Zhang Wei

Zhang Wei

Expert

Biography

Растејќи се во раздвижената метропола Шангај и подоцна преселувајќи се во историскиот град Ксиан, Џанг рано разви афинитет за видео игрите. Тој го виде брзото искачување на Esports во Кина и неговата симбиотска врска со онлајн казино индустријата. Пасиониран за етичко играње и транспарентни практики, тој е клучен во обликувањето на политиките и стратегиите за EsportRanker. Инспириран од изреката „Во секој натпревар, има потег што го менува исходот“, Џанг живее според оваа филозофија, секогаш барајќи го следниот голем потег.

Areas of Expertise

Е-спортови
EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Додека светот на е-спортот го насочува погледот кон драмата што се развива во сезоната Counter-Strike 2 (CS2) 2024 година, неколку имиња постојано блескаа на таблата на водачи. Играчите како donk, ZywOo и m0NESY ја воодушевија публиката со нивните прекрасни изведби. Сепак, сместен меѓу овие ѕвезди во подем е северноамериканскиот ветеран чие искуство и вештина не само што се совпаѓаат, туку и во многу аспекти ги надминале неговите врсници. Овој играч не е никој друг туку EliGE на Complexity.

Неизвесната иднина на LCS: Негување на домашниот талент наспроти увозот
2024-05-14

Неизвесната иднина на LCS: Негување на домашниот талент наспроти увозот

Сцената на Лигата на легендите во Северна Америка е на крстопат, а иднината на нејзината професионална лига, LCS, виси на конец. Значаен придонес во оваа несигурна ситуација е состојбата на системот на Академијата на НА, која не успева да ја произведе следната генерација на домашни таленти. Ветеранот на LCS, Звен, во искрено интервју со новинарот за еспорт, Тревис Гафорд, не ги критикуваше зборовите кога сугерираше дека можеби сме сведоци на „последниот бран на добрите NA“ поради овие системски неуспеси.

Храбриот потег на Звен: Придружување на Дигнитас за летниот Сплит LCS 2024 година
2024-05-09

Храбриот потег на Звен: Придружување на Дигнитас за летниот Сплит LCS 2024 година

Во она што се обликува да биде еден од најинтригантните потези во списокот на годината, Јеспер „Звен“ Свенингсен, наводно, се враќа во Лигата на легендите шампионската серија (LCS), овој пат облечена во дресот на Дигнитас како нивни АД носење за Летен Сплит 2024 година. Овој развој, првпат објавен од Sheep Esports, сигнализира не само промена на тимовите за Звен, туку и враќање на неговите корени во улогата на носење АД по краткиот експеримент како поддршка во 2023 година.

Глобална серија на Apex Legends 2024: настан за LAN за паметење
2024-05-06

Глобална серија на Apex Legends 2024: настан за LAN за паметење

Глобалната серија на Apex Legends 2024 (ALGS) го започна својот прв LAN настан во натпреварувачката година, собирајќи ги најдобрите светски тимови за пресметка што вети не само интензивна акција, туку и голем награден фонд од милиони долари. Во текот на четири дена, се одвиваше плеј-офот во Сплит Еден, што кулминираше со финалиња во Match Point во кои имаше љубители на е-спортот на работ од нивните седишта. Ајде да се нурнеме во деталите и моментите што го направија овој настан незаборавен за ентузијастите на е-спортот и за обложувачите.

Над 100 играчи ќе се судрат во првиот куп на златна шпатула EMEA на TFT сет 11
2024-04-25

Над 100 играчи ќе се судрат во првиот куп на златна шпатула EMEA на TFT сет 11

Teamfight Tactics (TFT) се подготвува за монументален настан како прв Inkborn Fables Set 11 Златна шпатула чаша (GSC) е подготвен да ја запали конкурентната сцена во регионот ЕМЕА. Riot Games направи храбар чекор во преобликувањето на екосистемот за е-спорт TFT, не само со вежба за ребрендирање, туку и со интегрирање на регионите за да се поттикне покохезивна и конкурентна средина. Претстојниот GSC е повеќе од обичен турнир; тоа е светилник за играчите на ТФТ кои се стремат кон слава, со покана за престижниот Финале на Rising Legends виси на конец.

