Call of Duty League

Call of Duty League (CDL) е популарно онлајн првенство за е-спорт за серијата видео игри Call of Duty, објавено од Activision Blizzard. Лигата беше официјално потврдена во 2019 година, а првата сезона започна една година подоцна. Еспорт лигата има збир на постојани тимови со седиште во градот кои се во сопственост на различни групи. Поставен е како и другите големи еспортски турнири во Северна Америка.

Наместо испаѓање и промоција, лигата користи систем за бодови во првенството и формат на плејоф. На играчите во списокот им се гарантира годишна плата, бенефиции и дел од добивките и заработката врз основа на успехот на тимот. Секоја главна тема се емитува во живо на LAN до публика во живо.

Сè што треба да знаете за Call of Duty League

Сè што треба да знаете за Call of Duty League

Натпреварите во првенствата за е-спорт се состојат од формат на карти најдобро од пет. За секој тим се потребни минимум 7 играчи и максимум 10 играчи. Hardpoint, Search & Destroy и Domination се режимите на три игри што се користат во секој натпревар.

Режимите на игра Hardpoint, Search & Destroy и Domination се користат за играње на првите три мапи од средбата. За четвртата карта се користи режимот на игра Hardpoint, додека за петтата се користи режимот Search & Destroy.

По регуларниот дел од сезоната, пласман во плеј-офот ќе заработат најдобрите осум екипи по бодови. Тимовите од 9-12-тото место ќе бидат доделени во групата на губитниците во првото коло.

Натпреварите за групна игра од глава до глава што се пренесуваат на интернет во текот на трите квалификациски недели пред секој главен град ќе го одредат семето на тимовите во главните турнири. Ваквите квалификациски недели сега се уште поважни бидејќи само најдобрите осум носители ќе се квалификуваат за мајор.

Сè што треба да знаете за Call of Duty League
Како се врши рангирањето

Како се врши рангирањето

Поени им се доделуваат на тимовите за секоја победа на натпревар низ еспорт лигите. Дополнителни поени се доделуваат на тимовите врз основа на перформансите на најголемите еспортски турнири. Тимовите брзаат да обезбедат тврда точка на картата додека се борат со противничкиот тим.

Екипата заработува по еден поен за секоја секунда во која има тврд поен со најмалку еден учесник кој стои на него. Секогаш кога непријателот влегува во зоната, таа е означена како оспорена и не се заработуваат поени додека сите непријатели не си заминат.

Hardpoint ротира околу мапата на секои шеесет секунди. Тимовите можат да ротираат на следната тврда точка за да се подготват за промена на зоната. Секоја карта има различни локации на тврди точки, но редоследот на ротација останува ист и не е случаен, дозволувајќи му на тимот да ги практикува своите стратегии за ротација.

Како се врши рангирањето
Сè за CoD: Warzone

Сè за CoD: Warzone

Преземањето на Call of Duty за жанр на битка Ројал, Warzone, дебитираше минатата пролет со големо признание. Во март 2020 година, беше пуштена во продажба Call of Duty: Warzone, бесплатна видеоигра на бој ројал. Играта доби најмногу пофалби од критичарите, со особено пофалби за мапите. Activision објави во април 2021 година дека Warzone надмина 100 милиони активни играчи.

SnD режим

Единствениот режим во Повик на должност Лига која не дозволува повторно множење е Search & Destroy (SnD). Во овој режим, напаѓачки тим мора да пренесе бомба на една од двете локации на мапата, да ја засади и да не ја деактивира. Ако уредот е поставен, тимот што се брани има само неколку секунди да го деактивира пред да експлодира.

Ако уредот е деактивиран, тие победуваат. Алтернативно, кој било тим може да го победи другиот со тоа што ќе го уништи. Во овој случај, бранителите треба да го деактивираат уредот пред да истече тајмерот.

Во еспорт шампионатот, контролата е уникатна комбинација на S&D и хардпоинт елементи. Тимовите наизменично напаѓаат и се обидуваат да одбранат две предодредени области за гол на картата. За да го фатат овој рид, напаѓачите мора да застанат на него.

Секој тим има 30 животи по круг. Во рокот, уништете ги сите животи на противничкиот тим или навредете ги двата рида. Една минута се додава на играта кога ќе се фати контролна точка. За да се победи, мора да се елиминираат 30 животи на противникот.

Сè за CoD: Warzone
Зошто е популарно првенството во Call of Duty League?

Зошто е популарно првенството во Call of Duty League?

Гледањето на ѕвездените спортисти како играат игра на која се работи моментално, може да ја зголеми возбудата од доживувањето на гледањето, а истовремено да обезбеди можност за учење. Инспиративно е да се види како играчите успеваат во игра. Исто така, зачудувачки е да се види што можат да откријат и успешно да имплементираат во истата игра што штотуку ја играле.

За да привлече поголема публика, Activision подготви специјална понуда за оние кои ги гледаат шампионатите во еспорт во 2021 година. Гледачите може да заработат низа ексклузивни награди во играта за едноставно дотерување, вклучително и Open Beta-код за наследниот наслов на издавачот, Call of Duty: Vanguard.

Многумина се вклучија, без сомнение мотивирани од можноста да добијат специјална награда, што имаше влијание врз резултатите од гледаноста на настанот.

