри. Најдобро оценетите тимови за еСпорт, вклучително и Team Secret, Team Liquid, Fnatic, Natus Vincere, Team Spirit, OG и Tundra Esports, имаат список на Dota 2.

Сè за Dota 2
Шансите за обложување на Dota Major Championships

Шансите за обложување на Dota Major Championships

Пред да влезете во обложување на Dota Major Championships, важно е да ги разберете пазарите и шансите. За почеток, пазарите се однесуваат на различните можни исходи, додека шансите ја претставуваат веројатноста за исход.

Пазари за обложување

Има многу веб-страници за обложување е-спорт на онлајн турнирите на Dota Major Championships. Прво е победникот на турнирот, каде обложувачите го предвидуваат тимот што ќе победи одредена серија. Друг популарен пазар е matchwinner. Овде играчите се обложуваат на резултатите од одреден натпревар.

Има и победник на картата, при што обложувачите се обложуваат на тимот што ќе освои одредена карта. Другите опции за обложување вклучуваат обложување на тимот кој прв ќе исполни одредена задача и појава на настан,

Шансите за обложување на Dota Major Championships
Коефициенти за обложување Dota 2

Коефициенти за обложување Dota 2

Кога станува збор за коефициенти за обложување, онлајн обложувалниците за еСпорт ги користат трите популарни формати на коефициенти. Тоа се децимални (европски) коефициенти, Moneyline (американски) коефициенти и фракциони (британски) коефициенти.

Играчите мора да разберат како функционираат форматите на коефициенти и што е најважно, да се сеќаваат на правилото; колку е помал коефициентот, толку е поголема шансата за победа и обратно. Исто така, паметна идеја е да се најдат обложувалници со највисоки Коефициенти за обложување Dota 2.

Коефициенти за обложување Dota 2
Зошто турнирите на Dota Major Championships се популарни за обложување

Зошто турнирите на Dota Major Championships се популарни за обложување

Нема сомнение дека шампионатите на Dota Major Championships се популарни на сцената за еСпорт игри и еСпорт обложување. Овој дел нагласува три причини зошто ова турнир е популарна.

Популарноста на Dota 2

Првенствата Dota Major се популарни поради популарноста на играта. Dota 2 се рангира како една од најдобрите MOBA игри на сите времиња, и иако League of Legends ја засенува во некои аспекти, Dota 2 сè уште има свој дел од обожаватели.

Според најновите извештаи, дневно има помеѓу 540.000 и 840.000 играчи на Dota 2. Понатаму, видео играта е втора најпопуларна игра на Steam и е на 15-то место на Twitch.

Конкурентноста

Друга причина зошто турнирите на Dota Championships имаат многу фанови е натпреварувачката природа на турнирот. Турнирот ги привлекува најдобрите тимови во играта, секој се бори за слава. Интересно, The International, најпрестижниот турнир Dota 2, е дел од серијата.

Шлагот на тортата е профитабилниот награден фонд, со најмалку 500.000 долари, додека највисоката досега била 40 милиони долари (The International).

Распоред

Распоредот на големите првенства, исто така, придонесува за популарноста на турнирот. Има турнир во секоја од четирите сезони, така што играчите добиваат некои активности во текот на целата година.

Зошто турнирите на Dota Major Championships се популарни за обложување
Тимови кои победуваат на големите првенства Dota и најголеми моменти

Тимови кои победуваат на големите првенства Dota и најголеми моменти

Откако беше воведен шампионатот Dota Major, неколку тимови и играчи доминираа во натпреварувањето. Навивачите исто така беа почестени со возбудлива и полна со адреналин акција. Овој дел истакнува некои од најголемите ѕвезди на овој турнир и повторно оживува незаборавни моменти на некои од најголемите турнири на Dota Major Championships.

Најуспешни тимови

Dota 2 е еден од најголемите еСпорт и привлекува врвни таленти од целиот свет. Денес, повеќе од дузина врвни летови еСпорт тимови имаат Dota 2 списоци и се натпреваруваат во Dota 2 Major Championships.

