Arena World Championship

Светското првенство во Арена, популарно AWC, е глобален еСпорт настан организиран од Blizzard Entertainment кој своето деби го имаше пред околу 15 години. Овој турнир им дава на играчите платформа да се натпреваруваат и да докажат дека се најдобри. Натпреварот започнува со играчи на Арена од Европа и Америка кои се натпреваруваат, надевајќи се дека ќе се докажат во битка и ќе заработат место во AWC колото во нивниот регион.

Тимовите започнуваат со учество во Куповите на Арена, серија од турнири 3 на 3 отворени за играчи. Само најдобрите играчи (гладијатори) се квалификуваат за AWC.

Што е Светско првенство во Арена

Што е Светско првенство во Арена

Настанот во 2022 година забележа огромен број на играчи пријавени за натпреварот. Со оглед на тоа, турнирот ќе користи двојна елиминација и најдобро од пет, потег кој има за цел да му даде еднаква можност на секој играч да се искачи на врвот. Привремените термини за натпреварот се следните:

  • Куп 1: 18-19 март
  • Куп 2: 25-26 март
  • Куп 3: 1-3 април
  • Куп 4: 8-10 април

Награден фонд

Покрај честа и титулата на овој шампионат, играчите имаат и шанса да освојат големи награди во текот на целиот настан. Со отворените чаши за 2022 година веќе во тек, четирите достапни чаши ќе видат дека секој регион добива до 10.000 долари неделни награди. Најдобрите осум екипи од секој регион се пласираат на колото и на Глобалното финале, каде што ќе се натпреваруваат за награден фонд од 700.000 американски долари (натпревар во 2022 година).

Што е Светско првенство во Арена
За Warcraft

За Warcraft

World of Warcraft, едноставно Warcraft, е масовно мултиплеер онлајн игра за играње улоги (MMORPG) која гледа како илјадници играчи се натпреваруваат еден против друг во битка, преземајќи херојски потраги и големи авантури. Играта е поставена во земја на фантазијата, каде што играчите се борат со различни суштества. Warcraft, исто така, има и други сфери, каде што на играчите им се дава можност да изберат кога да се вклучат во борба против играч.

Кратка историја на World of Warcraft (WoW)

За време на неговото лансирање, Blizzard Entertainment немаше намера да додаде никакви PvP елементи (плеер-наспроти играч). Сепак, развивачот брзо додаде PvP Honor систем со боишта и Арена. Борбените полиња им дозволија на тимовите на играчите да се борат меѓу себе, додека Арената додаде натпреварувачки пресврт во играта.

Со текот на годините, Арената беше зајакната со нови мапи, табли на водачи и одделни сезони. Извонредниот развој во историјата на Warcraft се случи во 2017 година по воведувањето на Mythic Dungeon Invitation Tournament, кој подоцна беше преименуван во Mythic Dungeon Invitational. Овој нов потег ги виде играчите кои се натпреваруваат против околината, со што ја нагласи важноста на имајќи тимови кои работат заедно.

За Warcraft
Како функционира WoW

Како функционира WoW

Како што споменавме претходно, WoW eSports е борбена игра 3v3. Секој тим се стреми прво да ги убие сите членови на спротивната страна. Играта се карактеризира со серија на офанзивни и одбранбени заладувања. Стратегијата и тимската работа се составен дел за успехот на секој тим, бидејќи членовите се стремат да удрат во погоден момент за да убијат.

Вреди да се напомене дека PvP страната на играта е примарен фокус на eSports. Сепак, играчите на WoW можат да играат и други конкурентни режими, вклучувајќи рации, трка со времето за да ги победат шефовите контролирани од вештачка интелигенција и Mythic Dungeon Invitational.

Авантурите и предизвиците во текот на играта ги стимулираат интеракциите помеѓу играчот. WoW го овозможува овој ангажман со додавање на функции за разговор и аудио за лесна комуникација помеѓу играчите. Социјалниот аспект на натпреварот значи дека играчите не се исто како и сите други ликови на екранот, туку остануваат луѓе до крајот.

Warcraft имаше извонредно патување во еСпорт сцената. Додека AWC е забележан како врв на играта, има неколку други пријатни настани. Без разлика дали станува збор за класичен аспект играч-наспроти играч или играч-наспроти-окружување, има многу во продавница за ентузијастите на еСпортови.

Како функционира WoW
Зошто е популарно Светското првенство во Арена?

Зошто е популарно Светското првенство во Арена?

Светското првенство во Арена е несомнено еден од најдобрите онлајн турнири за еСпорт за обложувачите на World of Warcraft. Овој турнир за еСпорт е истакнат меѓу списокот на еСпорт турнири кои се особено популарни меѓу играчите кои сакаат MOBA титули, како што е прославената Лига на легендите. Не е изненадување што игра од оваа големина која постои од ноември 2004 година постојано привлекува сè поголема публика меѓу играчите кои се обложуваат на еСпорт турнири.

Обложувачката сцена околу AWC цвета во последниве години благодарение на зголемените парични награди и зголемената свест за врвните играчи и тимови. Ова го прави обложувањето AWC главен пазар за онлајн обложувалниците за еСпорт кои бараат нови клиенти.

