Најпопуларни Halo страници за обложување 2024

Halo е серија со стрелци од прво лице (FPS) сместена во далечна иднина. Ја прикажува тековната војна меѓу милитаристичките луѓе и агресивните вонземјани. Првата игра беше развиена во 2001 година од Bungie Studios. Со текот на годините Creative Assembly, Ensemble Studios и 343 Industries објавија голем број успешни продолженија. Како целина, серијата Halo доби признание од критичарите благодарение на забавната игра и приказната.

Најголемиот дел од ратите го следат оклопниот војник наречен Master Chief. Надвор од режимот на приказна, со текот на годините се појави просперитетна заедница на повеќе играчи. Ова доведе до тоа Halo да стане еден од најпознатите наслови во заедницата за е-спорт. Во модерното време, професионалните играчи можат да заработат многу пари од натпреварувањето на турнирите во Хало. Повеќето мејнстрим обложувалници за е-спорт имаат пазари за обложување Halo. Најголемите натпревари се пренесуваат во живо за да можат коцкарите да ги гледаат во живо.

Најпопуларни Halo страници за обложување 2024
Zhang Wei
ExpertZhang WeiExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Обложување на Хало

Ако некој веќе се обложил на FPS претходно, тогаш ќе знае што да очекува од искуството со коцкање Halo. Повеќето кладилници се фокусирани на тоа кој тим или поединечен играч ќе ја постигне победата во натпреварот. Сепак, може да има и поконкретни облози на располагање. На пример, коцкарот може да се обложи на типовите на употребените оружја, бројот на убиства или дали ќе се појават низи.

Додека овие игри во голема мера се потпираат на gunplay, има и прилично голема стратегија. Коцкарот треба да размисли како мапата, залихите и целите на натпреварот ќе се вклучат во потенцијалниот победник. Хало коцкањето е навистина за луѓе кои не сакаат да бидат ограничени од само еден пазар за обложување или понуда. Има плејада за избор. Тоа значи дека во пракса повеќе е за стручни обложувачи.

Ако Halo е прикажан на апликација за обложување е-спорт, тогаш најверојатно ќе има четири главни типови пазари. Тоа се: победник на натпревари, хендикеп, директен победник и маркети за специјални понуди. Првиот е многу јасен. Останатите четири се покомплицирани, но долгогодишните коцкари ќе бидат запознаени со нив.

Зошто Хало е популарен?

Играчите ги сакаат овие игри затоа што нудат забавно дејство на FPS со бегство од научна фантастика. Тие им дозволуваат на луѓето да летаат со вселенски бродови и да пукаат вонземски ласери. Кога ќе се постигне победа, се чувствува многу задоволувачко. Физиката, исто така, има малку цртан квалитет за нив, што е во контраст со бавните движења на другите игри во жанрот.

Ако луѓето сакаат да дознаат повеќе за Halo, има многу информации на интернет. Интернет натпреварите се исклучително популарни, но само на најновиот хардвер. Има неколку работи што треба да се имаат на ум кога се одредува кои професионални играчи се најдобри.

Значењето на Хало за жанрот

Има многу игри за е-спорт што припаѓаат на жанрот FPS. Добро познати примери вклучуваат Call of Duty, Rainbow Six, Battlefield, Counter-Strike и Wolfenstein. Серијата Halo се издвојува од нив благодарение на акцентот на научно-фантастичните елементи. Играта не цели кон реализам или не се обидува точно да ги прикаже историските битки. Наместо тоа, им обезбедува на играчите и на коцкарите забавен ескапизам.

Постои намерна употреба на светли бои во уметничкиот дизајн. Розевите, сините, црвените и златните се многу претставени. Тоа прави освежувачка промена во споредба со поматните палети на бои на другите е-спортови за снимање.

Понатаму, ликот што играчот го контролира е супер војник. Тие можат да претрпат голема количина на штета пред да умрат. Ова завршува со проширување на износот на стратегии за победнички натпревар. Како резултат, обложувачите треба да земат предвид дополнителни фактори пред да стават облог.

Интернет заедница

Благодарение на проширената идеја за оваа франшиза, постои силна онлајн заедница. Сепак, оваа фандом се протега надвор од режимот на приказна. Мултиплеер Halo уживаат луѓе ширум светот. Постојат форуми каде играчите можат да објавуваат видеа од возбудливи натпревари.

Почетниците можат да ги користат овие страници за подобро да разберат како се игра играта. Ова е исто така корисно за коцкарите кои сакаат да знаат што го прави потенцијалниот Хало шампион. Онлајн Halo заедницата содржи многу видеа со натпревари од турнири. Тие се важен ресурс за секој кој започнува со обложување Halo.

Играње Halo онлајн

Дури и кога излезе првата игра Halo, играчите можеа да пристапат до режимот на мултипликатор што ги поврзуваше со другите. Првично онлајн играњето беше ограничено на компјутери. Сепак, конзолите на крајот дадоа пристап до овие типови натпревари. Онлајн Хало стана особено популарен со објавувањето на третиот дел во 2007 година.

