Вести

August 11, 2022

Најава за учесници за DreamHack 2022 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Според Twin Galaxies и Гинисовата книга на рекорди, DreamHack е најголемата LAN забава и компјутерски фестивал на глобално ниво. Настанот го прикажува најбрзиот и најмногу интернет сообраќај во светот. Ентузијастите можат да предвидат неколку значајни претстојни настани преку онлајн обложување е-спорт. Овие турнири се пренесуваат во живо на различни платформи.

Најава за учесници за DreamHack 2022 година

DreamHack Мелбурн 2022 година

Настанот е закажан во Мелбурн и Олимписките паркови помеѓу 2-ри и 4-ти септември. Counter-Strike: Global Offensive се враќа на главната сцена во Австралија за три интензивни денови на натпреварување за прв пат од IEM во 2019 година.

Тимови кои учествуваат

Како што се приближува натпреварот, натпреварувачите ќе бидат официјализирани. Вообичаено, три екипи се победници на затворените квалификации, додека пет екипи добиваат директни покани за настанот.

Форматот се состои од две двојни елиминациски групи (GSL) и групна фаза. Секоја група има по четири екипи, а воведните и победничките натпревари се Бо1. Натпревари за елиминација и финале се Бо3. Двете првопласирани екипи од секоја група се пласираат во плеј-офот.

Сите натпревари во заградата за една елиминација од плејофот се Bo3. Осум тимови кои ќе се натпреваруваат во Global Offensive ќе се натпреваруваат офлајн за наградна чанта од 100.000 американски долари. Најдобриот победник ќе добие 50.000 долари, а второпласираниот 20.000 долари. Тимовите кои ќе се пласираат на третото и четвртото место ќе добијат награда од 10.000 долари. Наградните фондови за петтото и шестото место се 3.000 и 2.000 долари, соодветно.

Други игри на настанот

Во недела, 4 септември, DreamHack Melbourne ќе биде домаќин на големото финале на LCO Split 2. На натпреварот ќе учествуваат врвните тимови на Лигата на легендите во Океанија. Halo Infinite ќе се игра и во DreamHack Melbourne. Регионалниот настан HCS ANZ ќе се случува во текот на викендот.

DreamHack Ротердам 2022 година

Главниот настан на RTM Games Week ќе биде DreamHack Rotterdam, кој ќе се врати во Ротердам Ахој помеѓу 14 и 16 октомври. најновата опрема и игри ќе бидат дел од фестивалот за е-спорт и игри што ќе се одржи оваа година.

Тимови кои учествуваат

Осум тимови ќе се вклучат во офлајн борба против удари во ESL Challenger серијата. Групната фаза со две групи со двојна елиминација (GSL) е карактеристика на формат. Секоја група ја сочинуваат четири екипи, а први и победнички натпревари се Бо1. Најдобрите два клуба од секоја група се пласираат во плеј-офот по елиминациските и првенствените натпревари, кои се работи за Бо3. Загради за единечна елиминација со Bo3 натпревари го сочинуваат форматот на плејофот.

По квалификациите, учесниците ќе бидат потврдени. Имено, некои тимови добиваат директни покани. Најдобриот победник ќе добие 50.000 долари, а второпласираниот 20.000 долари. Тимовите кои ќе се пласираат на третото и четвртото место ќе заработат награда од 10.000 долари. Наградните фондови за петтото и шестото место се 3.000 и 2.000 долари, соодветно.

Како да се обложувате на турнири во DreamHack

Иако има многу обложувалници DreamHack Esports, изборот на најдобриот за одредени потреби може да биде предизвик. Играчите треба да проверат со сајт за е-спорт обложување да ги потврдат понудените коефициенти за пазарот на кој сакаат да се обложуваат. Поголемиот дел од сајтовите за е-спорт обложување DreamHack обезбедуваат одлични шанси.

Вообичаени типови облози на турнирите во DreamHack

  • Обложување на натпревар: Обложувањето пред натпреварот обично има добри шанси. Ова е најпопуларниот начин за обложување пред натпреварот. Повеќето страници за е-спорт обложување објавуваат пред-натпревар коефициенти за обложување штом завршат затворените квалификации. Повеќето единствени облози се достапни само за време на обложување пред натпреварот.

  • Директно обложување: Во овој облог, играчите ќе се обложуваат на исходот на целиот турнир наместо само на една специфична игра. Обично, овие облози се достапни пред почетокот на настанот.

  • Обложување во живо: Искусните коцкари запознаени со спортот и структурата на шансите често го избираат овој облог. За обложување во живо е неопходно темелно разбирање на тимовите и поединечните играчи преку совети за еспорт обложување. На играчите им треба разбирање за тоа како да профитираат од одредени шанси. Затоа, овој пазар не е најдобар за почетници.

Стратегии за обложување на турнири во DreamHack

Директен победник

Во овој едноставен облог, поединци ќе се обложуваат на тимот да победи на DreamHack Open во ноември. Сепак, шансите за овој облог на сајтовите за обложување DreamHack варираат малку.

Репродуциран сет на карти

Повеќето од DreamHack Open Квалификациските натпревари се најдобри од трите работи. Најзастапени се облозите на вкупниот број одиграни карти со хендикеп над и под 2,5. Кога играта оди на три натпревари, победува над облогот. Слично на тоа, кога некој тим победи со 2-0, победува под облогот. Некои обложувалници обезбедуваат и парни/непарни алтернативи за обложување покрај опциите над/под.

Конечен резултат

Обложувачите можат да го предвидат конечниот резултат во сериите најдобро од три или најдобро од пет, наместо само да го изберат победникот. Овој облог може да обезбеди одлична вредност кога лицето има среќа правилно да го погоди исходот.

Вкупниот број на мапи што победува еден тим

Веб-страниците за онлајн обложување DreamHack нудат точен облог за конечен резултат на различни методи. Играчите мора да изберат колку мапи веруваат дека секој тим ќе победи во текот на натпреварот за да ги стават облозите. Обложувачите може да изберат тим кој ќе освои нула, една или две карти.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести