Вашиот водич за еСпортско обложување 2024

Индустријата за игри на еСпорт добива значителна популарност во последните две до три години. Една од главните причини за зголемената популарност е пандемијата Ковид-19 што го погоди светот. Пандемијата резултираше со откажување на бројни мејнстрим спортски настани. Следствено, еСпортовите станаа опција која се користи бидејќи настаните можеа да продолжат онлајн во тој период. Многу обложувачи исто така се префрлија на играње на еСпортови бидејќи пазарите за спортско обложување се намалија.

Многу играчи и обложувачници сè уште се релативно нови во обложувањето е-спорт. Сепак, кривата на учење може да биде малку стрмна и може да има многу високи трошоци за обложувачите. Наместо играчите да сфатат сè во движење додека нивните пари се во прашање, тие можат да користат водичи за обложување е-спорт.

Апликации за обложување

Современиот човек отсекогаш барал сигурни и удобни начини за навигација во животот. Благодарение на напредокот во технологијата, сега е возможно да се пристапи до различни услуги од која било точка и време. На пример, во светот на игрите на еСпорт, сега е полесно од кога било да се приклучите на апликација за обложување еСпорт и да започнете онлајн обложување.

Прикажи повеќе
Стратегија за обложување

Обложувањето е-спорт се смета за нов тренд во светот на обложувањето и стана популарен начин за поминување време онлајн додека се обидувате да освоите пари. И додека обложувањето со еСпорт, како и секоја друга форма на коцкање, не гарантира никаков профит, добрата стратегија може да ви помогне да го извлечете максимумот од искуството.

Прикажи повеќе
Како да се обложите

Во овој водич за обложување еСпорт, дознајте сè за обложување на електронски спортови. Исто така, останете во тек за да дознаете кои се најдобрите жанрови на видео игри и наслови на видео игри за обложување, како и совети за обложување за еСпорт. Нема сомнение дека индустријата за еСпорт е сведок на експоненцијален раст. Со доаѓањето на пандемијата, еСпортското обложување процвета, а денес тоа е најбрзорастечката форма на обложување.

Прикажи повеќе
Обложување објаснето

Според записите, првото официјално натпреварување за видео игри се одржало на 19 октомври 1972 година. Натпреварот бил заснован на видео игра наречена Spacewar и се одржал на Универзитетот Стенфорд. Таа беше именувана како Меѓугалактички вселенски олимписки игри. Наградата беше едногодишна претплата за Ролинг Стоун, која ја освоија Брус Баумгарт, Товар и Роберт Е Маас.

Прикажи повеќе
Терминологија

Жаргонот се однесува на посебни изрази, фрази или зборови што се користат во одредена област или професија, како што се право, спорт, медицина, бизнис итн. Типично, жаргонот го разбираат корисниците во таа одредена област; тоа е тешко за другите луѓе да го разберат. Сепак, жаргонот за еСпорт е сопствена област и има широк спектар на фрази и терминологии што ги користат обложувачите и гејмерите. И додека некои од овие терминологии се специфични за играта, други се општи терминологии.

Прикажи повеќе
Најди ги најдобрите сајтови

Пазарот за е-спорт доживеа астрономски раст во изминатите неколку години (ова е 2022 година), при што приходите генерирани од индустријата достигнуваат највисоко ниво на сите времиња секоја измината година. Глобалната гледаност на еСпорт е исто така енормно зголемена, со стотици милиони кои сега се приклучуваат да гледаат еСпорт турнири. Всушност, се очекува дека гледаноста на е-спортите ќе достигне 0,5 милијарди до 2024 година, како што објави Здружението за технологија на потрошувачи.

Прикажи повеќе
Најди го најдобриот бонус

Зголемената популарност на еСпортските игри доведе до тоа обложувалниците да користат различни стратегии за да ги задржат играчите мотивирани. Употребата на бонуси несомнено е составен дел во еСпорт маркетингот. Бидејќи индустријата за онлајн игри станува жестока конкурентна, останува јасно дека играчите на еСпорт имаат уште поголеми шанси да ги добијат најдобрите бонуси.

Прикажи повеќе
Жанрови на еспортски игри

Пред околу една деценија, никој не би замислил дека натпреварувачките спортови ќе се издигнат подалеку од традиционалните спортски настани. Со оглед на тоа што е-спортските игри ја заземаат невремето во индустријата за игри, нема сомнеж дека овие игри можат позитивно да се натпреваруваат со конвенционалните спортови. Но, што всушност е е-спорт игра? Кои жанрови за е-спорт постојат? Зошто е важно да ги знаете за обложување?

Прикажи повеќе

Betting Picks

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Најдобри водичи за еспортски обложување

Исто така, достапни се водичи за обложување за искусни или искусни обложувачи кои сакаат да ги подобрат своите стратегии. Водичите се достапни за скоро сите е-спортови кои се нудат на сајтовите за коцкање.

Нешто што треба да се забележи е дека не сите водичи за обложување е-спорт се ефективни за секого. Некои дури може да имаат погрешни информации. Затоа е од суштинско значење за играчите да ги набавуваат своите водичи само од реномирани извори. Играчите исто така треба да бидат селективни за тоа кој водич да го следат.

Истражувањето е корисно при изборот на најдобрите водичи за е-спорт. Различните еспортски настани обично нудат различни облози на иста игра или турнир.

Одлучувањето за вистинскиот може да биде малку збунувачки, особено за почетниците. Некои обложувачи можеби дури и не се свесни за некои видови облози погодни за нивните стратегии за обложување. Добрата истражувачка работа може да му помогне на играчот да избере облози кои најверојатно ќе имаат позитивен исход.

