Водич за еспортски обложување: Обложување со фантазија за почетници

Обложувањето со фантазија експлодираше на сцената на коцкањето преку Интернет поради неговата возбудлива и брза природа, заедно со фактот дека љубителите на спортот со увид во статистиката на играчите и спортот, генерално, поседуваат својствена вештина кога станува збор за основите на тимот селекција - и ова е во суштина она што е фантазијата.

Накратко, спортското обложување со фантазија може да се опише како онлајн игра на вештина која го вклучува обложувачот да изгради виртуелен тим од играчи кои собираат поени врз основа на одредени статистики поврзани со спортот.

Дали сте заинтересирани да му дадете шанса? Еве ги сите основи како да играте фантазија, да изберете доверлива спортска книшка, популарни спортови за обложување и совети, трикови и стратегии за зајакнување на вашиот победнички потенцијал.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Објаснето е фантазија спорт

Понудивме основно објаснување за фантастично спортско обложување и реалноста е дека тоа навистина е прилично едноставно. Како игра на вештина, добро би ви послужило да го разберете спортот на кој се обложувате, но дури и дебитантите можат да го искористат со учење некои од релевантните тактики, нивно прилагодување и импровизирање на нијансите. на играта.

Обложувањето со фантазија само бара од вас да соберете тим од играчи врз основа на одредени критериуми за избор. Вашите играчи потоа заработуваат поени за вашиот виртуелен тим врз основа на нивните перформанси во реални игри во живо и ако вкупниот број на поени ви е најголем, вие сте победникот.

Лесно, нели?

Со традиционално спортско обложување, обложувачите се обложуваат на исходот од спортските настани, но во обложувањето со фантазија, ставате облози со други обложувачи кои исто така создале фантастични тимови и победник е оној чиј тим ги надминува останатите.

Забележете:

Додека обложувањето со фантазија се смета за игра на вештина, постои и елемент на среќа. На обложувачите - без разлика на нивното ниво на стручност или компетентност - никогаш не им се гарантира победа. Дури и со најдобрите, најдобро оценети играчи, тимовите можат и губат натпревар, турнир, сезона, итн. Се случуваат некои повреди и овие несреќни, непредвидени настани негативно влијаат на вашите шанси, но тие се дел и нешта и често се зголемуваат исчекувањето и возбудата на игрите.

Како да играте фантастично спортско обложување

Како што беше претходно споменато, постојат неколку начини за обложување во обложување со фантастични спортови, но типот на обложување што ќе го изберете зависи од спортот и дали учествувате во лига цела сезона или се одлучувате за удел во секојдневните фантастични спортови.

Правилата за создавање тимови, исто така, се разликуваат по спорт, но во најголем дел, ви е даден буџет или ограничување на платата за да изберете играчи (на секој од нив им е прикачена цена) за вашиот тим. Бодовите и системите за бодување исто така се разликуваат. На пример, начинот на кој вашиот тим заработува поени во фудбалот ќе се разликува од начинот на кој ги заработува во бејзбол или фудбал. Во фудбалот, играчот на широката позиција на приемник би акумулирал поени врз основа на неговите дворови, тачдаунови, итн. додека фудбалерот би рангирал за голови, пенали итн.

Лиги за фантазија

Веќе знаете дека фантазиските лиги генерално вклучуваат играње против друг фантастичен тим. Во фудбалот, победникот се крунисува ако нивниот тим освои најмногу поени меѓу почетната постава, така што целта е да се избере формација што ќе ја даде најдобрата вкупна статистика, што ќе доведе до повеќе бодови и, на крајот, победник на наградниот фонд. .

Сепак, некои лиги не доделуваат 100% од наградниот фонд. Наместо тоа, победниците добиваат одреден процент од него, а на второпласираните им се доделуваат помали суми.

Обложувачите со фантастични спортови исто така можат да изберат да играат само против еден противник. Нивните ставени облози ќе бидат еднакви по износ и победникот (кој ќе замине со влогот на противникот) се одредува според тоа чиј тим ќе освои најмногу поени.

Дневен фантастичен спорт

Дневните фантастични спортови го разградуваат повеќемесечниот формат на класичните фантастични лиги во цела сезона на помали делови полни со акција каде што можете да ги избирате вашите омилени играчи секој ден или недела. Не е вклучена голема посветеност, така што не сте заглавени, на пример, со лош избор на играчи (со месеци и месеци на крајот) кои не даваат резултати или не ви добиваат пари.

Во секојдневните фантастични спортови, повредите и лошите нацрти и занаети не се проблем како кај сезонската верзија.

