10 Најдобрите еСпортски обложувалници во Турција

Во Турција, обложувањето е силно ограничено. Но, покрај ова, Турците продолжуваат дискретно да се коцкаат на интернет. Онлајн обложувањето е-спорт привлече се поголемо внимание во последниве години, бидејќи индустријата за видео игри продолжува да расте. Односите на распределбата на приходите од игри и обложување на операторите и дилерите се подобруваат како што се воведуваат нови и уникатни игри и активности за обложување. Играчите треба да бидат внимателни и да истражуваат за да избегнат судир со агенцијата за спроведување на законите за обложување.

Иако обложувачите имаат пристап до различни пазари за обложување, тие немаат пристап до цели пазари за обложување на некои игри. Обложувачите можеби нема да можат да се обложуваат на регионални игри што се одржуваат во други земји поради недостапноста на лиценцирани провајдери. Дури и веб-локациите на кои им е дозволено да работат во Турција мора да ги следат строгите правила, а обложувачите мора да се справуваат со истите ограничувања, како што се ограничените шанси за обложување на ограничени игри.

10 Најдобрите еСпортски обложувалници во Турција
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Сепак, корисниците можат да користат популарни VPN услуги за да ги заобиколат овие проблеми. Сепак, може да се појават неколку потешкотии кога се обидувате да префрлите средства или да направите повлекување од обложувалниците. Се советува екстремна претпазливост кога се справувате со нив. Играчите кои се обложуваат на онлајн е-спорт треба да стават приоритет да бараат обложувач за е-спорт кој има многу јасни правила против измами и многу шифрирања за да се уверат дека нивните трансакции се безбедни и безбедни.

Историја на е-спорт обложување во Турција

Иако многу Турци беа против коцкањето, низа законски измени овозможија легализација на неколку казина и обложување на коњски трки. Во 1984 година, пратениците ги одобрија измените на законот со кои обложувањето со коњски трки беше легално, а казината беа легализирани во 1990 година.

Промената на позициите на пратениците траеше само неколку години, а во 1996 година, владата почна да ја зајакнува контролата врз копнените казина. Дополнително, беа донесени нови правила со кои се регулира исплатата на добитниците. Идејата за затворање на казината беше дискутирана таа година, а откако многу луѓе се согласија, идејата беше повторно изнесена во 1998 година.

Онлајн обложувањето не го избегна вниманието на пратениците, а таквите активности беа забранети во 2006 година. Сепак, напорите на владата да ги спречи Турците да се обложуваат на интернет не ги дадоа посакуваните резултати. Како резултат на тоа, пратениците дојдоа до идеја за заострување на контролите на работењето на таквите обложувалници и зголемување на казните за прекршителите.

Еспортот во денешно време во Турција

Со толку многу обложувалници за е-спорт достапни во 2018 година, има многу оператори кои ги покриваат најголемите настани за игри во светот. Со толку многу избори, еден од предизвиците е да се одлучите за соодветната локација за обложување на која ќе му верувате и ќе ја цените обложување на Esports. При преглед на провајдер, меѓу првите работи што треба да ги бара обложувачот е дали имаат ефективна дозвола од реномиран регулатор. Кога ставате облози за е-спорт, секогаш одете по најдобрите сајтови за е-спорт обложување во Чешка. Ако букмејкерот опслужува земји кои не се регулирани, корисниците би можеле да се соочат со правни проблеми по обложувањето и повлекувањето или депонирањето пари.

Иднината на е-спорт обложувањето во Турција

Додека казината и машините за игри се строго забранети во Турција, турската влада регулира многу форми на коцкање, како што се лотарија, трки со коњи и онлајн спортско обложување. Договорите за лиценцирање издадени од турската влада го регулираат коцкањето од далечина. Овие монополи можеби изгледаат популарни, но тие често се нивниот единствен избор за турските обложувачи и спортските обложувачи.

Турција сега се обидува да се усогласи со политиките и упатствата на ЕУ додека работи да стане официјална членка на ЕУ. Ова е чекор во вистинската насока за турските љубители на е-спортот. Турската влада во 2019 година распиша тендер за работење на парично обложување и обложување со фиксни коефициенти во нејзино име. Ќе биде потребно извесно време пред турските обложувачници да имаат повеќе права и опции за обложување, па во меѓувреме, тие ќе мора да се потпрат на најдобрите е-спортски книги, дури и ако се наоѓаат надвор од Турција.

Дали Турција се движи во насока на легализација или се оддалечува од неа?

Турција прави чекори кон олабавување на регулативите за коцкање. Министерот за финансии им рече на новинарите во интервју во јануари 2018 година дека турските регулатори ќе работат во 2018 година на израмнување на теренот за турските оператори за обложување. Сепак, тој одби да даде какви било конкретни предлози за овие подобрувања што требаше да се направат.