Зошто е популарно првенството во Call of Duty League?
Што ги мотивира луѓето да го следат овој настан?

Што ги мотивира луѓето да го следат овој настан?

Иако не постои начин да се знае колку луѓе се приклучиле само за наградите, тоа е факт што не треба да се занемари кога се гледаат бројките за гледаност. Еспорт лигата се обликува да биде еден од најочекуваните настани на годишната листа на еспортски турнири.

Вообичаено се очекува градење за овој новоформиран натпревар базиран на франшиза. eSport League се емитува на различни платформи, како што се YouTube и Twitch, што помага да се привлечат повеќе фанови.

Има неколку работи што може да се направат за да се подобрат шансите за победа додека се обложуваат во Call of Duty Лигата на онлајн-страниците за обложување е-спорт. Најважно е да ги следите онлајн турнирите за е-спорт за да ја знаете формата на секој од нив тим и играч.

Што ги мотивира луѓето да го следат овој настан?
Победничките тимови и најголемите моменти во Call of Duty League Championship

Победничките тимови и најголемите моменти во Call of Duty League Championship

Еспорт лигата се состои од регуларна сезона поделена на два дела и последователен плеј-оф. Во него учествуваат 12 екипи: девет од САД, еден од Обединетото Кралство, еден од Канада и еден од Франција. Секој тим е домаќин на настан од домашната серија во секоја поделена лига во текот на редовната сезона. По редовната сезона следи е-спортски турнир во плејофот после сезоната.

Шампионатот за е-спорт е создаден за да промовира натпреварувачка рамнотежа во професионалната сцена на COD и да им овозможи на играчите да се натпреваруваат редовно во текот на целата сезона, помагајќи во развојот на играчите на сите нивоа на Call of Duty еспортовите.

Еспортски онлајн турнири користете го најновиот наслов на играта Call of Duty – моментално Black Ops: Cold War, кој беше објавен во ноември 2020 година – за да останете во чекор со традицијата на претходните големи еспорт турнири. Сите игри се играат во формат 5v5 на компјутер користејќи претходно конфигурирани поставки за игра и кој било контролер одобрен од лигата.

Редовната сезона во 2020 година започна на 24 јануари и заврши во јули. Во август имаше двонеделен плејоф по сезоната за да се одредат шампионите на сезоната. Од тимовите учеснички се очекуваше да играат натпревари лично во нивните матични градови. Од дванаесетте екипи во секој град, осум требаше да присуствуваат на секој настан. Се одржаа само три настани во стилот на домашната куќа.

Победничките тимови и најголемите моменти во Call of Duty League Championship
Се менува онлајн

Се менува онлајн

Сопствениците на тимовите и играчите гласаа лигата да се премести онлајн за да се премести лигата на интернет остатокот од сезоната. Поради пандемијата СОВИД-19, кога се одржа големото финале на 30-ти август, Далас Империја ја победи Атланта ФаЗе, носител број еден, станувајќи инаугуративен шампион на CoD Лигата.

Од инаугуративната сезона, распределбата на наградниот фонд драстично се промени. Тоа е затоа што наградниот фонд е зголемен и сите 12 екипи се квалификуваа за секој голем турнир во еспорт. Секој голем настан е вреден 500.000 долари, а плеј-офот вреди 2.500.000 долари, за вкупен награден фонд од околу 5.000.000 долари за целата сезона.

За сезоната 2021 година, дванаесетте екипи се рамномерно поделени во две групи од по шест. Сезоната е поделена на пет фази, со тимови кои се натпреваруваат во натпревари во групи во текот на три недели за да го одредат семето за главните фази на секоја фаза. Една година откако набргу настапи против Империјата Далас, Атланта ФаЗе го освои шампионатот во Лигата на Call of Duty за 2021 година денес со победа од 5-3 над Торонто Ултра.

Се менува онлајн
Каде и како да се обложувате на првенството во Call of Duty League

Каде и како да се обложувате на првенството во Call of Duty League

Обложувањето на е-спорт сцената е на највисоко ниво на сите времиња благодарение на неверојатно профитабилната лига. Има зголемена побарувачка за обложување Call of Duty. Како што беше случајот со настаните од Светската лига на Call of Duty, сите етаблирани и добро познати онлајн обложувалници за е-спорт нудат пазари за обложување за настани во Call of Duty.

Новата сезона на професионални првенства во е-спорт ќе биде дочекана со поголема возбуда и поголема гужва, што ќе доведе до повеќе гледачи и поголема покриеност на веб-страниците за спортско обложување.

Некои обложувалници може да обезбедат повисоки нивоа на Коефициенти за обложување на CoD од другите. Со споредување на коефициентите понудени на различни веб-локации за обложување е-спорт, може да се добие добра идеја за тоа кои тимови CoD ги претпочитаат обложувалниците. Важно е да се запамети дека фаворизираните тимови имаат помали коефициенти.

Во северната хемисфера, првенствата во еспорт се одржуваат од средината на зимата до крајот на летото. Тие обезбедуваат многу можности за обложување за секој што сака да се обложи на директни пазари, како и индивидуални игри низ е-спорт лигата.

Обложувањето на онлајн турнири за еспорт ќе им претстави на корисниците многу опции за обложување на еспорт шампионатите бидејќи тие моментално се меѓу најдобрите турнири во еспорт.

Каде и како да се обложувате на првенството во Call of Duty League