Вести

July 14, 2022

Valorant го тресе пазарот со нови изданија

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Valorant е водечкиот стрелец во прво лице создаден од Riot Games. Необичниот маркетинг план на Riot со помош на стримери веќе постави повеќекратни рекорди на Twitch. Популарноста се должи и на оригиналноста на играта и на уникатната маркетиншка техника на Riot која го направи Valorant избор за онлајн обложување е-спорт.

Valorant го тресе пазарот со нови изданија

Riot Games има за цел да ги направи стратешките стрелци и е-спортот лесно достапни за почетниците гејмери. Дополнително, давателот развива игри за да привлече значајна конкурентна сцена. Давателот, исто така, се стреми да одговори на некои од критиките упатени кон жанрот од професионални играчи.

Нов агент за игри

Последниот храбар агент, Неон, беше објавен во 2012 година. Помина долго време откако Riot донесе уште еден во играта. Обожавателите врескаат за следниот лик повеќе од два месеци. Riot Games одлучи да потроши малку време за подобрување на тековната содржина во играта, вклучително и балансирање на оружје и агенти и ажурирања на мапи.

Тоа го велат изворите Храбар играчите нема да чекаат уште долго за да го видат следниот херојски агент во акција. Новиот агент носи неколку оштетени таленти. Досега, ова се сите информации достапни за претстојниот Valorant Agent, Баунти Хантер, според почитуваните протекувачи на игри како ValorLeaks.

Овој турски ловец на награди ќе има готски и прогонувачки тон. Агентот ќе ги брка стравовите на гејмерите доколку не ги закопаат. Визијата на Riot да има карактер на Баунти Хантер кој би ги направил гонењето на непријателите на мапите по „интимни“ се оствари.

Способностите на новиот агент

Зголемените фанови на агентот, исто така, ги посочија способностите. Способноста на Prowler повикува извидно суштество да го лоцира блискиот противник. Кога противникот ќе биде откриен, тие ќе станат кратковиди. Овие дополнувања додаваат пазари за обложување Valorant кои можат да се вклучат на онлајн-страниците за обложување е-спорт.

  • Заплени: Оваа способност исфрла топче на небото што слетува на соседните агенти, ги врзува и ги оглувува и предизвикува оштетување во краток радиус AoE.
  • Прогонство: Оваа способност е идентична да се искористи. Само топчето се враќа на небото и се трансформира во стражар кој им дава отфрлање на трагата на набљудуваните противници.
  • Ноќно паѓање: Оваа способност создава бран на магла што ги замолчува, ги следи и распаѓа сите непријатели со кои ќе дојде во контакт.

Главниот настан на серијата Verizon VCT Game Changers

На првенството учествуваа ентузијасти за еспортски обложување. По викендот на отворени квалификации, најдобрите осум тимови се натпреваруваа во првата голема Verizon VCT Game Changers Series од 2022 година. Најдобрите 8 тимови од отворените квалификации продолжија на главниот турнир, двојна елиминациска група што започна на 6 април. Играчите имаа можност за обложување и следење на настанот на популарните сајтови за обложување е-спорт.

Големото финале на 9 април беше најдоброто од пет, сите натпревари беа најдобри од трите. Тимовите се натпреваруваа за дел од наградниот фонд и поени кон квалификациите за Светското првенство Game Changers. Вкупно 410 поени ќе им бидат доделени на најдобрите 16 тимови во секоја серија Verizon VCT Game Changer.

Награди

Cloud9 White и 80 поени беа победници на изданието, земајќи 20.000 долари и 80 поени. Shopify Rebellion беше втор и доби 10.000 долари и 60 поени. На третото и четвртото место, соодветно, се најдоа Dignitas Female и Counter Logic Gaming Red. Тимовите добија 7.000 и 5.000 долари и 50 и 40 поени.

Gen.G Black и TSM X се најдоа на петтото и шестото место, со заработка од 3.000 долари и 30 поени. Последните двајца беа рангирани на 7-мо и 8-мо место. VersionX и Dart Monkeys добија 1.000 долари и 20 поени за нивните соодветни резултати.

Мајстори на храброста

2022 година Турнеја на шампиони VALORANT е настанот за отворање на тековната сезона. За шанса да се квалификуваат за Мастерсот во Рејкјавик, илјадници тимови се натпреваруваат во седум регионални натпревари за ДСТ. Поединци заинтересирани за обложување на овој настан може да бараат совети за еспортски обложување на реномирани онлајн извори. Настанот обезбедува широк спектар на пазари за обложувачите.

Настанот започна со групна игра со двојна елиминација во стилот на GSL пред да се пресели во група со двојна елиминација со осум екипи. Најдобрите четири екипи во заградата беа носители. останатите беа поделени во две групи врз основа на нивниот настап на настаните на Челинџер и силата на нивниот регион.
Двете првопласирани екипи ќе се пласираат во двојната елиминациска фаза, соочени со првите четири носители. Онлајн обложувањето има тенденција да достигне врв кога игрите ќе стигнат до ова ниво.

Награда

Победникот ќе добие парична награда од 200.000 долари и 750 поени. Второпласираниот ќе добие 120.000 долари и 500 поени. Третото и четвртото место ќе добијат 85.000 и 65.000 долари, односно 400 и 300 поени. Петтото и шестото место ќе добијат 40.000 долари и 250 поени.

Сè уште има шанса за онлајн обложување е-спорт бидејќи ниту едно од нив не е потврдено бидејќи натпреварот сè уште трае. Тимот на FunPlus Phoenix, особено, доби 200 поени на колото. Поради ограничувањата за патувања предизвикани од руско-украинската војна, таа не можеше да се натпреварува на Мастерс.

Стримерот на YouTube е забранет

Откако храбар клип Тирад излезе во јавноста, храбриот YouTube Streamer со 6,9 милиони следбеници беше забранет. IShowSpeed, гејмерски YouTuber и експериментален рапер, беше забранет од Valorant и други наслови на Riot Games. Дополнително, тој би можел да биде забранет од YouTube поради деградирање на играчка во тактички херој стрелец на Riot.

IShowSpeed потоа се извини за своите постапки. Тој тврдеше дека имал лош ден во виралното видео, што се чини дека ја поттикнало забраната. Иако ситуацијата беше брзо решена, таа поттикна дебата за разговорите за отпадоци во играта.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести