Најпопуларни Tekken страници за обложување 2024

Боречка аркадна видео игра дистрибуирана од Bandai Namco Entertainment, видео играта Tekken е создадена од Bandai Namco Studios. Програмерите, исто така, дистрибуираа печатени и филмски адаптации, кои уживаат глобална популарност меѓу обожавателите. Гејмерите се борат против противникот, користејќи оружје и борба од рака во рака во форма на фрлања, блокади и бегства. Играчите може да изберат од разновидна актерска екипа, кои се од различна етничка припадност и инкорпорираат различни стилови на борба. Некои ликови се натприродни, вклучувајќи ги Ангелот, Ѓаволот и Огр.

Tekken е препознаен како лидер во индустријата во 3-D анимација, како една од првите е-спортски игри во индустријата што ја вклучи технологијата во видеата. Во 1994 година, Namco, јапонски развивач ја објави првата изведба на играта. До 2017 година, компанијата објави осум спин-оф. Прекрасните изданија ги вклучуваат игрите Tekken 2 и Tekken 3, кои се признати за извонредното искуство со играчите. Серијата видео игри е комерцијален успех, а Tekken се смета за најпродавана франшиза на сите времиња. Компанијата испорача повеќе од 53,5 милиони единици. Всушност, експертите од индустријата ги признаваат публикациите на компанијата за подобрување на стандардите за видео игри.

Најпопуларни Tekken страници за обложување 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Обложување на Tekken

Иако Tekken е популарна игра, сцената за обложување е-спорт не е толку силна како кај другите наслови за еспорт. На пример, обложувањето Tekken не е толку популарно како другите добро познати е-спортски игри како CSGO, Dota и LOL. Следствено, не сите обложувалници нудат обложување за натпреварите на Tekken. Сепак, дури и најдобрата страница за еспорт обложување нуди шанси и можности за обложување за големите турнири на Tekken. Општо земено, облозите на Tekken се земаат за натпревари помеѓу двајца борци. Еве ги вообичаените облози на Tekken сајтови за обложување е-спорт:

 • Победник на натпреварот: Играч кој победи на натпревар 1v1. Тоа е најлесниот облог за Tekken. Играчите со помали коефициенти најверојатно ќе надвладеат
 • Победник на кругот: Играч кој победи во кругот
 • Времетраење на кругот: Обложувачите се обложуваат за тоа колку долго трае рундата
 • Победник на турнирот: Ставете облог за тоа кој тим или играч ќе победи на целиот турнир
 • Вкупно рунди: Обложувајте се на бројот на кругови, вклучително под или над одреден број.
 • Фајтер Тотал: Обложувач може да се обложи на вкупниот број на рунди што ги добива борецот
 • Хендикеп: Со обложување со хендикеп, коцкарот може да ги отстрани поени од фаворизираниот играч и да ги пренесе поени на аутсајдерот
 • Непарни или парни: Овој облог е на бројот на кругови во натпреварот што паѓаат на парен или непарен број
 • Друго: Специјалните облози вклучуваат кој играч ќе биде првиот што ќе нападне или кој играч ќе ја иницира првата комбинација на натпреварот.

Зошто Tekken е популарен?

Популарноста на Tekken се заснова на фактот дека таа е една од првите игри што собраа светски, мултимилионски следбеници. Со користење на нови технологии, програмерите на играта влегоа во пазар кој сака да учествува во извонредни игри со способност да контролираат различни карактери.

Интернет заедница

Со силна заедница базирана на интернет, Tekken ужива глобална популарност. Милиони играчи уживаат во играта. Како една од најпопуларните е-спортски игри во историјата на е-спортот, обожавателите на Tekken учествуваат во онлајн заедници и апликации за социјални медиуми за да комуницираат со играчи кои имаат истомисленици. Гејмерите од секое ниво на вештина се собираат за да разговараат за стратегии за игри. Членовите на заедницата планираат локални турнири и се среќаваат за сесии за игри преку Интернет. Некои играчи зборуваат шмек, а други ги поддржуваат колегите играчи. Подемот на онлајн платформите, како гигантите на социјалните медиуми Дискорд и Твитер, е конкуренција за заедниците за игри од старата школа. Еден сајт, Tekken Zaibatsu, беше затворен во 2021 година, бидејќи играчите мигрираат на попопуларните страници на социјалните медиуми за да се состанат, планираат и зборуваат за отпадоци.

Играње Tekken онлајн

Како што се развива играњето видео игри, начинот на кој се дистрибуираат игрите на Tekken се менува со побарувачката на пазарот. Натпреварите за видео игри на Tekken имаат форма на организирани настани. Одиграно поединечно или со тимови, аматерското играње отстапи место на професионално ниво. Инвеститорот активно создава нови игри со цел развој на турнири за да се создаде база на онлајн обожаватели.

Зошто играта ја сакаат играчите?