Мешање на списокот на Counter-Strike 2 на Cloud9: Нова зора среде гласини за распуштање
2024-04-23

Мешање на списокот на Counter-Strike 2 на Cloud9: Нова зора среде гласини за распуштање

Во светот на е-спортот кој постојано се развива, неколку приказни го привлекуваат вниманието слично како сеизмичките поместувања во списоците на врвните тимови. Денес, длабоко навлегуваме во тимот на Cloud9 Counter-Strike 2, тема што ја брануваше заедницата по заминувањето на значајните играчи и вртливите гласини за распуштање.

VALORANT's Clove: Нов контролер во VCT - добрите и лошите страни
2024-04-19

VALORANT's Clove: Нов контролер во VCT - добрите и лошите страни

Натпреварувачката сцена на VALORANT секогаш зоврива со воведувањето на нови агенти, а најновото дополнување, Clove, секако предизвика бранови. Како најнов контролор кој се приклучи на бендот на агенти на Valorant Champions Tour (VCT), влегувањето на Клов беше многу очекувано. Меѓутоа, сега кога професионалните играчи имаа шанса да го тестираат овој агент во екот на конкуренцијата, се појави мешавина од возбуда и скептицизам.

Mega Incineroar: Менувач на играта или конкурентен пропуст?
2024-04-13

Mega Incineroar: Менувач на играта или конкурентен пропуст?

Воведувањето на Mega Evolution во серијата Покемон ја промени играта, нудејќи им на неколку избрани Покемони шанса значително да ја подобрат својата статистика за време на битките. Со неодамнешната закачка во Легенди за покемон: З.А трејлерот, натпреварувачката сцена, особено првенството за видео игри (VGC), е преполна со шпекулации. Инсинероар, омилен на фановите уште од своето деби, беше истакнат како главен кандидат за оваа моќна трансформација. Сепак, интервјуата со врвните играчи откриваат сложена слика на исчекување и загриженост.

Следната голема промена во Покемон VGC: професионалците се фрлаат во регулативата Г
2024-04-12

Следната голема промена во Покемон VGC: професионалците се фрлаат во регулативата Г

Pokémon Scarlet and Violet's VGC се подготвува за сеизмичка промена со воведувањето на Регулативата G, ново множество правила што го раздвижува конкурентниот сад со дозволување на еден ограничен Легендарен Покемон во секој тим. Разговорите со некои од најдобрите светски играчи на Европското меѓународно првенство (EUIC) - вклучително и тешкашите како Џеуди Азарели, Џејмс Беек и Волф Глик - откриваат мешавина од исчекување и стратешка рекалибрација додека заедницата се подготвува за овој трансформативен период.

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Во постојано еволуирачкиот свет на натпреварувачката игра на Покемон, се појави нов шампион кој ја размрда сцената. Raging Bolt, Paradox Pokémon воведен во The Indigo Disk DLC за Pokémon Scarlet and Violet, брзо се искачи на рангот за да стане доминантна сила во мета-играта VGC. Како што се одвиваше Европското меѓународно првенство (EUIC) од 5 до 7 април, Raging Bolt не само што ја покажа својата моќ, туку и го симна од тронот досега доминантниот Flutter Mane, привлекувајќи го вниманието на професионалните играчи и навивачите.

Урсалуна и Поригон2: Меѓународните првенства за неочекувани шампиони на Европа
2024-04-08

Урсалуна и Поригон2: Меѓународните првенства за неочекувани шампиони на Европа

Европското меѓународно првенство (EUIC) изминатиов викенд (5 до 7 април) ја покажа огромната стратешка длабочина и непредвидливоста што ги нуди мета-играта Покемон Скарлет и Виолет. Додека познатите лица доминираа на страната на VGC, два неочекувани Покемони, Урсалуна и Поригон2, се појавија како клучни компоненти на победничкиот тим, пркосејќи се на конвенционалната мудрост за тоа што претставува конкурентна закана.

Фаќање на сите активности: Меѓународното првенство на Покемон Европа (EUIC) 2024 година
2024-04-05

Фаќање на сите активности: Меѓународното првенство на Покемон Европа (EUIC) 2024 година

Меѓународното првенство на Покемон Европа (EUIC) се подготвува да биде клучна пресметка во натпреварувачката сезона 2024 година, поставувајќи ја сцената за Меѓународното првенство на Северна Америка (NAIC) и Светското првенство. Со прикажани не само една, туку сите четири натпреварувачки игри на франшизата, EUIC е сон на ентузијастите на Покемон и комплексен спектакл за следбениците. Еве што треба да знаете:

Warcraft