Спортски лудите фанови и оние кои се заинтересирани за фантастични спортови можат да се радуваат на непрекината забава и забава додека го избираат прецизниот стартен состав или тим по свој избор. Исто така, има повеќе можности за победа бидејќи натпреварите постојано продолжуваат со дневни и неделни обложувања.

Ограничувањето на платата што става одредено ниво на ограничување на вашиот избор сè уште е на место, но тоа не мора да ја попречува вашата контрола. Запомнете, не секогаш најскапите играчи се најдобри - ова е особено точно во секојдневните фантастични спортови.

Еве ги чекорите за да започнете со обложување со фантазија:

1. Најдете реномирана спортска книга. Изберете доверлива страница за фантазија или спортска книга (повеќе за ова за само малку).

2. Регистрирајте се или најавете се. Направете сметка ако сте нов или едноставно најавете се.

3. Изберете Fantasy Sport. Одете до дневната понуда за фантастични спортови и изберете ја онаа во која сте најсигурни. Треба да имате прилично познавање на спортот, како и увид во играчите, тимовите и играта.

4. Одлучете се за тип на игра. Изберете го вашиот тип на обложување или игра (ќе го покриеме ова во следниот дел).

Избор на тип на игра за дневна фантазија и големина на лига

Бесплатни ролни игри

Ова е местото каде што ви препорачуваме да го започнете вашето патување за обложување со фантазија. Ризикот не постои бидејќи е бесплатен за играње, така што не е потребен депозит или облог и ви овозможува да освоите вистински пари за да го зголемите салдото на вашата банка. Исто така, сè уште имате опција да го изберете вашиот претпочитан тип на игра: Head-to-Head (H2H), Double Up (50/50) или Garanted Prize Pool (GPP).

Од глава до глава и двојно нагоре

Овие типови игри ви нудат околу 50% шанса или да освоите одредена сума на готовина или буквално да ги удвоите парите. Во H2H игрите, играте против еден противник, додека 50/50 игри бараат да победите половина терен. Добрата страна на овие типови е тоа што не мора да го изградите најдобриот тим за да победите - наместо тоа, погледнете во создавање на позаокружен тим со безбедни опции.

Загарантиран награден фонд

Овие игри се малку потешки, но предноста е што влезниците се ниски и ако избраниот тим се справи добро, наградите обично се големи. На GPP турнирите, се спротивставувате на многу други обложувачи, така што вашето знаење и разбирање на играчите итн. мора да биде исклучително добро.

Како да ја изберете најдобрата страница за обложување со фантазија

Спортското обложување со фантазија не е класифицирано како традиционално коцкање бидејќи на него се гледа повеќе како игра на вештина отколку на среќа или среќа. Но, иако владеењето во избраниот фантастичен спорт е дефинитивно важно, исходот никогаш не е јасен бидејќи во суштина се обложувате на вистинска игра над која немате контрола. Освен ако не играте бесплатна игра со фантазија, ставањето било каков вид на облог на резултатите од играта значи дека секогаш ќе има одредено ниво на ризик.

Пред да започнеме со тоа како да изберете локација за фантазија, мора да ја нагласиме важноста од практикување одговорно коцкање. Пред да играте фантазија за вистински пари, поставете реален буџет и никогаш не го надминувајте.

Критериуми при изборот на страница за еСпорт или спортска книга

Најдобрата веб-локација за онлајн обложување ќе се разликува од личност до личност, во зависност од специфичните игри или турнири и натпревари на кои сакаат да се обложуваат - за многумина, дури и видовите на понудени облози се предвид. Еве ги клучните карактеристики на добрите страници за еСпорт:

Доверлива лиценца

Осигурете се дека вашата избрана спортска книшка е лиценцирана од реномирана орган за коцкање. Правна лиценца значи дека страницата постојано се следи и служи како гаранција дека обложувалницата работи правично и безбедно.

начини за плаќање

Одете до опциите за плаќање и проверете дали сте ја одбрале начини на депонирање и повлекување се поддржани.

Бесплатна игра

Ова е особено важно за новите обложувачи. Играњето бесплатни фантастични спортови е исто толку возбудливо, но е без ризик и одличен начин правилно да ја сфатите играта пред да влезете со облог со вистински пари.

Промоции и бонуси

Многу еСпортски обложувалници нудат промоции и бонуси на новите клиенти за да го започнат нивното субсидирање. Готовинскиот бонус значи дека обложувачите треба само да се грижат за да го направат својот прв депозит во подоцнежна фаза.