Играчите го сакаат Tekken поради пет главни многу причини, вклучувајќи:

 1. Интересните ликови и борбените стилови привлекуваат играчи кои сакаат да искусат различни искуства со играта
 2. Анимациите и ефектите ја прават играта возбудлива и интересна за гледање.
 3. Способноста за прилагодување на играта е привлечна за играчите, особено затоа што некои опции за прилагодување не бараат дополнителни плаќања.
 4. Леснотијата на игра ја прави играта привлечна за почетниците кои можат да изберат опции за игра и да уживаат во играта користејќи ја едноставната разбирлива технологија.
 5. Режимите нудат интензивна игра и доволно разновидност на борби за играчите да се вратат за повеќе.

Како да се игра?

Дали сте заинтересирани да играте Tekken? Едноставно преземете ја играта на персонален компјутер. Инсталирајте ја датотеката. Играчите мора да имаат доволно простор на хард дискот и RAM меморија. Играта бара најмалку 6 GB за да работи, како и RAM меморија 2 GB.

Дали има турнир во Текен?

Tekken 6 глобално првенство е најголемиот турнир за Tekken во историјата на играта во тоа време. Во 2010 година, Namco Bandai Games го спонзорираше турнирот, вклучително и категории за играчи: Xbox 360 и PlayStation 3. Организаторите избраа по двајца победници од секоја категорија на финалето во Токио. Официјално наречена, Јапонски круг, Намко го одржа финалето на меѓународниот форум во Токио.

Во 2022 година, Namco и другите организатори на турнирите преземаат опсежни здравствени мерки за да ги заштитат играчите на турнирите за време на пандемијата. Гигантот за медиумски игри Twitch соработува со Bandai Namco Entertainment America за да биде домаќин на претстојните турнирски настани. Во јуни, треба да започне турнеја за шампионска борбена игра во Орландо, Флорида. Вкупниот награден фонд на Светската турнеја е 200.000 американски долари.

Текен тимови

Од релативно нови играчи до тимови кои професионално се натпреваруваат некое време, натпреварувачкиот пејзаж на Tekken е зрел за екстремна конкуренција. Еве а неколку тимови за гледање во претстојните турнирски сезони.

Непотврдени гикови

На Uncertified Geeks (исто така познат како TUG) има група на самопрогласени гикови со седиште во Јужна Африка. Овие интензивни гејмери ја следат geeky културата и работат на подобрување на перформансите на игрите за да останат конкурентни. Тимот започна кога еден пријател забележа колку добро играат неговите врсници и предложи групата да се здружи за да се натпреварува професионално. Родена од пријателство и љубов кон игрите, групата напорно тренира за да го достигне својот максимален потенцијал. TUG се натпреварува на турнирите Tekken 7, Smash Bros и EA FIFA. Како што се подобруваат вештините на тимот, тој се стреми кон меѓународен успех на највисоко ниво.

Визија штрајкери

Vision Strikers е корејска е-спорт група, која работи на борба на сцената на играта. По регрутирањето на тројца од најдобрите гејмери на Tekken, тимот очекува да се натпреварува на највисоко ниво. Vision Strikers има за цел да изгради врвна организација за еспорт во Азија, откако го купи тимот на Rox Gaming, легендарниот по успех на турнирите на Tekken. Стекнувањето сигурно ќе ги натера другите натпреварувачи на Tekken да го забележат Vision Striker на претстојните турнири.

UYU

UYU е организација за е-спорт во Северна Америка, која е конкурентна во Call of Duty откако потпиша со Skyz, Proto, Mayhem, Nova и Spoof. Натпреварувајќи се во CWL Pro-лигата, различните варијации на списокот доживеаја успех во натпреварите за е-спорт. Беше објавен план за франшиза на организацијата. Ростерот на играчи замина во сопствените ростери за франшиза. До 2019 година, UYU објави список со Wrecks, Infamous, Zyrral, Tisch и Pentagrxm. Тимот за е-спорт е еден од најголемите заработувачки на турнирите на Tekken во конкуренција.

Течност на тимот

Секој кој е поврзан со е-спортот е запознаен Течност на тимот, мулти-регионална група за е-спорт, која се наоѓа во Холандија. Во 2000 година, основачите го лансираа Team Liquid по објавувањето на StarCraft II. До 2012 година, тимот се здоби со северноамерикански тим за играње Dota 2. Во 2015 година, спојувањето со Team Curse собра голем број високо рангирани играчи. Европскиот тим Дота 2 победи на Интернационал 2017, освојувајќи ја најголемата награда во историјата на еспорт турнирите до денес. Членовите на Team Liquid освоија LCS титули и Грен слем турнир Интел 2019 за исклучителна игра CS:GO. Team Liquid е највисоко ниво на Tekken награден фонд.

Talon Esports

Лоциран во Хонг Конг, Talon Esports се натпреварува низ Азија. Тимот на групата „Текен“ е наведен како еден од најдобрите заработувачки за видео играта. Исто така познат по доброто играње на League of Legends, тимот се нарекува и PSG Talon поради партнерството со PSG Esports. Пацифичката шампионска серија е добро позната лига која работи во Југоисточна Азија, Тајван, Хонг Конг и Макао.

