Вести

November 17, 2022

еСпорт, нарушувачка сила во обложувањето

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Нема сомнение дека еСпортот е нарушувачка сила во обложувачката сцена. Сè повеќе обложувачи се обложуваат на еСпорт турнири и настани, додека обложувалниците го менуваат теренот за да го искористат потенцијалот на еСпорт обложувањето. Но, големото прашање е што носи иднината? 

еСпорт, нарушувачка сила во обложувањето

Во овој преглед, дознајте повеќе за инфилтрацијата на еСпортот на сцената на онлајн обложување, факторите кои го поттикнуваат неговиот раст, неодамнешните трендови и многу повеќе.

Историјата на еСпортското обложување датира од околу 2014 година кога некои обложувалници почнаа да нудат пазари за обложување. Сепак, не многу коцкари знаеја за еСпорт, а некои обложувачи веруваа дека натпреварите се наместени.

Еспорт и еСпорт обложување во бројки

Видео игрите пораснаа експоненцијално во последната деценија. Денес, тој е еден од најбрзо растечките пазари, со неодамнешни студии кои покажуваат дека глобалниот пазар на еСпорт вредел околу 957,5 милиони долари во 2019 година и прераснал во индустрија од 1,08 милијарди долари во 2022 година.

И не е само еСпортот што расте; Обложувањето е-спорт исто така бележи експоненцијален раст. Пред една деценија, разговорот главно се вртеше околу тоа што е еСпортот, а не како да се обложувате на еСпорт. Но, денес, еСпортските обложувања се популарни како и секогаш. 

Според податоците објавени од Business Research Insights, индустријата за обложување еСпорт беше проценета на 9.749 милиони долари во 2021 година и се очекува да расте со сложена годишна стапка на раст (CAGR) од 13,7% за да процвета на пазар од 24.190 милиони долари.

Горенаведените статистики јасно покажуваат дека обложувањето преку еСпорт е огромна индустрија. Овде се поставува прашањето, што го поттикна спорадичниот раст на еСпортските обложувања? Па, неколку фактори стојат зад ненадејниот интерес за еСпортот кај обложувачите.

Прво е фактот дека видео игрите имаат огромен број следбеници. Најновите извештаи покажуваат дека ќе има над 500 милиони еСпорт ентузијасти до крајот на 2022 година. Турнирите, исто така, привлекуваат огромна гледаност, со Светската серија Free Fire 2021 во водство, откако постави рекорд од 5,41 милиони врвни гледачи. Од над 5 милиони гледачи, значителен број се занимава со обложување.

Друг фактор е достапноста на оператори за обложување кои нудат пазари за обложување еСпорт. За разлика од минатото, многу страници за обложување за е-игри денес им нудат на играчите можност да се обложуваат на врвни еСпорт натпревари и турнири во текот на целата година. 

Некои се реномирани обложувалници кои додадоа пазари за обложување еСпорт, додека други се нови сајтови кои се фокусираат само на еСпортови. Исто така, вреди да се спомене дека некои обложувалници се активни во еСпорт екосистемот, спонзорирајќи тимови за еСпорт.

Има и многу турнири и натпревари се одржуваат во текот на целата година, па обложувачите не можат да ги пропуштат пазарите за обложување, било да се тоа маркетите за обложување Dota 2, Call of Duty, Valorant, League of Legends итн.

Можеби најголемиот аспект што ја обликуваше индустријата за обложување еСпорт е пандемијата. Откако натпреварите во живо беа прекинати за да се спречи ширењето на Ковид-19, еСпортот ја пополни празнината сега кога професионалните спортисти можеа да се борат со него од далечина.

Иднината на еСпортското обложување

Како што споменавме порано, обложувањето еСпорт има светла иднина. Сите проекции покажуваат дека еСпортското обложување е тука да остане, иако не може да ги надмине традиционалните спортови на сцената за обложување. Но, веќе ги надминува виртуелните спортови. Значи, кои се некои од факторите кои ќе ја обликуваат иднината на еСпортското обложување?

Прво е растот на еСпортот. Како што еСпортот продолжува да расте, така ќе расте и еСпортското обложување. Друг аспект што ќе го обликува пазарот за обложување еСпорт е партнерството помеѓу клучните играчи во еСпортот и операторите за обложување. Обложувалниците за еСпорт развиваат иновативни стратегии кои ги ставаат во првиот ред на турнирите и натпреварите за еСпорт.

Бонусите за еСпорт обложување исто така ќе играат голема улога во развојот на еСпортското обложување. За да останете пред конкуренцијата, еСпорт обложувалници наредете профитабилни бонуси и промоции за обложувачите на еСпорт.

Конкурентната природа на еСпортот, исто така, ќе биде клучен двигател на развојот на обложувањето со еСпорт. Денес, многу љубители на eSports имаат свои претпочитани еСпорт тимови, исто како што тимовите во традиционалните спортови имаат тврдокорни фанови кои не само што ги гледаат нивните тимови како играат, туку се обложуваат и на нив.

Последно, развојот на настаните како што се шансите за обложување на себе, исто така, ќе го поттикне растот на еСпортското обложување сега кога обичните гејмери имаат шанса да се обложуваат на себе. Функциите за пренос во живо директно од страницата за обложување исто така значат дека играчите можат да ги фатат сите активности, па дури и да се обложуваат на натпревари во живо. Од друга страна, постојат сајтови за совети за обложување еСпорт кои нудат предвидувања за натпревари.

Завиткување

Тоа е тоа, луѓе, преглед на тоа како еСпортското обложување еволуирало и неговата траекторија. Во моментов, обложувањето со еСпорт е голема индустрија и не покажува знаци на забавување. 

Очекувајте растење на индустријата во следните неколку години, доминирајќи со опциите за обложување како што се виртуелните спортови. Но, на крајот на краиштата, тој нема потенцијал да го надмине традиционалното спортско обложување.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Кампања за победа на Monopoly GO: Освојте големи награди и бесплатни коцки
2024-02-16

Кампања за победа на Monopoly GO: Освојте големи награди и бесплатни коцки

Вести