Спортските водичи исто така можат да им помогнат на обложувачите да направат подобри предвидувања. Тоа е затоа што им овозможува на обложувачите да знаат повеќе за тимови или играчи. Тоа ја вклучува нивната историја на перформанси и моменталната форма. Таквите информации можат да помогнат да се подобрат одлуките за обложување.

Читањето низ водичите е важен дел од напорите за длабинска анализа на секој играч. Спортските водичи за обложување не само што обезбедуваат општи информации туку и им помагаат на обложувачите да создадат ефективни стратегии за обложување. Знаејќи повеќе за е-спорт тимовите или играчите и нивните перформанси го олеснуваат формулирањето на нови стратегии, особено како и кога да се обложуваат.

Причини да користите водич при обложување на е-спорт

Обложувањето на еСпорт може да биде доста предизвикувачко, а камоли да се знаат вистинските облози што треба да се стават. Водичите се особено корисни за почетниците кои немаат јасна идеја како да се обложуваат на е-спорт.

Друга главна причина е да заштедите време. Користењето на водич за обложување може да го минимизира времето кое играчите треба да го поминат во истражување. Тие треба само да го следат она што е во водичот. Сепак, тие треба да се погрижат да користат сигурни водичи за обложување од сигурни извори.

Водичите за е-спортско обложување исто така можат да помогнат, исто така, можат да бидат корисни за поединци кои не знаат ништо за е-спорт или обложување воопшто. Со други зборови, водичите за обложување е-спорт може да помогнат да се покрие недостатокот на знаење.

Видови водичи

Постојат четири главни типови на водичи за обложување видео игри, од кои секоја нуди различни придобивки. Подолу е краток опис на секоја од нив.

 • Насоки како да се: Водичите како да се генерално се дизајнирани да им помогнат на подобрите низ општиот процес на наоѓање и ставање облог. Тие обично се во формат чекор-по-чекор. На пример, обложувач кој не знае како да пристапи до делот за е-спорт на место за обложување или да постави облози на е-спорт игра, може да се повика на водичи како да се направи.
 • Стратешки водичи: Како што сугерира името, водичите за стратегија се дизајнирани да им помогнат на обложувачите да изберат ефективни стратегии за е-спорт обложување. Многу различни стратегии за обложување за е-спортови го прават предизвик да се изберат вистинските, што ги прави упатствата за стратегии од суштинско значење.
 • Објаснувања: Објаснувањата се водичи дизајнирани да даваат информации. Тие се наменети да им помогнат на обложувачите подобро да разберат сè што има во врска со обложувањето е-спорт. Обложувачите потоа можат да го искористат знаењето за да донесат подобро информирани одлуки за обложување.
 • Водичи за шансите: Водичите за шансите за е-спорт се дизајнирани да им помогнат на обложувачите да ги разберат шансите што се нудат за е-спорт игрите. Водичите исто така може да им помогнат да разберат како можат да ги комбинираат шансите и придобивките и ризиците од комбинирањето на шансите. Водичите за коефициенти исто така може да им помогнат на играчите да ги изберат вистинските коефициенти.

Речник за еспортски обложување

 • Облог од 3: Ова е популарен формат во е-спортот во кој победничкиот облог се одлучува во три рунди или мапи. Играчот или тимот кој победи во две рунди или мапи станува победник.
 • Книгатор: Bookie е неформален термин за букмејкер. Може да се користи и Sportsbook, или оператор за спортско обложување.
 • Ексклузивен букмејкер за е-спорт: Тоа се однесува на обложувачница која нуди само е-спорт обложување. Веб-страниците за обложување за е-спорт не нудат облози на кој било конвенционален спорт.
 • Банкарирање: Банкролот се однесува на парите на играчите во нивните сметки за обложување, кои тие можат да ги користат за обложување по нивна дискреција.
 • Обичен обложувач: Случаен обложувач е играч кој се обложува главно за забавни цели и не користи никакви стратегии при обложување.
 • Прв крвен облог: Вид на облог уникатен за онлајн обложување е-спорт во кои обложувачите можат да се обложуваат на тоа кој тим или играч ќе го постигне првото убиство во игра со стрелање или битка.
 • Ако се обложите: Тоа се посебни типови на облози кои стојат само кога се исполнети различни однапред одредени услови.
 • Обложување во игра: Тоа е кога играчот се обложува на натпревар откако тој веќе започнал. Достапноста на таквите облози обично често се менува во текот на играта, а исто така се менуваат и шансите.
 • Облог за победник на картата: Тоа е облог кој се става на тим кој ќе освои индивидуална карта во релевантен еспорт натпревар.
 • Следен облог за убиство: Облог за е-спорт поставен на тим за да го постигне „следното убиство“ во соодветната еспорт игра.
 • Нема дејства: Поништен пазар или избор, што резултира со тоа што на сите обложувачници им се враќаат платите.
 • Директен облог: Тоа е облог за исходот на а натпревар или турнир како целина.
 • Обложување со кожа: Невообичаен тип на е-спортски обложувања во кои обложувачите ги обложуваат своите ставки за е-спорт во играта.
 • Облог со вредност: Тоа е облог со поверојатен исход отколку што сугерираат неговите шанси, обично според разбирањето на обложувачот.
 • Формат на коефициенти: Така се претставени шансите, како на пример во децимална, дропка или формати на парична линија.
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)