Неодамна, државата ја зголеми даночната стапка што се применува за коцкарски активности на 20%, од 10%. Овие укажуваат дека владата можеби го омекнува својот став со одржување на високите даночни стапки. Секое подобрување мора да биде во согласност со државните регулативи. Во Турција финансиските трансакции се строго регулирани. Без разлика дали се легални или нелегални, обложувачите се обврзани да плаќаат даноци за сите профити од обложување. Турција допрва треба да даде официјална изјава за криптовалутите како што е биткоинот.

Дали казината се легални во Турција?

Коцкањето во Турција е високо регулирано. Законодавците се префрлија од една во друга крајност со текот на годините, со периоди кога беше наметната забрана на национално ниво и други кога беа дозволени некои активности на коцкање. На граѓаните им е дозволено да се обложуваат на спорт според сегашното законодавство на земјата, кое ги забранува повеќето облици на коцкање, се додека ги користат услугите на државната платформа за обложување, IDDAA. Понатаму, жителите на земјава имаат пристап до различни активности, вклучително и игри на среќа. Нумерички игри, лотарија, наградни игри или игри со инстант добивка се примери.

Законодавство за еспорт на Турција

Важно е да се напомене дека законодавството за коцкање во земјата не прави разлика помеѓу офлајн и онлајн коцкање, туку се концентрира на обложувачките активности воопшто. Како резултат на тоа, без разлика колку обложувачите претпочитаат да ги обложуваат своите облози, општата дефиниција за коцкање се применува во секое време.
И покрај строгите ограничувања, на турскиот народ не му е целосно забрането учество во коцкарски активности. Некои видови обложување и коцкање не се конкретно споменати во законите на земјата, но сепак се регулирани со нив.

Вреди да се напомене дека легалното и нелегалното коцкање се регулирани одделно. Игрите на среќа се регулирани со Уредба бр. 320, со која се уредува Националната управа за лотарија. Од друга страна, фудбалот и другите спортови и Законот за обложување се однесуваат на дел од законодавството што го регулира спортското обложување. Исто така, легално е сам да се обложувате на коњски трки, а Законот за коњски трки го регулира овој вид на коцкање.

Акти за обложување во Турција

Законите на европската земја во врска со оданочувањето, средствата и јавните давачки што се наплаќаат за игрите се користат за следење на коцкарските активности во земјата. Други правила кои регулираат како игрите на среќа, обложувањето на коњски трки и спортското обложување го вклучуваат Законот за електронски комуникации, Законот за интернет емитување и борба против кривични дела извршени преку Интернет емитување.

Сите форми на коцкање се нелегални во Турција, освен оние кои се ослободени, и не постои значајна разлика помеѓу офлајн и онлајн обложувањето. Вреди да се напомене дека Турција е првата земја што ги следи операторите кои не само што ги прекршуваат правилата обезбедувајќи услуги низ целата земја, туку и ги таргетираат нејзините граѓани. Веројатно ќе бидат наметнати парични казни за луѓето кои го прекршуваат законот, а банкарите и луѓето кои водат казина и покер соби може да бидат затворени.

Поради строгите и забранувачки мерки донесени во 2007 година, љубителите на коцкањето во земјата беа ограничени на само една обложувалница. Државната компанија за спортско обложување, IDDAA, во моментов е единствената обложувалница што е дозволена да им служи на граѓаните на земјата. Откако Турција го забрани недржавното онлајн коцкање, некои оператори го пркосеа законот и продолжија да земаат облози од турски граѓани.

Важни закони и политики за обложување во Турција

Во 2006 година, државата го забрани коцкањето преку Интернет. Понатаму, ги зајакна тие ограничувања во 2013 година, кога Турција стана меѓу првите нации што ги таргетираше индивидуалните коцкари. Според овие политики, лице кое ќе биде откриено дека користи услуга за коцкање на интернет, освен државната компанија за спортско обложување IDDAA, ризикува казна до три илјади турски лири (600 долари). Давателите на услуги, како и финансиските институции кои ги олеснуваат овие активности на коцкање, би можеле да се соочат со остри казни, кои може да вклучуваат и затворска казна.

Голема европска обложувалница објави дека Турција сочинува речиси една четвртина од целиот нејзин бизнис по стапувањето на сила на новите политики. Сè додека земјата нема закон против тоа, многу познати чешки компании за е-спорт обложување во други земји продолжуваат да ги земаат турските коцкари.

Омилените игри на турските играчи

Еспортското обложување вклучува поединци кои се обложуваат на исходите од локални или меѓународни натпревари со надеж дека ќе освојат одредена сума пари од давателите на обложување. Поради бројните политики што ја регулираат индустријата за онлајн коцкање во Турција, коцкарите понекогаш имаат проблем да депонираат средства на нивните сметки за обложување е-спорт. Во повеќето случаи, кога се обидувате да извршите трансакции со веб-локации поврзани со обложување, популарните начини на плаќање, како што се кредитни картички, жичен трансфер и банкарски трансфери, се одбиени.

