Рангирање на најдобрите обложувалници за еСпорт со WebMoney

WebMoney е призната опција за плаќање на еСпорт за обложување која брзо добива на значење во круговите за обложување преку Интернет, особено во Источна Европа. Сепак, иако оваа опција за плаќање ужива значителна популарност, таа исто така има тенденција да лета под радарот. Една од главните причини зад неговата популарност е тоа што оваа услуга за плаќање е е-паричник. И бидејќи е-паричниците се меѓу најпреферираните начини на плаќање во онлајн обложувалниците за еСпорт, WebMoney е многу префериран од повеќето спортски обложувачи денес.

За да започнете со онлајн обложување еСпорт со WebMoney, играчите треба само да прикачат средства на нивната сметка на WebMoney пред да можат да ги испратат на нивните сметки за обложување. Иако WebMoney можеби не е најголемиот е-паричник, има зголемен интерес од огромен број обложувачи на еСпорт.

Рангирање на најдобрите обложувалници за еСпорт со WebMoney
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

За обложувањето WebMoney Esports

WebMoney Transfer е формиран во 1998 година од WM Transfer Ltd. WebMoney ги отвори своите први канцеларии во Москва, Русија, како оперативец на главната компанија. Првично, оваа платежна услуга беше формирана за да се грижи за руските клиенти на кои во тоа време им требаше практично решение за пренос на пари преку Интернет. И во моментов, тој е меѓу најугледните начини на плаќање во земјата.

Иако ова услуга за плаќање е создаден за да им служи на клиенти од Источна Европа, главно Русија, во моментов опслужува глобална клиентела со канцеларии во многу земји. WebMoney е достапен во над 90 земји со над 40 милиони корисници ширум светот.

Како што сугерира името, WebMoney е првенствено опција за плаќање преку Интернет која опслужува различни финансиски трансакции, вклучувајќи позајмување пари, размена на валута и онлајн обложување. Покрај тоа, компанијата воведе различни производи, меѓу кои клучот е плаќањето со картички и онлајн решенијата за е-паричник.

Дали е популарен WebMoney?

Како што споменавме претходно, WebMoney опслужува глобална клиентела. Иако првенствено се користи во европските нации, голем дел од неговите корисници го користат од Русија и евроазиските земји. Што се однесува до демографијата на клиентите, WebMoney е особено популарен меѓу младите, со значителен број што го користат за еСпорт обложување.

Како да направите депозит со WebMoney

Депонирање средства на онлајн еСпортски обложувалници со WebMoney треба да биде едноставно како ABC. Во суштина, очигледно е дека оваа услуга за плаќање сериозно ја сфаќа удобноста и депонирањето пари на вашата сметка на онлајн обложувалницата треба да биде лесно.

Еве неколку чекори што треба да ги следите додека правите депозит со WebMoney:

 • Чекор 1: Најдете соодветна веб-обложувачница на WebMoney, креирајте сметка кај обложувалницата и најавете се. Оттаму, одете директно во делот за банкарство и изберете го методот на депозит WebMoney од достапните опции.
 • Чекор 2: Откако ќе ја лоцирате иконата WebMoney и кликнете на неа, автоматски ќе бидете упатени да ги наведете деталите за плаќање, главно износот на депозитот, и веднаш потоа да продолжите да се најавувате на вашата сметка на WebMoney. Процесот на најавување е сличен на другите е-паричници, бидејќи играчите мора да ги внесат ингеренциите на нивната сметка (е-пошта и лозинка) и ID-бројот на WebMoney со 12 дена.
 • Чекор 3: Доколку имате соодветни средства на вашата сметка на WebMoney за да го исполните износот на депозитот, останува да го потврдите плаќањето. По успешната потврда, ќе бидете пренасочени на страницата на букмејкерот, а новото салдо треба да се одрази.

Користење на WebMoney во онлајн обложувалници

Што се однесува до депозитите, овој е-паричник им овозможува на корисниците да вчитаат средства директно од нивните банкарски сметки. Во однос на дневните лимити за депозити, секогаш е од суштинско значење да се поминат условите и условите на обложувалниците, имајќи предвид дека лимитите обично се единствени за секоја обложувалница.

Како да направите повлекување со WebMoney

Додека се обложувате на вашите омилени еСпорт настани, можеби ќе имате среќа да заработите пари откако ќе направите некои точни предвидувања. Кога размислувате за повлекување, исплатата на добивките треба да биде исто толку едноставно како да вложувате депозит, само што сè се случува во „спротивна“ насока.

