Вести

March 24, 2022

Што да знаете за ажурирањето на Dota Spring

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Од неговото објавување во 2013 година, Dota 2 стана популарен наслов во заедницата за онлајн обложување е-спорт. Веб-страницата EsportRanker содржи многу информации за коцкањето на овој наслов. Играта за онлајн битка арена за повеќе играчи (MOBA) се користи во низа професионални лиги и турнири. Ова ја вклучува иконската Dota International, која се одржува секоја година на големо медиумско внимание.

Што да знаете за ажурирањето на Dota Spring

Развивачот на играта, Valve, редовно управува со Dota Pro Circuit. Се одржуваат серија турнири на натпревари каде играчите се обидуваат да заработат доволно квалификациски поени за да стигнат до Меѓународниот. Наградниот фонд финансиран од народот кој собира милиони долари им се доделува на оние кои се истакнуваат на Меѓународниот. 

Како резултат на тоа, сајтовите за е-спорт обложување станаа многу заинтересирани за Dota 2. Таа почна да го добива истото ниво на медиумска покриеност како и повеќе традиционални спортски настани. Љубителите на онлајн обложување можат да го гледаат Интернационалот во живо на телевизија или преку апликации за онлајн стриминг.

Ново соопштение

Важно е коцкарот да добие доволно увид пред да стави облог. Прво и основно треба самите да ја играат играта. Ако е така, тогаш тие можат подобро да разберат како новите ажурирања ќе влијаат на еспорт игрите. На пример, новите поволности, оружја или мапи може да завршат да го занишаат натпреварот во корист на одреден играч.

Valve објави уште едно ажурирање на Дота 2 на време за пролет 2022. Има сосема нови потраги, богатства за наоѓање и награди за членовите на еснафот. Ако љубителите на обложување сакаат да останат информирани за овој наслов, паметно е внимателно да го проучат ажурирањето. На тој начин тие можат да ги применат своите неодамнешни знаења во обложувањето за е-спорт.

Детали за ажурирањето

Персонализирањето на ликот е голем дел од Dota 2. Ажурирањето обезбедува неколку нови емотикони, спрејови и тркала за разговор. За да ги отклучите одбраните, играчот треба да биде на сребрен, златен или платинум еснафско ниво.

Оние со борбена пропусница можат да уживаат во функциите на помошникот. Ова вклучува практичен индикатор за мрестење на руни и препораки за надградба на неутрални ставки за да се олесни играњето на играта. Последната придобивка значи дека играчите можат да најдат предмети што најмногу ќе одговараат на нивниот тип на карактер. Затоа, нивните шанси за победа на натпревар може да се зголемат.

Ако играчите се заинтересирани да го постигнат сезонското богатство за пролет 2022 година, тогаш тие можат да го купат со помош на парчиња. Богатството е достапно само за оние на Dota Plus. Вклучува различни ставки за следново:

  • Omniknight
  • Анти-маг
  • Лав
  • Секира
  • Пророк на смртта
  • Зимски Вајверн
  • Кунка
  • Гримстрок

Дополнително, постои можност да се отклучи Leafy, курирката Seadragon. Тие се корисни за играчи кои редовно користат кинетички и призматични скапоцени камења.

Ако тоа не беше доволно, има и Dota Plus потраги за уживање. Ова ќе им помогне на играчите да ги зачуваат своите скривници. Всушност, во текот на пролетната сезона на располагање има до 115.200 парчиња. Тоа ќе биде особено привлечно за сите кои бараат нови реликвии.

Што значи ажурирањето за обложување Dota 2?

Најавата за пролетната сезона е повеќе од само начин да се задржи интересот на играчите за играта. Исто така, може да им даде на коцкарите низа совети за еспорт обложување. На пример, тие можат да видат кои еснафи заработиле платинести поволности. Ова ќе им даде идеја за тоа кои тимови имаат највисоки рангови. Ако на крајот играат на професионалното коло Dota, тогаш коцкарот може да го искористи својот новооткриен увид.

Понатаму, ако индикаторот за мрест на руна е вклучен во професионални натпревари може значително да ја промени природата на натпреварите. Поволноста за препораките за надградба ќе помогне да се заштеди време на играчите со автоматизирање на нивниот избор. Како последица на тоа, коцкарите ќе мора да ги земат предвид овие променливи пред да стават облог. Победничкиот тим или играч може на крајот да биде оној кој фаворизира брзи рефлекси наместо тактики.

Колку повеќе играчи привлекува една игра, толку повеќе внимание ќе привлече и од обложувалниците за е-спорт. Dota 2 е веќе многу популарен наслов и е претставен на мноштво кладилници. Ако пролетното ажурирање е многу успешно, може уште повеќе да ја зголеми оваа популарност. Како последица на тоа, коцкарите ќе можат да најдат поголем број пазари фокусирани на Dota.

Дали луѓето треба да ја прескокнат оваа сезона?

Можеби е примамливо за љубителите на обложување да го игнорираат ажурирањето на пролетта и да се фокусираат на други е-спортови од висок профил. Впрочем, Dota International не се одржува до лето/есен. Сепак, колку повеќе коцкарот разбира за Dota, толку е поголема веројатноста дека ќе стави победнички облог.

Затоа, мудро е да се анализираат начините на кои ажурирањето на пролетта ќе ја промени природата на играта. Дури и малите измени може да имаат големо влијание на долг рок. Тие може да предизвикаат професионалци да ја променат својата тактика или да изгубат важна предност.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Кампања за победа на Monopoly GO: Освојте големи награди и бесплатни коцки
2024-02-16

Кампања за победа на Monopoly GO: Освојте големи награди и бесплатни коцки

Вести