Главното прашање е што кога се објавуваат новите генерации на конзоли, постарите ја губат суштинската поддршка од програмерите. Како последица на ова, само Halo игрите компатибилни со најновите конзоли нудат онлајн натпревари. На пример, во 2021 година, серверите за мултиплеер Xbox 360 беа затворени.

Играчи на големи хало

Кога панел од тренери на Halo имаа задача да ги изберат најдобрите играчи на сите времиња, тие се фокусираа на нивните перформанси во натпреварите. Нивните одлуки не се засноваа на популарноста на интернет или на износот на спонзорски договори постигнати од нив. Критериум беше колку добро се справија овие поединци во натпреварите 4 на 4.

Беа земени предвид и нивните индивидуални победи, MVPS признанијата и генералниот фокус. Севкупно првите пет беа: OGRE2, LethuL, SnakeBite, iGotUrPistola и Royal2. Кога коцкарите се обидуваат да ги одлучат најдобрите играчи во идните натпревари на Хало, лесно е да се одвлече вниманието од интернет возбудата. Меѓутоа, наместо тоа, тие треба да ги користат истите критериуми како и овие судии.

Дали има светско првенство во Хало?

На Светско првенство во ореол се одвива на годишно ниво. Шеснаесет од најдобрите светски тимови се натпреваруваат за шанса да освојат голем награден фонд. За турнирот во 2022 година, овие пари изнесуваат вкупно 2.500.000 долари. Во очите на онлајн-страниците за обложување е-спорт и коцкарите ова е најголемиот настан базиран на Halo.

Во моментов петте највисоко рангирани играчи на Хало потекнуваат од САД. Нивните гејмерски ознаки се: Enable, Frosty, Maniac, Randa и Minds. Сепак, силни претенденти се и играчите од Канада и Хрватска.

Турнирот обично се одржува околу март. За 2022 година се планира да се одржи во Холивуд, Калифорнија. Со цел да се квалификува секој играч ќе издржи месеци на ригорозна конкуренција. Како резултат на тоа, коцкарите можат да се обложуваат на исклучително квалификувани тимови на Halo. Натпреварите ќе користат мапи од Halo 5: Guardians. Постојат 3 типа на натпревари: Slayer, Capture the Flag и Strongholds.

Slayer е Хало еквивалент на стандарден тимски натпревар за смрт. Победник е тимот кој или ќе стигне до 50 убиства прв или ќе има најголем број на убиства по истекот на 12 минути. За да победат Capture the Flag, тие треба 3 пати да вратат непријателско знаме во нивната база. Натпреварите за упориште се добиваат со доминација на територијата на картата за одреден временски период.

Ореол даватели на обложување

Со толку многу обложувалници со Halo маркетите, коцкарите ќе бидат разгалени за избор. Најпопуларните нудат различни карактеристики. На пример, давателите на е-спорт обложување обично примамат нови обложувачи со бонуси за добредојде. Тие исто така нудат фер шанси и широк спектар на различни опции за плаќање.

Појавата на мобилното коцкање значеше дека многу обложувалници сега нудат апликација за преземање. Ова е најдобрата опција за модерните коцкари. Поради непредвидливата природа на натпреварите во Хало, паметно е да се избере обложувач кој има достапно обложување во живо. За погодност на корисникот, апликацијата може да има и видео во реално време кое го прикажува натпреварот додека напредува.

Овие карактеристики се пожелни за љубителите на многу различни наслови за еспорт. Има многу мала разлика во потребите на Halo коцкарите во споредба со оние кои избираат други видео игри. Една придобивка е фактот што Halo е толку популарен што многу мејнстрим страници за обложување ќе понудат пазари на него.

Ова е за разлика од повеќе ниши игри кои добиваат многу помалку внимание во заедницата за коцкање. Поради изобилството на обложувалници Halo, корисникот може да избере една врз основа на сопствените специфични вкусови.

Најдобрите тимови на Хало

Всушност, постојат голем број на различни игри Halo кои неодамна беа прикажани во е-спорт натпревари. Додека сите тие имаат иста скелетна механика, постојат забележителни разлики. Затоа, коцкарот прво мора да размисли какви карактеристики мора да има победничкиот тим.

Може да се направат јасни споредби помеѓу Halo 5 и Halo Infinite. Во претходните тимови треба да ги користат способностите за движење на Спартанците. Сепак, тие не можат да целат многу прецизно. Најголемата разлика е воведувањето на граплинг кука во Infinite. Ова целосно ја менува динамиката на еспорт натпреварите. Оваа игра исто така им обезбедува на играчите поголема количина опрема за користење.

Бидејќи Halo 5 е излезен подолго време, има повеќе информации за најдобрите играчи. Генерално, првите пет генерално се сметаат за: Cloud9, eUnited, FaZe Clan, OpTic Gaming и Sentinels. И покрај тоа што Infinite беше објавен само во 2020 година, 101.000 долари веќе им се доделени на играчите во натпревари од висок профил.

