Вести

September 8, 2022

Најновиот пакет за грижа за заедницата на PUBG

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

PUBG е една од најпознатите игри за еспорт обложување во моментов, и има многу страници за еспорт обложување каде играчите можат да се обложуваат на играта. Фактот дека тимот зад PUBG континуирано воведува промени за подобрување на играта е една од причините зошто таа доби толку огромен број следбеници.

Најновиот пакет за грижа за заедницата на PUBG

Кога веќе зборуваме, PUBG има неколку возбудливи вести за играчите! Има ново Пакет за грижа за заедницата на својот пат, и се е за системот против измамници на играта. Неодамнешната транзиција на играта кон бесплатна игра предизвика пандемониум во заедницата на PUBG. Многумина се загрижени дека бесплатниот влез во играта ќе доведе до зголемување на бројот на измамници. Во најновиот блог на страницата Battlegrounds, тимот призна дека играчите искусуваат „нефер и незаконски методи во играта“

Напорите на PUBG Anti-Cheat Team

Тимот на PUBG Anti-Cheat работеше дење и ноќе за да се погрижи играта да не стане плен на измамници. По воведувањето на решението за заштита од измами на PUBG „Закинтос“, тимот забележа значително подобрување во метриката на вообичаените и рангираните натпревари, при што тимот на Anti-Cheat забрани над 200.000 сметки означени како измамници.

Закинтос има неколку техники за машинско учење кои му помагаат да се подобри и подобри во откривањето на измамниците.

И покрај немилосрдните напори на PUBG да стави крај на изневерувањето, тимот, откако забележа дека значителен дел од измамниците во натпреварите од Рангирањето користат хакирани сметки, сметаше дека мора да направи повеќе.

Тимот во моментов имплементира решенија за блокирање на хакирани сметки. Сепак, тие сè уште немаат споделено никаков напредок за тоа. Но, со оглед на тоа колку брзо тимот воведува промени за да се ослободи од измамниците и хакираните сметки, играчите можат да бидат сигурни дека нешто ќе биде објавено наскоро.

PUBG, исто така, објави дека размислува за трајни забрани на сметки и хардверски забрани за да спречи едно лице да создава повеќе сметки на истиот уред.

Во најновиот блог, PUBG спомена дека не може да ги прошири деталите за своите „тактики“ за намалување на мамењето, бидејќи измамниците можат да го искористат тоа, но планираат да отфрлат повеќе од овие пакети за грижа за заедницата.

Обложување PUBG и Esports

PUBG моментално е втора најпродавана игра со продадени над 24 милиони копии. На Twitch, тоа е втората најгледана игра, по League of Legends. Нема сомнение дека популарноста на играта ќе продолжи да расте во пејзажот на онлајн обложување е-спорт. Играта го имаше својот прв онлајн обложувачки настан во мај 2017 година, каде што компанијата што ја беше домаќин собра над 100.000 долари во донации.

Играта имаше награден фонд кој се движи од 30.000 до 200.000 долари, а со оглед на тоа колку брзо се зголемува бројот на нови играчи, во иднина ќе има уште поголеми наградни фондови. И покрај тоа што е релативно нов во светот на онлајн обложувањето, PUBG успеа да изгради голема заедница за обложување.

Обложувањето на PUBG изгледа тешко на почетокот, но потоа совети за е-спорт обложување и слушањето на искусни подобри може да помогне.

Еден од најважните совети за е-спорт обложување што треба да се има на ум е секогаш да знаете што се случува во играта. Останете во тек со најновите вести и барајте обложувалници што нудат промоции и бонуси, и секогаш ќе бидете пред играта.

Кога ги знаете сите точки на играта, обложувањето станува многу полесно. Обложувањето на PUBG ви дава шанса да освоите ретки скинови и модови. Играта има четири типа методи на обложување:

  • Џекпот - Во овој тип на обложување, играчите ги обложуваат своите скини во џекпот, а победникот се одлучува по случаен спин. Победникот ќе го земе целиот плен.
  • Прелистувања на монети - Превртувањето на паричка е облог еден на еден каде што и двајцата играчи имаат 50% шанса за победа.
  • PUBG рулет - PUBG рулетот е ист како неговиот традиционален пандан, каде што играчите победуваат во зависност од тоа во која обоена или нумерирана преграда слетува топката.
  • Несреќа - Како што сугерира името, овој тип на обложување завршува со „паѓање“ и играчите мора да го повлечат својот плен пред тоа да се случи.

Заклучок

PUBG сега е глобален феномен кој има милиони играчи. Во текот на последните пет години, популарноста е зголемена на сцената за обложување е-спорт, а со оглед на тоа колку е голема базата на фанови, бројките нема да престанат да се зголемуваат.

Тимот на PUBG неодамна сподели објава на блог каде што објави Пакет за грижа за заедницата, истакнувајќи некои од работите што ги прават за да се справат со зголемениот број на измамници откако играта премина во бесплатна игра. Нивниот тим Anti-Cheat направи многу за заедницата да го намали бројот на измамници и да ја направи играта фер и забавна за сите.

Како нивните стратегии и тактики ќе влијаат на нивното рангирање во светот на онлајн игрите? Само времето ќе покаже. Сепак, едно е сигурно. Се чини дека PUBG е решен да не ја разочара заедницата и да дозволи играта да се преполни со хакирани сметки и измамници, бидејќи тоа ќе влијае на искуството со обложување во еспорт на PUBG.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести