Најпопуларни Age of Empires страници за обложување 2024

Age of Empires е наградувана серија видеоигри со стратегија во реално време (RTS) објавени во текот на повеќе од две децении. Овој исклучителен историски RTS ги освои срцата на милиони ентузијасти за игри, вклучително и оние во еспортското обложување. Списокот на љубители на Age of Empires е долг и продолжува да расте. Ова може да се објасни со неговите извонредни карактеристики, вклучувајќи фасцинантни историски теми, многу цивилизации, вистинска игра и епска графика.

Интересно е што можностите на играчите со вештачка интелигенција (AI) на серијата се малку ограничени, така што тие немаат предност во однос на човечките играчи. Ова обезбедува фер-плеј, што на повеќето од вторите им се допаѓа.

Најпопуларни Age of Empires страници за обложување 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Сè за серијата Age of Empires низ годините

До моментот на пишување (јануари 2022 година), Age of Empires доаѓа со девет игри. Проверете ги неговите главни наслови ексклузивни за компјутер:

Age of Empires (1997)

Ова беше првата игра Age of Empires што ја издаде Ensemble Studios во 1997 година. Xbox Game Studios го објави овој наслов, кој го користи моторот за игри Genie. Немаше многу RTS игри тогаш достапен, а ова беше првиот со историска тема.

GameSpot, популарно познат по своите сеопфатни прегледи на игри, го дефинира Age of Empires како комбинација од Warcraft: Orcs & Humans на Blizzard Entertainment и Civilization на Sid Meier. Но, оваа американска веб-страница за видео игри исто така го опиша нејзиниот дизајн како малку збунет. И покрај овие и други негативни критики од критичарите, оваа игра беше добро прифатена, продавајќи повеќе од три милиони единици за три години.

Мајкрософт го објави пакетот за експанзија на Age of Empires, Age of Empires: The Rise of Rome во 1998 година.

Age of Empires II (1999)

Како и првиот наслов Age of Empires, Age of Empires II: The Age of Kings го користи моторот за играње Genie. Слични се и игрите на овие наслови. Но, за разлика од својот претходник кој нуди дванаесет цивилизации за гејмерите да изберат, Age of Kings користи тринаесет од нив од Блискиот Исток, Азија и Европа.

Во 2000 година беше објавена експанзијата на Age of Kings, The Conquerors. Повеќето гејмери беа импресионирани што доаѓа со дополнителни нови функции, вклучувајќи уште пет цивилизации.

Age of Empires III (2005)

Ова е трета главна рата од серијата AoE. Age of Empires III може да се пофали со многу нови функции, како што се домашните градови, за да им обезбеди на играчите ресурси и надградби. The WarChiefs, првата експанзија на оваа игра, беше претставена во светот на игрите во 2006 година. Во 2007 година, Microsoft Game Studios ја издаде својата втора експанзија, The Asian Dynasties.

Age of Empires IV (2021)

Relic Entertainment соработуваше со World's Edge за да го развие Age of Empires IV, првично објавен на крајот на октомври 2021 година. Дели неколку карактеристики со Age of Empires II. MobileSyrup, канадски обложувач кој прегледува различни технолошки производи, дури го опиша овој наслов како втор, но со нов слој на боја.

Исто така, вреди да се забележи дека Age of Empires ги има и овие спин-оф игри:

 • Доба на митологијата (2002)
 • Age of Mythology: The Titans (2003)
 • Age of Empires: The Age of Kings (2006)
 • Age of Empires: Mythologies (2008)
 • Age of Empires Online (2011)

Обложување Age of Empires 2024 : сè што треба да знаете

Повеќето ентузијасти за видео игри сакаат да се препуштат на обложување Age of Empires. Тие вклучуваат бизниси кои сакаат да го максимизираат својот профит. Сепак, не е се во материјалната добивка. Голем дел од забавите кои учествуваат во оваа активност се маѓепсани од возбудата што ја нуди.

Освен тоа, еспортското обложување Age of Empires е практично едноставно. За почеток, обложувачите треба да идентификуваат обложувач со уникатната комбинација на функции што ги бараат. Потоа, тие треба да ги финансираат своите сметки за коцкање за да се обложуваат на нивниот претпочитан тим или играчи на AoE. Тоа е толку лесно!