Меѓу најуспешните Dota 2 тимови на големите првенства е руската професионална организација за еспорт Virtus.pro, ака VP. Иако Virtus.pro не беше истакнат во последните неколку години. Досега има освоено 5 големи титули. Друга европска организација за еСпорт, Тим Сикрет, исто така беше сила со која треба да се смета на големите првенства, освојувајќи 5 титули. Другиот успешен тим е ОГ кој исто така има 5 големи титули.

Тимови кои победуваат на големите првенства Dota и најголеми моменти
Најдобрите Dota 2 тимови за обложување

Најдобрите Dota 2 тимови за обложување

Како обложувач, фокусот треба да биде на тимовите во најдобра форма во моментов. Во моментов, OG се чини дека е доминантна сила во Dota 2 eSports. На ESL Еден Шампионот на Стокхолм мајор 2022 има застрашувачки тим кој ќе ги тероризира противниците на претстојните турнири на големите првенства.

PSG.LGD, исто така, има солиден ростер кој ќе му даде на OG трка за своите пари. Други врвни Dota 2 тимови на кои може да се обложуваат на големите првенства вклучуваат Team Liquid, iG, Team Secret, Tundra Esports, BOOM Esports, Team Spirit и Virtus.pro.

Незаборавни моменти

Сите големи натпреварувања во најмала рака беа преполни со акција. Сепак, неколку турнири беа пресек над останатите и заслужуваат место во листата на најнезаборавни моменти.

ESL One Stockholm Major 2022 е еден од најдобрите турнири на Dota Major шампионатите. И покрај тоа што играше со стенд-ин, ОГ го освои турнирот, совладувајќи ги моќниците како BOOM Esports, Fnatic, Tundra Esports и TSM. Вреди да се напомене дека на турнирот ОГ загуби од ТСМ со 2-0, но се реваншираше во финалето, победувајќи со 3-1.

Други големи турнири на Dota Major шампионати со незаборавни моменти вклучуваат The Frankfurt Major 2015, MDL Disneyland® Paris Major, WePlay AniMajor, ONE Esports Singapore Major 2021, The Kyiv Major 2017 и The Kuala Lumpur Major.

Најдобрите Dota 2 тимови за обложување
Каде и како да се обложувате на Dota Major шампионатите?

Каде и како да се обложувате на Dota Major шампионатите?

Обложувањето Dota 2 денес е популарно како и секогаш. Играта MOBA ги привлекува и ентузијастите на Dota 2, како и типичните обложувачи кои бараат авантура за обложување еСпорт. Но, пред да се обложувате на лигите на Dota Major Championships, има две работи за кои треба да знаете.

Наоѓање на вистинскиот обложувач

Во денешно време има многу обложувалници за еСпорт, така што наоѓањето на најдобрата страница за обложување е-Gaming може да биде предизвик. Значи, што ја прави добрата Dota 2 спортска книга? Па, прво што треба да се утврди е дали има валидна лиценца од реномирана регулаторна власт.

Следно, проверете дали има огромни пазари за обложување, вклучувајќи обложување во живо, заедно со високите коефициенти. Друго разгледување е бонуси за обложување и промоции. Последно, внимавајте на ексклузивни функции како што е преносот во живо за да ги следите сите активности без да се префрлате помеѓу картичките.

Како да се обложувате како професионалец

Еден важен совет при обложување на големите првенства е разбирањето на моменталната форма на тимовите-учеснички. Само затоа што ОГ беа победници во последната серија не значи дека тие се автоматски фаворити.

За оние на кои можеби им е тешко да ја истражат моменталната форма на играчите и тимовите, фокусирајте се на шансите додека запомнете дека колку се поголеми шансите, толку е поголем ризикот и обратно.

Каде и како да се обложувате на Dota Major шампионатите?