Поддршка за корисници

Во случај нешто да тргне наопаку, од суштинско значење е да имате центар за повици, телефонска линија за помош или присуство на социјалните мрежи што обезбедува услуга за обложувачите 24/7.

Корисничко искуство

Спортската книшка што ќе ја изберете за фантастични спортови треба да има фантастичен кориснички интерфејс и треба да го користи само најдобриот софтвер од водечките провајдери во индустријата.

Популарни фантастични спортови за обложување

Фудбал

Американскиот фудбал (и особено НФЛ) доминира во фантазијата во САД. Реномираната виртуелна лига може да се пофали со база на фанови од над 35 милиони луѓе, што е еднакво на приближно 78% од играчите на фантазијата во земјата.

Фудбал

Фудбалот е водечки фантастичен спорт во ОК со околу 8 милиони активни играчи на фантазијата. Базата на обожаватели постојано се зголемува благодарение на светската популарност на спортот. Премиер лигата - најголемата фудбалска лига во светот - ја поседува својата официјална фантастична игра, Фантазија Премиер лига (FPL).

Крикет

Во Индија, фантазијата крикет е рангирана на врвот со неверојатни следбеници од повеќе од 100 милиони играчи. IPL и Twenty20 Cricket Championship се примарните виртуелни фокуси и експертите веруваат дека следново ќе скокне на околу 400 милиони во следната деценија или така.

Кошарка

Кошарката е на врвот на таблата на водачи во секојдневните фантастични спортови. Кошаркарските фанатици не можат да се заситат од акцијата, па логично е дека и неговото присуство на еСпорт е огромно. Во моментов САД имаат најактивни корисници и судирите меѓу различните тимови во НБА се главниот фокус на фантазијата.

Совети и трикови за успех за обложување со фантазија

Обложување за вистински пари? Дајте си предност во арената за фантастични спортови со овие победнички стратегии:

Следете ги играчите

Треба да имате навистина добро разбирање за високите и падовите на секој играч, а единствениот начин да останете на врвот на овие статистики е да ги следите игрите во живо. Разбирањето на типичните перформанси на играчот ќе ви помогне да ја предвидите неговата способност во идните игри.

Знајте го спортот

Ова оди рака под рака со познавање на перформансите на секој играч. За да напредувате и максимално да ги искористите можностите за фантазија, мора да бидете љубител на спортот или да имате добро разбирање на играта.

Имајте стратегија

Имајќи стратегија за обложување е да се има разбирање за перформансите на играчите и одлично разбирање на спортот воопшто. Имањето лоша стратегија без размислување може да ја уништи вашата сезона на фантазијата уште пред да започне. Подготвувањето на најдобрите играчи не значи дека сите тие треба да бидат рангирани на врвот. Сè е за рамнотежа - и секогаш треба да размислите да заштедите дел од вашиот буџет (ограничувањето на платата за кое зборувавме претходно) за занаети во средината на сезоната, итн.

Започнете со помалку скапи лиги

Извикавме најпопуларните лигашки спортови за обложување во фантазијата, но запомнете дека тие се исто така поскапи за играње. Ако сте нови во спортското обложување со фантазија, започнете со поевтините лиги за да заштедите пари (додека не бидете подготвени да ги зголемите вашите влогови) и да се запознаете повеќе со тоа како функционираат работите.

Секогаш забавувај се

Секако, малку конкурентност е одлична, но на крајот на денот, учеството (па дури и гледањето) во кој било спорт, реален или виртуелен, треба да биде забавно. Исто така, знајте ги вашите граници и практикувајте одговорно коцкање.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Што е обложување со фантазија?

Обложувањето со фантазија е онлајн игра на вештина каде што обложувачот создава виртуелен тим од играчи кои акумулираат поени врз основа на одредени статистички податоци релевантни за спортот.

На кој фантастичен спорт е најлесно да се обложувате?

Најлесниот фантастичен спорт за обложување е оној што најдобро го знаете, бидејќи ќе можете да донесувате подобри одлуки и вашата стратегија за успех ќе биде мотивирана од вашето разбирање на играта.

Можете ли да играте фантастично спортско обложување бесплатно?

Да, можете бесплатно да играте фантастично спортско обложување на многу познати и доверливи еСпортски обложувалници. Бесплатната игра го намалува ризикот од губење пари, а исто така ви дава можност повеќе да се запознаете со играта.

Дали обложувањето со фантазија е форма на коцкање?

Спортското обложување со фантазија законски не се смета за традиционално коцкање бидејќи тие се сметаат за игри на вештина. Сепак, обложувачите ставаат облози со вистински пари, така што ова е малку сива зона.