Друг атрибут што го прави AWC еден од најголемите еСпорт турнири за обложувачниците е неговата едноставност. Обложувањето на WoW AWC во суштина ги вклучува истите чекори како и обложувањето на други наслови за еСпортови, како што се Call of Duty или CS:GO. Сè што му треба на играчот е да пронајде достоен онлајн-страница за обложување еСпорт покривање на големите еСпорт турнири пред да почнат да ставаат облози.

Иако WoW можеби не беше дизајниран како еСпорт, популарните обложувалници се одлучија да додадат WoW обложување во нивните понуди, што брзо го прави WoW да го заземе истиот терен како некои од најдобрите еспортски турнири и лиги.

Зошто е популарно Светското првенство во Арена?
Победничките тимови и најголемите моменти на AWC

Победничките тимови и најголемите моменти на AWC

Приказната на WoW оди подалеку од тоа како повеќето луѓе го разбираат видео игра. Од друга страна, AWC е поттикнат од буквално секој. Сè додека тимот го има она што е потребно за да доминира во квалификациските фази, ќе влезе во AWC.

Warcraft имаше свој дел од значајни моменти во минатото. Со големи организации со имиња, огромни наградни фондови и голема гледаност, WoW ќе направи огромни чекори во 2022 година и понатаму. Настанот е веќе потврден и не може да се негира дека AWC е тука да остане.

Метод црно

Метод Блек беше светски шампион во Арена во 2019 година. Победата во 2019 година му овозможи на тимот да обезбеди втора година од доминацијата на Метод во категоријата PvP. Победата во 2019 година ги натера да се соочат со Wildcard Gaming по втор пат откако ги победија во горното финале. Оваа победа уследи по целогодишната доминација на Метод Блек во сезоната на ЕУ.

Методот Блек заминува во историјата како први шампиони во сезоната на Warcraft AWC 2020 година. Тимот на ЕУ го освои големото финале на Купот на ЕУ 1. Оваа историска победа дојде по напорниот натпревар кој траеше седум натпревари пред методот Блек да извојува победа. Овој тим е управуван од организацијата метод, која го води North America's Method Orange, која е високо рангирана во Америка.

Облак 9

Облак 9 е несомнено водечка сила во AWC. По својот релативно краток престој во World of Warcraft арената во 2015 година, Cloud9 се врати на турнирот во 2019 година и брзо ги објави своите намери. Овој северноамерикански тим ги освои титулите во AWC, позиционирајќи се меѓу највисоките тимови во Северна Америка.

Cloud9 е во сопственост на Cloud9 Esports, Inc., организација која активно учествува во бројни еСпорт лиги во текот на годините, што го прави познато име меѓу обложувачите кои се обложуваат на eSport турнири.

Метод портокал

Method Orange влезе во историјата со освојувањето на AWC во 2018 година. Оваа победа дојде по долга сезона и финиш број 1 во регионот на Америка. Сезоната 2018 година го виде Методот Оранж да ги елиминира нивните европски колеги. Финалето беше донекаде антиклимактично откако на Методот Оринџ му беа потребни само четири победи од финалето од седум натпревари. Оваа победа, исто така, нагласи колку е силен тимот за 2018 година.

ABC

Светското еСпорт првенство во Арена во 2017 година се одржа во Конвенцискиот центар Анахајм во Јужна Калифорнија. Еден европски тим, АБЦ, победи откако го победи тимот на НА Панда Глобал. Ова несомнено беше едно од оние лесни финалиња за ABC победувајќи ја Panda Global со 4-0.

Победничките тимови и најголемите моменти на AWC
Каде и како да се обложувате на Светското првенство во Арена?

Каде и како да се обложувате на Светското првенство во Арена?

Избор на локација за обложување AWC

Сега кога е јасно дека AWC стои како еден од најпопуларните турнири во светот на еСпортските игри, обложувачите кои се обложуваат во World of Warcraft мора да просејуваат низ долга листа на онлајн обложувалници за еСпорт. Што се однесува до изборот на страница за обложување еСпорт, следниве совети ни се корисни при изборот на најдобрата локација за обложување AWC.

  • Репутацијата на букмејкерот
  • Квалитет на понудени шанси
  • Достапност на WoW обложувачки пазари
  • Промоции и стимулации
  • Функција за пренос во живо

Како да се обложите на AWC

WoW има низа пазари за обложување. Уникатната природа на спортот им дава шанса на играчите многу да се забавуваат со своите облози. За почеток, познавањето на World of Warcraft е критично за играчите да уживаат во нивното обложувачко искуство. Исто така, знаењето за типот на ставени облози е одличен начин да се зајакне искуството со играњето.

Познавањето на видовите облози и динамиката на играта играат витална улога во обложувањето AWC. Покрај тоа што има пристојно разбирање на играта, приклучувањето кон заедницата WoW е корисно за подобрување на разбирањето на играта на играчите и случувањата во екосистемот за еСпорт.

Каде и како да се обложувате на Светското првенство во Арена?