Ако имате пари на вашата сметка за спортско обложување што сакате да ги добиете во ваши раце, процесот на повлекување треба да трае помеѓу 3 и 7 дена. Еве неколку чекори што треба да ги следите за да повлечете средства на вашата сметка на WebMoney:

 • Најавете се на вашата сметка за спортско обложување
 • Посетете го делот за банкарство на обложувалници и кликнете на „повлекување“
 • Изберете WebMoney од списокот со опции
 • Внесете го износот за повлекување
 • Завршете ја трансакцијата
 • Средствата веднаш ќе бидат земени од вашата сметка, но може да бидат потребни неколку дена, обично помеѓу три и седум, за да стигне до вашата сметка на WebMoney.

Покрај точките наведени во постапката, треба да проверите и за работи како што се такси за повлекување и време на чекање. Покрај надоместоците за казиното, WebMoney наплатува стандардна провизија од 0,8% за сите трансакции. Што се однесува до пристапноста, WebMoney дозволува повлекување на мобилни телефони, главно користејќи ја нивната мобилна апликација, „Keeper Mobile“, која може да се преземе од големите продавници за апликации.

Добрите и лошите страни со WebMoney

Има многу бенефиции за обложувачите кои користат WebMoney за да ги финансираат своите обложувачки подвизи, иако со неколку недостатоци.

Добрите

 • Нуди супериорни брзини на трансакции - Инстант депозити и брзи повлекувања
 • Поддржува повеќе валути
 • Нуди оптимистички нивоа на безбедност користејќи три нивоа на автентикација
 • Ужива во глобално покривање

Конс

 • Сите трансакции се подложени на постојан процент на провизија
 • Во моментов се соочуваат со одредени географски ограничувања поради актуелниот ќор-сокак меѓу Русија и Украина

WebMoney е несомнено остварлива опција за обложувачите. Покрај тоа, оваа услуга за плаќање е корисна за руските обложувачи и корисници во соседните земји.

Процес на отворање сметка на WebMoney

Процесот на отворање на сметка на WebMoney е повеќе или помалку сличен на оној што се следи кога се регистрирате со повеќето е-паричници. За почеток, корисниците треба само да ја посетат официјалната веб-страница на WebMoney и да кликнат на опцијата за отворање нова сметка.

По кликнување на промптот „отвори нова сметка“, од корисниците ќе се очекува да ги пополнат своите податоци во пропишаните полиња – име, адреса, е-пошта и телефонски број. Можете да ги користите или е-поштата или телефонскиот број за последователни пријавувања. Сепак, WebMoney му обезбедува на секој корисник единствен 12-цифрен идентификациски број (WMID) при секое успешно најавување.

Процесот на регистрација може да се сумира во следните клучни чекори:

 • Кликнете на регистрација
 • Внесете телефонски број
 • Внесете лични податоци
 • Ставете лозинка
 • Потврда за е-пошта

WebMoney делува како посредник помеѓу почетната сметка за финансирање и букмејкерот. Додека повеќето луѓе ги користат своите банки за да ја финансираат сметката на WebMoney, постојат бројни начини за примање средства, вклучително и пари од корисниците на WebMoney.

Исто така, овој начин на плаќање овозможува уплата од воспоставени продажни места, иако оваа опција е достапна главно во Русија или во земјите каде што е воспоставена услугата. Сепак, вреди да се напомене дека само поединци 12 години или постари смеат да отворат сметка.

Опции за поддршка на корисници на WebMoney

WebMoney има истакнат оддел за поддршка на клиентите, иако ова можеби не е еден од неговите најсилни костуми. Општо земено, корисниците можат да стигнат до одделот за поддршка користејќи две главни опции, телефон и е-пошта. За техничка поддршка, корисниците можат да пристапат до тимот за поддршка преку телефон.

Исто така, вреди да се напомене дека корисниците можат да добијат помош преку support.wmtransfer.com и да поднесат билет во зависност од видот на поддршката што им е потребна - финансиска, техничка, официјални барања, социјални мрежи и прес-центар. Во најголем дел, поддршката на WebMoney одговара на прашања и брзо ги решава проблемите.

Накратко, еве некои од достапните детали за контакт понудени од WebMoney:

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)