За успешно, ефикасно и достапно финансирање на нивните сметки за обложување е-спорт, мнозинството жители на Турција сега се принудени да користат е-паричници, па дури и криптовалути. Врз основа на режимот што го користите за финансирање на вашата сметка за обложување е-спорт, процесот обично е јасен и брз. Сепак, играчот треба да го истражува провајдерот што ќе има начин на плаќање што ќе биде погоден за него.

Различни опции за обложување

Играчите имаат најразлични пазари за е-спорт за избор. За да им се дадат на корисниците најмногу опции за обложување, повеќето од популарните обложувалници за е-спорт кои нудат коефициенти за е-спорт игрите ќе ги покриваат главните е-спортски натпревари, помалите регионални квалификации, а понекогаш и малите натпревари. За почеток, обложувачот треба да бара пристојна, овластена страница на провајдер што ќе нуди обложување е-спорт и, на некој начин, ќе прифаќа турски играчи.

Се препорачува играчите да се пријават на два или повеќе обложувалници, доколку е можно, за да им овозможат да направат споредба на коефициентите и да ја обезбедат најдобрата можна вредност кога ќе обложуваат. Има многу добри страници за обложување е-спорт, но 1xBet, ComeOn, Betway и 22Bet се најдобри. Дота 2 турнири, Call of Duty, CS: GO, FIFA, Heroes of the Storm, Fortnite, League of Legends и StarCraft II се многу популарни е-спортски игри за турските обложувачи.

Начини на плаќање во Турција

Веб-страниците за обложување е-спорт кои прифаќаат Jeton и WebMoney од Турција. Jeton е дигитален паричник кој им овозможува на корисниците да вршат инстант депозити и повлекувања без да плаќаат високи такси. Исто така, им овозможува на спортските обложувалници да вршат плаќања без да откриваат какви било финансиски информации на интернет, што објаснува зошто е толку популарно.

WebMoney е уште една опција за плаќање што многу турски коцкари претпочитаат да ја користат кога се обложуваат на е-спорт преку Интернет. Обично е достапен и за надополнување и за повлекување, што ја зголемува удобноста на овој начин на плаќање.

Припејд ваучерите стануваат сè попопуларни меѓу турските коцкари, и тоа не се должи само на ограничениот опсег на опции што им се достапни. Paysafecard е мора да се проба начин на плаќање за обложувалниците во еспорт од различни причини, од кои едната е брзината со која се завршуваат трансакциите.

Друга причина зошто ентузијастите на коцкање претпочитаат да користат припејд ваучери на Paysafecard е високото ниво на безбедност што тие го обезбедуваат. Имајќи го ова на ум, вреди да се напомене дека овој начин на плаќање не секогаш се удвојува како опција за готовина и дека максималниот износ на депозит е обично помал.

Кога се коцкате преку Интернет, критично е да имате безбедни и сигурни опции за плаќање. Мнозинството онлајн обложувалници ги поддржуваат овие испробани и вистинити методи.

Најчесто поставувани прашања

Дали обложувањето е забрането во Турција?

Не, коцкањето е дозволено во земјата. Сепак, сите активности на коцкање се строго регулирани.

Дали е легално да се обложувате користејќи криптовалути во Турција?

Земјата допрва треба да заземе став за криптовалутите. Како резултат на тоа, многу онлајн обложувалници сега ги прифаќаат Bitcoin, Ethereum и други популарни криптови како начини за обложување.

Дали има многу е-спорт обложување во Турција?

Во земјата, конкурентниот пазар на игри експлодира во популарност. Клиентите се собираат на страниците за е-спорт обложување поради нивната новооткриена слава.

Дали може да се користат кредитни картички за плаќање за е-спорт обложување во Турција?

Опциите за депозит и повлекување на спортските обложувалници се многу ограничени, а кредитните и дебитните картички не се најдобриот избор за турските коцкари.

Дали е можно да се обложувате на е-спорт во Турција со помош на банкарски трансфер?

Банкарските трансфери не се најдобрата опција која им е достапна на обложувачите. Ризично е да се користи кој било од овие начини на плаќање поради строгите правила на Агенцијата за банкарска регулатива и супервизија (BRSA).

Дали е можно да се користат меѓународни страници за е-спорт обложување во Турција?

Плаќањето и блокирањето на IP се два методи што ги користат властите. Ова е во согласност со барањата на Законот за интернет радиодифузија и за спречување на кривични дела сторени преку интернет емитување. Од друга страна, играчите би можеле да користат добро познати VPN апликации за сами да ги заобиколат овие ограничувања, но би морале да преземат ризик.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)