Детален водич за обложување на е-спорт: Што треба да знаете

За да разберат што е обложување со скини, играчите прво треба да знаат што се скинови. Кожата е парче код во видео игра, суштински дизајнирано да го промени изгледот на ликот или аватарот од видео играта без да им ги надополнува или намалува нивните способности. За да ја сменат облеката на ликот, фризурата или некој друг аспект од нивниот физички изглед, играчите можат да користат датотеки со кожа.

Овие играчи може да бидат наградени со скинови кога ќе завршат одредена задача или цел во играта. Или, тие може да купат скин користејќи вистински пари или валута во играта. Скин обложувањето едноставно се однесува на користење на една од овие кожи како влог. Со други зборови, играчите се обложуваат еден со друг за да ги добијат или изгубат овие скин датотеки.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Што е обложување на еСпортови и како да се обложувате на тоа?

Кожите се високо ценети од многу играчи. Ова е особено точно за поретки скинови, што може да биде тешко за играчите да ги најдат или купат во играта. Токму овој атрибут ги прави скиновите потенцијално корисни за коцкање.

За да користи скинови во коцкањето, играчот мора да најде трета страна давател на коцкање. Овие провајдери обично се домаќини на натпревари за еСпорт, во кои играчите можат да се обложуваат на исходот на играта како CS: GO или ДОТА 2. Играчите кои правилно го предвидуваат исходот од овој натпревар ги добиваат скиновите што ги обложуваат другите коцкари. Исто така, им се вратени сите кожи што ги обложиле.

Претворање на обложуваните кожи во пари

Кога играчите освојуваат скинови додека обложување на еСпорт игри, овие добивки се чуваат во сметката на играта на играчот - или во друг безбеден дигитален простор за складирање.

За да заработат пари на овие скинови, играчите можат да изберат да ги продадат. Во повеќето случаи, трансакциите се постапуваат преку функции за тргување во самата игра. Играчите можат да заработат пари од обложување со скинови на овој начин, но овие дигитални средства се исто така изложени на ризик за време на обложувањето.

Дали коцкањето скинс е легално?

Различни јурисдикции имаат различни правила и прописи кои се однесуваат на онлајн коцкањето, што може да го направи правниот пејзаж комплекс за навигација. Меѓутоа, со коцкањето на кожата, работите се малку поинакви.

Има некои несогласувања околу тоа дали коцкањето на кожата треба да се регулира или не, или дали воопшто треба да се смета за коцкање. Во некои погледи, коцкањето со кожа е слично на вековната игра како џамлии - играчите ризикуваат да изгубат дел од нивните средства во играта, и сето тоа е дел од играта.

Но, овој пример е премногу основен и не зема предвид една работа - вредноста на скиновите на компјутерските игри. Кога играчите се коцкаат со скинови, тие често се коцкаат со дигитални средства кои носат висока парична вредност. Ова доведе до тоа некои групи да предлагаат построги регулативи за обложување кожа со цел да се заштитат играчите.

Правни преседани за обложување кожа

Во минатото беа покренати тужби и колективни тужби против давателите на обложување кожа. Ова може да укаже дека регулативите ќе бидат заострени во иднина, со што играчите ќе бидат безбедни, а истовремено ќе се зголемат даночните приходи од операциите на коцкање.

Иако ова може да им отежне на некои играчи пристапот до коцкање преку Интернет, тоа ќе биде добредојден потег. Оваа зголемена регулатива ќе помогне да се постигне долгорочна одржливост за коцкањето на кожата во иднина.

Одговорното коцкање е сè уште клучно

Иако може да има правна сива зона во врска со коцкањето со кожа, механиката е иста како и кај кој било друг вид на обложување. Како резултат на тоа, играчите сè уште треба да дејствуваат внимателно и одговорно.

Играчите треба да ги следат нивните сопствени коцкарски рутини и навики и да обложуваат само дигитални средства што можат да си дозволат да ги загубат. Поради високата вредност на многу од овие средства, играчите сè уште можат да изгубат значителни суми на пари на коцкање во некои случаи.

Безбедни страници за обложување е-спорт

Како играчите можат да кажат дека страницата за обложување кожа за еСпорт е безбедна? На клиентите им се советува да ја користат следнава листа за проверка кога ќе се уверат.

  • Акредитации: Веб-страницата треба да биде акредитирана од регулаторни тела во јурисдикција на играчот.
  • Контакт и поддршка: Веб-страницата треба да понуди транспарентна и лесно достапна линија за поддршка и да биде високо транспарентна и комуникативна.
  • Независни прегледи: Веб-страницата требаше да биде прегледана од други играчи на доверливи локации - како на пример на страници за независни прегледи од трети страни. Овие прегледи треба да бидат позитивни и да обезбедат корисен увид во тоа што играчот може да очекува кога ја користи услугата за обложување.
  • Безбедни протоколи: Веб-страницата треба да биде заштитена со безбедни протоколи кои спречуваат какво било следење на податоците на клиентите. Играчите треба да можат да го видат означувачот HTTPS во прелистувачот за да покажат дека ова е безбедна локација и треба да користат повеќефакторска автентикација за да се пријават.

Некои реномирани провајдери за обложување еСпорт

Има многу добро разгледани, високо оценети даватели на еСпорт обложување на пазарот. Играчите можат да најдат список со само неколку од овие подолу, иако на клиентите им се советува да бараат прегледи и други информации за провајдерите пред да играат.

  • ThunderPick
  • Дафабет
  • Webbyslot
  • 888 казино
  • 22 Облог
  • BetSafe

CS:GO сајтови за обложување кожа

CS:GO - или Counter-Strike: Global Offensive - е можеби најпопуларната игра за играчите заинтересирани за обложување со скин. Тоа е затоа што скините играат толку важна улога во оваа игра - играчите користат скинови за да си дадат индивидуален изглед што ги разликува од другите играчи.

Во оваа смисла, одредена кожа станува статусен симбол. Другите играчи можат да ја видат кожата што ја носи играчот и веднаш ќе ја препознаат нејзината висока вредност.

Историјата на обложување кожа на CS:GO

Тоа беше популарноста на CS:GO скиновите што доведе до развој на оваа форма на обложување. Давателите на коцкање забележаа дека играчите навистина се возбудуваат поради различните скинови што им се достапни во играта. Ова докажа дека има пазар за обложување на кожи.

Давателите, исто така, забележаа дека на дигиталните пазари се купуваат и продаваат кожи за големи суми вистински пари. Ова ја нагласи вредноста што гејмерите ја ставаат на овој тип на дигитална стока и доведе до развој на пософистицирани платформи за обложување скинови за CS:GO.

Како функционира обложувањето со скинс на CS:GO

Играчите ќе купуваат скинови од самата игра CS:GO. Тие можат да го направат тоа преку онлајн пазарот на играта, а скиновите што ќе ги купат ќе бидат зачувани на нивната сметка за игри или на друго решение за складирање. Во некои случаи, играчите може да ги зачуваат скиновите на нивниот крипто-паричник и Етереум блокчејн е особено погоден за овој тип на складирање.

Овие дигитални средства ја претставуваат валутата што играчите ќе ја користат за нивните облози. Сепак, самото обложување нема да се одвива преку играта CS:GO. Ова ќе се случи на платформа од трета страна, која ќе се интегрира со играта. Овде, играчите можат да се обложуваат на исходот од натпреварите CS:GO како што е PGL CS:GO мајор , а нивните скинови автоматски ќе бидат префрлени на корисникот кој направил добитен облог преку безбедна врска.

Алтернативи за обложување со кожа за еСпорт

Обложувањето на кожата не е најдобрата опција за сите коцкари. На некои гејмери ​​може да им биде тешко да започнат со коцкање со кожа - играчите треба да стекнат скинови пред да можат да ги обложуваат, а тоа може да биде неуспешно.

На коцкарите можеби не им се допаѓа идејата за освојување дигитални средства. За да ги претворат овие средства во вистински пари, играчите мора да ги продадат. Ова додава дополнително ниво на сложеност, како и несигурност на процесот.

Сепак, постојат алтернативи за обложување кожа. Играчите кои се заинтересирани за еСпорт може да откријат дека овие алтернативи нудат подобра опција.

Обложување на е-спорт со вистински пари

Е-спортот расте во популарност, а многу коцкари ставаат обложувања со вистински пари на овие натпревари исто како и на натпреварите за физички спортови. Ова е поедноставен метод за коцкање, бидејќи играчите можат релативно лесно да додаваат и повлекуваат средства на и од нивната сметка.

Обложувањето со вистински пари е исто така порегулирано од обложувањето кожа. Ова значи дека правниот статус на коцкањето со вистински пари веројатно нема драматично да се промени во иднина.

Професионално е-спорт игри

Играчите можат да изберат да станат професионалци за игри на еСпорт. Ова е начин да се добијат пари директно од еСпорт натпревари самите, без воопшто да се коцкаат. Сепак, следењето на оваа рута бара елитно ниво на вештина, искуство и знаење во еСпортот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Може ли да освојам вистински пари со обложување со скин?

Да, играчите можат да освојат вистински пари со обложување со скин. Овие пари генерално се добиваат индиректно - т.е. играчот може да освои скин и потоа да го продаде овој скин за вистински пари. Играчите треба да имаат на ум дека можат да изгубат пари на овој начин.

Дали обложувањето со скинс е легално?

Обложувањето со кожа е легално во повеќето јурисдикции, но тоа е обично затоа што не постојат специфични закони што ги спречуваат играчите да се коцкаат со кожи. Ова може да се промени во иднина, а играчите треба да бидат свесни за еволуирачкиот правен статус на оваа форма на обложување.

Кои игри нудат обложување со скин?

Најпознатата опција за обложување на скинови е CS:GO. Сепак, има и други опции отворени за играчите заинтересирани за коцкање со скинови. Тие вклучуваат Dota 2, игри на ФИФА и Eve Online.

Дали обложувањето на скинс е безбедно?

Да, обложувањето со скинс е безбедно, но играчите се советуваат да бидат одговорни кога играат. Тоа е затоа што скините имаат реални, реални вредности поврзани со нив. Иако играчите може да се чувствуваат поудобно да обложуваат парче дигитален код како скин за игра отколку да обложуваат вистински пари, сепак има нешто во прашање. Запомнете дека скиновите обично чинат пари за купување пред да може да се обложуваат, така што играчите сè уште ризикуваат да ја загубат својата инвестиција кога се обложуваат со скинови.