Како што веќе забележаа тони искусни обложувачници, обложувањето на Age of Empires е слично на обложувањето на многу други спортски настани. На коцкарите им се претставени многу натпревари за избор. Она што е уште попривлечно е што има голем базен од Сајтови за еСпорт обложување достапни, сите обезбедувајќи различни пазари за нив.

Неопходно е да ги научите основните термини што се користат во обложувањето AoE за да избегнете непромислени погрешни пресметки. На пример, ставањето на облогот со парична линија бара од коцкарите да го предвидат тимот кој најверојатно ќе победи на одреден настан. Ако некој не го сфати ова на прво место, можеби е незгодно да се наметне овој легендарен е-спорт.

Зошто е популарно Age of Empires?

Несомнено, оваа е-спорт игра има една од најголемите фанови на глобално ниво. Зошто љубителите на е-спортот не можат да се заситат од оваа серија на стратешки видео игри? Следниве се главните причини.

Интернет заедница Age of Empires

Виртуелната заедница Age of Empires е широка и опфаќа гејмери од секој дел на светот. Овие поединци не се врзуваат само за нивната љубов кон оваа титула за е-спорт. Тие, исто така, се просветлуваат меѓусебно за низа теми, вклучувајќи:

 • Како да се движите на форумите на Age of Empires и да имате максимална корист од нив
 • Настани на Age of Empires и можности за обложување
 • Како да ги усовршите нечии AoE вештини за играње и обложување
 • Најдобрите карактеристики на тековните наслови на AoE и она што тие би сакале да го видат во идните изданија

Кохезивноста на оваа заедница привлекува повеќе фанови на Age of Empires секој ден, што ја прави оваа игра уште попопуларна.

Играње Age of Empires онлајн

Леснотијата на играње Age of Empires е уште еден фактор што продолжува да го привлекува вниманието на гејмерите страсни за е-спорт. На некој не му треба ни долгогодишно искуство за да ужива во играњето на оваа игра онлајн, дома, во движење или на која било друга соодветна локација.

Како да се игра Age of Empires

Некои играчи претпочитаат Age of Empires да други видео игри бидејќи не е напор да се задоволат неговите системски барања и да се насладуваат на разни наслови. Тие вклучуваат 64-битен процесор, 8 GB RAM (меморија) и NVIDIA® GeForce® GT 420 (графика). Забележете дека тие не се поправени; плус, тие може да варираат од една до друга рата на Age of Empires.

Најголемите играчи и тимови на Age of Empires за обложување

За популарноста на оваа серија видеоигри придонесоа и истакнатите играчи на „Age of Empires“. Почесто отколку не, помладите играчи гледаат на нив. Тие ја играат оваа игра често за да ги подобрат своите вештини и се надеваме дека ќе бидат добри како гејмерите на кои им се восхитуваат.

Повеќето од денешните вешти играчи на AoE имаат навивачи кои го следат секој натпревар што го играат. Дополнително, тие ги поддржуваат тимовите на овие гејмери и ги охрабруваат своите пријатели да скокаат на бендот. Ова масовно го зголеми прифаќањето на овој РТС на глобално ниво.

Дали има шампионати на Age of Empires?

Да. Постојат различни Age of Empires глобални турнири каде играчите и тимовите се борат еден против друг за да освојат одредена сума. Во повеќето случаи, наградниот фонд се дели меѓу тимовите-учеснички, но во однапред утврден сооднос. Бидејќи оваа серија на видео игри има различни наслови, другите карактеристики на турнирот се разликуваат.

На пример, турнирот 2v2 Светски куп 2020 година се одржа за тимовите на Age of Empires II. Дојде со 2 наспроти 2, GSL систем и формат со една елиминација и награден фонд од 28.570 долари. Тимовите на Age of Empires кои завршија први (Кина А) и втори (Норвешка А) добија 7.200 и 5.100 долари, соодветно.

Во 2021 година имаше Глобално првенство за играчите на Age of Empires III. За разлика од Светското првенство 2v2 2020 година, овој турнир имаше награден фонд од 5.000 американски долари. Победникот Хајч одеше дома со 1.500 долари, додека вториот второпласиран Митое доби 1.000 долари.

Имено, различни јурисдикции учествуваат на светските првенства Age of Empires. Тука спаѓаат Обединетото Кралство, Канада, Финска, Австрија, САД, Турција, Франција, Холандија, Австралија, Германија и Полска. Како што се очекуваше, играчите и тимовите кои се натпреваруваат на овие турнири инвестираат многу време во подготовките за да ги победат своите противници и да ги направат горди нивните земји.

Има и AoE турнири за Age of Empires IV на кои дефинитивно вреди да се обложите:

Пронајдете ги најдобрите обложувалници за е-спорт Age of Empires

Играчите можат да се обложуваат на AoE на безбројните достапни веб-страници за обложување преку Интернет. Но, секогаш е фантастична идеја прво да ги прегледате карактеристиките на обложувачницата пред да ја изберете. Проверете некои од прашањата што секој треба да ги одговори пред да се регистрира на платформа за обложување на оваа серија видео игри:

 • Дали нуди поволни шанси за Age of Empires?
 • Кои се достапните начини на плаќање за депозити и повлекувања? Дали се сигурни и брзи?
 • Дали дадените опции за депозит и повлекување ја прифаќаат локалната валута на обложувачот?
 • Дали е можно да се обложувате на Age of Empires на мобилен телефон?
 • Дали обложувачите можат да пристапат до апликацијата за обложување игри на повеќе јазици?
 • Дали поддршката за корисници на обложувалницата е доверлива и искористена со пригодни методи?
 • Кој орган му дозволил на обложувалницата да работи во јурисдикција на коцкарот?
 • Дали обложувалницата презел некои конкретни мерки за да ги направи сметките на корисниците невозможни за хакирање?

Добивањето доволно добри одговори на овие прашања е критично затоа што одредува дали обложувачот има фантастични искуства за обложување Age of Empires или ужасни. Додека прелистуваат на интернет барајќи ги најдобрите провајдери на Age of Empires, еве неколку опции за врвни нивоа на кои можат малку да размислат:

 • 22 Облог
 • Казумо
 • 1xBet
 • TonyBet
 • Бетсон
 • Betwinner
 • 10 Облог

Следете ги најдобрите тимови на Age of Empires за прецизно да се обложувате

Ако обложувач сака да се обложи на Age of Empires, треба да го дознае ова видео најдобрите тимови на играта и нивните неодамнешни настапи. Ова би можело да им помогне во нивното обложувачко патување со тоа што ќе го олесни предвидувањето на фаворитите и аутсајдерите.

Еве неколку значајни тимови на Age of Empires кои вреди да се следат:

Последици

Овој тим е познат по тоа што се натпреварува на турнирите Age of Empires II, а неговиот прв е Into the Darkness (2016), кој го освои. Тогаш, Aftermath ги сочинуваа MbL, Liereyy и Hearttt, но Хера и Ницов исто така се дел од овој тим сега.

Тимот GamerLegion

Оваа германска организација за е-спорт е основана во 2017 година. Иако повеќето луѓе ја знаат за составување списоци во Лигата на легендите, таа исто така има одличен тим на AoE.

Виетнамски легенди (ВНА)

Првично основана од All, KoolPixel и Binh, Vietnam Legends учествува на турнирите Age of Empires речиси две децении. Од јануари 2022 година, активниот тим на овој тим го сочинуваше ACCM, SongSong, CooL, saymyname и BadBoy.

Суоми

Овој тим е основан од фински играчи од Ајџ оф Империс II кои сакале заедно да се натпреваруваат на турнирите за оваа титула. Нејзини активни играчи се Jupe, TheMax, Villese, Rubenstock и Zuppi.

Повеќе тимови познати по играњето Age of Empires се Team Secret, Infinity Legends, SalzZ, Tempo Storm, Rulers of Rome, Clown Legion, Dark Empire и Heresy.

Добрите и лошите страни

Повеќето обложувачници кои размислуваат да го започнат своето патување за обложување или играње Age of Empires сакаат да знаат што е во тоа за нив. Па, ова се добрите и лошите страни што треба да се очекуваат.

Добрите

 • Достапност: Повеќето наслови на Age of Empires се прилично лесни за пристап, благодарение на нивната достапност на Steam, Microsoft Store и Xbox Game Pass. Покрај тоа, поголемиот дел од ратите се бесплатни за играње на уредите со iOS, Windows и Android.
 • Репродукција: Секој заинтересиран гејмер може да ја игра играта. Преминувањето низ неколку написи за него е доволно за да ги просветлиме за неговата игра и теми за да знаат точно што да очекуваат. Сепак, доследна практика е задолжителна за оние кои се надеваат дека ќе ги подобрат своите вештини.
 • Едукативни: Интересно, Age of Empires обезбедува повеќе од само забава. Исто така, ги опремува гејмерите со практични вештини како што се искористување на различни ресурси, напредување во високо конкурентна средина и иновации.
 • Квалитет: Оваа еспорт игра е одличен избор за оние кои ги бараат најдобрите еспорт игри на пазарот во моментов. Неговите визуелни и графики се значително подобрени со текот на годините. Исто така, има забележително подобрување во неговите други карактеристики, како што се цивилизациите, вештачката интелигенција и саундтракот.

Кон

 • Иако оваа серија на игри е прилично лесна за играње, таа е малку незгодна за совладување, особено за гејмерите аматери.

Разбирање на шансите за Age of Empires

Во еСпорт игрите како што е Age of Empires, шансите ја претставуваат веројатноста за одреден резултат. Ова може да биде како одреден тим да победи на турнир или како играч да победи друг.

Тие им помагаат на обложувачите да ги пресметаат нивните можни приноси по обложување на различни натпревари на Age of Empires. Вообичаено, тие се разликуваат од една кладилница до друга и можат да бидат достапни во различни формати. Играчите треба да ги разберат за да ги разликуваат фаворитите од аутсајдерите и да ставаат најразумни облози.

Подолу се најпопуларните типови на обложувалници со коефициенти AoE:

 • Дробни коефициенти: Овие коефициенти се популарни меѓу обложувалниците за е-спорт во Велика Британија. На повеќето обложувачи им се допаѓаат затоа што се прилично јасни. На пример, ако одреден тим од Age of Empires има шанси од 2/5, обложувачите добиваат 2 долари за секои 5 долари што ги вложуваат и победуваат.
 • Децимални коефициенти: Повеќето обложувачи имаат лесно време да ги пресметаат нивните потенцијални добивки користејќи децимални коефициенти. Треба само да ги умножат влоговите со нив.
 • Американски шанси: Американските коефициенти главно ги нудат веб-страниците за обложување е-спорт во САД или Канада. Тие можат да бидат или позитивни броеви или коефициенти на негативни броеви. Првата ја покажува можната исплата кога обложувачот ќе вложи 100 долари, додека втората покажува колку треба да се обложи за да има шанса да добие 100 долари.

Совети и трикови за обложување

Обложувачите на Age of Empires можат да искористат неколку практични стратегии да уживате во обложувањето на овој еСпорт. Може да се започне со избирање само на најдобрата локација за обложување видео игри што прифаќа коцкари од нивната земја. Идеално, обложувалницата што тие ја избираат треба да има и локација погодна за мобилни телефони, различни опции за плаќање, претстојни агенти за услуги на клиентите и практични шанси за обложување.

Друг корисен совет за обложување Age of Empires е истражување на оваа игра пред да се обложуваат. Играчите треба да ги проверат претстојните турнири и тимовите/играчите кои учествуваат за да ги идентификуваат најдобрите можности за обложување.

Аматерите не треба двапати да размислуваат за консултации со професионални обложувачи на AoE; можеби ќе научат нешто или две за тоа како да победат.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Јун-хо Ким, јужнокорејскиот динамичен маестро Esports, стои како светилник на знаење во EsportRanker. Спојувајќи ја аналитичката моќ со вродената љубов кон игрите, Џун-хо ја разоткрива сложената таписерија на онлајн натпреварите, обезбедувајќи играчите да останат информирани и инспирирани.

Send email
More posts by Jun-ho Kim