Тимска тајна

Од 2014 година, Тимска тајна ги возбуди обожавателите со одличната игра на Dota 2. Тимот за е-спорт се здоби со женски тим CS:GO во 2016 година. Исто така, ја прошири својата конкурентност во светот на играта Street Fighter и потпиша со врвен играч Super Smash. До 2018 година, Team Secret ги стекна клучните членови на Team TyRanT за да добие конкурентна предност во Age of Empires. Во 2018 година, тимот повторно се прошири кога го потпиша Rainbow Six Siege Team IDK. Team Secret е високо рангирана во заработката од турнирот Tekken.

Добрите и лошите страни

Секој лик на Tekken има голем број на добрите и лошите страни, за кои играчите учат за време на играта. На пример, некои знаци се постојано заклучени од други знаци и неконзистентни. Другите се брзи и забавни за користење. Самата игра добива признанија и една главна жалба.

Добрите

 • 3-Д анимација
 • Креативни ликови
 • Прилагодување
 • Леснотија на игра

Конс

 • Време на вчитување

Разбирање на коефициентите за обложување Tekken

Во Tekken esports, шансите се репрезентативни за веројатноста дека тим или индивидуален играч може да победи. Клучно е за коцкарите да се обложуваат на онлајн спортски книги со фер шанси. Постојат три главни видови на коефициенти за обложување, вклучувајќи американски, фракционо и децимално.

Повеќето спортски книги нудат децимални коефициенти. Со децимални коефициенти, колку е помал коефициентот значи дека обложувачот има поголема веројатност да победи. Сепак, исплатата е генерално мала. Со поголеми шанси, обложувачот презема висок ризик, но исплатата е повеќе за победниците. Разбирањето како да се пресметаат шансите за обложување е од суштинско значење, пред да се стави облог.

Совети и трикови за обложување за еспорт на Tekken

Знајте ја играта

Важно е коцкарите да ја разберат играта Tekken. За да победи облог за е-спорт, коцкарот треба да ги знае правилата на играта. Гледањето онлајн упатства, читањето водичи и останувањето во тек со вестите од индустријата ќе ги подобри шансите да добиете облог.

Буџет

Секој облог е ризик. Затоа, обложувачот мора да го идентификува својот буџет за обложување. Придржувањето до буџетот помага да се задржат безбедните обложувачки навики за почетници и искусни професионалци. Поставувањето буџет е суштинско и паметно однесување на коцкање. Планирањето колку и кога да се обложи му помага на коцкарот да донесе информирани и победнички одлуки.

Изберете добра обложувалница

Реномираните спортски книги имаат поголема веројатност да понудат поволни шанси и сигурни исплати. Истражувајте за да се осигурате дека обложувалницата е соодветно лиценцирана и доверлива. Без разлика дали се обложувате преку веб-локација или апликација за е-спорт обложување, читањето на условите гарантира дека обложувачот разбира што да очекува кога депонира средства и става облог. Гледањето на прегледите на интернет може да му даде на коцкарот идеја за тоа како поминале другите потрошувачи кога се коцкаат во одредени претпријатија.

Само-мониторинг

Како и со секое коцкање, важно е самостојно да се следи за ризичното однесување на е-спорт коцкањето за да се избегне зависност додека се коцкате на сајтовите за е-спорт обложување. Зависничкото однесување вклучува неможност да се прекине со обложување, обложување пари што коцкарот не може да си дозволи да ги загуби и доживување чувства на анксиозност и депресија. Ако искусите некој од овие симптоми, лицето може да избере да се самоисклучи. Лиценцираните места обично му дозволуваат на играчот да направи пауза со избирање да стави сметка на чекање за одреден временски период. Локалните, националните и меѓународните агенции, како што се анонимни коцкари, обезбедуваат советување и други услуги за да им помогнат на оние со проблеми со зависноста.

Tekken by Namco е една од најстарите и најпознатите видео игри на пазарот. Како една од првите што вклучи напредна анимација и графика, играта продолжува да обезбедува извонредно искуство со игри за играчите. Одликувајќи се со голем број креативни ликови, играта ги воодушевува играчите со способноста да ги приспособат карактерите и да избираат различни режими за играње.

Како суштински член на пејзажот за е-спорт, турнирите на Tekken продолжуваат да го поттикнуваат учеството на гејмерите и ентузијазмот на навивачите со секоја нова изведба на играта. Во новиот пејзаж на спортските книги, големите турнири на Tekken се обложуваат против тоа кој ќе го направи победи на големи турнири. Играчите на големите тимови за е-спортови го достигнуваат статусот на славна личност, бидејќи тимовите освојуваат големи наградни фондови и добиваат популарност.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Јун-хо Ким, јужнокорејскиот динамичен маестро Esports, стои како светилник на знаење во EsportRanker. Спојувајќи ја аналитичката моќ со вродената љубов кон игрите, Џун-хо ја разоткрива сложената таписерија на онлајн натпреварите, обезбедувајќи играчите да останат информирани и инспирирани.

Send email
More posts by Jun-ho Kim