Ова е импресивно со оглед на тоа колку Halo е-спортот беше нарушен од глобалната пандемија. Интересно е да се забележи дека и Cloud9 и OpTic Gaming ги освоија повеќето од овие турнири. Тоа покажува дека тие имаат преносливи вештини кои функционираат и за постарите и за новите рати на Halo.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Има мноштво пазари за обложување е-спорт за еспорти.
 • Коцкарите можат во живо да гледаат преноси од натпреварите на Halo.
 • Преполната акциона природа на оваа игра значи дека натпреварите се секогаш забавни за гледачите.
 • Шарениот уметнички дизајн и научно-фантастичните поставки ги освежуваат луѓето на кои им е здодевно стандардната естетика на FPS.
 • Серијата постои веќе 20 години, така што програмерите знаат како брзо да ги идентификуваат и поправат грешките.
 • Правилата на хало и играта се лесни за коцкарите да ги разберат. Професионалните натпревари обично имаат времетраење од помалку од 30 минути. Ова им овозможува на обложувачите да стават повеќе облози за време на турнирот.

Конс

 • И покрај тоа што се претежно избалансирана игра, гранати се премногу моќни. Всушност, некои играчи ги користат како нивно основно оружје, а не како помошна алатка.
 • Коцкарите треба да бидат свесни дека играчите лесно можат да бидат цел на непријатели на неправедно долг дострел.
 • За време на битката за големиот тим, може да биде тешко за членовите на тимот да се најдат едни со други на големата мапа. Ова може да го отежне предвидувањето на потенцијалниот победник.
 • Има проблеми со судирот на играчи кои понекогаш доведуваат до непредвидливи победи и загуби.
 • Коцкарите може погрешно да претпостават дека играчите имаат предност ако користат банши. Сепак, ова возило всушност може да се извади со еден удар.

Разбирање на шансите за обложување Хало

Најдобрата страница за еспорт обложување ќе им даде на корисниците најправедните можни шанси. Коцкарите можеби ќе треба да купуваат наоколу за да најдат пазари кои се потенцијално профитабилни. Франшизата Halo е добро позната во заедницата на обложувалниците. Експертите од индустријата ќе ги анализираат тимовите кои учествуваат во натпревари од висок профил. Како резултат на тоа, шансите имаат тенденција да бидат многу точни.

Добар пример е кога тимот Infused се сметаше за фаворит за еден натпревар. Нивниот коефициент на обложувалниците Хало беше 1,50. Во меѓувреме аутсајдерите Супремаси имаа коефициент од 2,50. Ова значеше дека облозите за Infused беа помалку ризични, но со помала исплата.

Коцкарите можеби биле во искушение да изберат Supremacy само затоа што шансите биле попримамливи. Сепак, Infused на крајот победи. Кога станува збор за Halo игрите, обично е побезбедно да се избере тимот со најмали коефициенти.

Сепак, има многу променливи во натпревари од овој тип. Табелите може да се превртат и да се појави нов фаворит. Прилично е вообичаено шансите да варираат дури и кога натпреварот е во тек. Исто така, треба да се забележи дека поголемиот дел од ливчињата на обложување на страницата за обложување е-спорт ќе се вклучат во пресметувањето на коефициентите.

Совети за обложување со ореол

Правилна стратегија ќе им помогне на луѓето да добијат сериозна предност пред другите обложувачи. Паметно е да се обрне внимание на какви било промени во списокот. Настапот на тимот на турнир во Хало ќе биде диктиран од вклучените играчи. Не е мудро да се засноваат одлуките за обложување Halo само на нивните минати резултати.

Ова се должи на фактот дека тимската динамика целосно ќе се промени кога ќе се заменат играчите. Кога два тима ќе се соочат еден против друг, добра идеја е повторно да се погледне како се поразувале едни со други во минатото. Ова е одличен начин да стекнете увид и да дојдете до поточни предвидувања.

About the author
Zhang Wei
Zhang WeiAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Џанг Веи, попознат во Еспорт арената како „DragonMaster“, издлаби ниша како лидер на мислата на раскрсницата на онлајн казината и Esports. Со непогрешлив инстинкт за трендови, во комбинација со прецизно внимание на деталите, тој е и стратег и визионер во областа.

Send email
More posts by Zhang Wei

Најнови вести

Bungie Hit by Layoffs: Delays in Destiny 2 DLC and Marathon Release
2023-10-31

Bungie Hit by Layoffs: Delays in Destiny 2 DLC and Marathon Release

Во неодамнешниот извештај, откриено е дека Банџи, познатиот креатор на Halo и Destiny, е погоден од бран отпуштања. Ова не е прв пат компанијата да се соочи со отпуштања во сегашната економска клима, но овој конкретен круг имаше значително влијание. Како резултат на тоа, објавувањето на The Final Shape DLC и Marathon на Destiny 2, мошне очекуваниот стрелец за екстракција, е одложено.