Вести

March 17, 2022

Објавена нова алатка за обука за Valorant

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Фановите на сајтовите за обложување е-спорт често ги играат игрите на кои ставаат обложувања. Тоа им овозможува подобро да разберат што да бараат кај потенцијалниот шампион. Добар пример за ова е бесплатниот шутер од прво лице Valorant. Страната, EsportRanker, содржи многу информации за овој наслов, како и за други наслови за е-спорт. Откако беше објавен од Riot Games во 2019 година, Valorant беше прифатен од заедницата за онлајн обложување е-спорт.

Објавена нова алатка за обука за Valorant

Концептот за Храбар беше инспириран од CS: GO. Затоа, двајцата тактички стрелци делат многу сличности. Ова ги вклучува типовите на професионални тимови кои учествуваат на турнири со високи влогови. Valorant Champions Tour (VCT) е релативно ново натпреварување. Планот е тој да се одржува годишно и да се состои од три различни нивоа. Регионалните одлучуваат кој ќе се пласира на Мастерсот. Има неколку фази до Мастерсот, а само најдобрите играчи ќе се квалификуваат за Шампионското ниво.

Домаќин на финалето во 2021 година беше Берлин на 12 декември. Тимот Gambit Esports беше тесно поразен од Acend. Ова ги направи првите светски шампиони во еспорт Valorant. Со оглед на тоа што VCT е толку нов, може да изгледа тешко за љубителите на обложувањето Valorant да ги предвидат потенцијалните победници. Меѓутоа, ако обложувачите одвојат време да ги истражат најдобрите тимови, оваа задача ќе биде многу полесна.

Преживување на иконски моменти

Најдобар начин да се анализираат професионалните играчи е со гледање на нивните најнезаборавни натпревари. Ова е олеснето со Aim Lab, официјалниот партнер за обука за VCT. Достапно е за преземање од Steam. Со Aim Lab, играчите можат да ги вежбаат своите храбри вештини и да ја проверат својата статистика за играње.

Неодамна беа објавени седум нови задачи. Тие се засноваат на иконски моменти од последната турнеја на шампиони „Валорант“ во 2021 година. Аматерските играчи можат да видат колку добро се распоредуваат во споредба со добрите. Овие задачи, исто така, им помагаат на луѓето кога станува збор за Valorant обложување онлајн. Тие покажуваат кои шампиони имаат шанса да се покажат добро на турнирот следната година. Следствено, корисниците на Aim Lab можеби ќе можат подобро да предвидат на кого да обложуваат.

Нова перспектива

Еспорт обложувањето и гледаноста се многу различни од вистинското учество. Лесно е да се потцени огромниот притисок под кој се наоѓаат професионалните играчи. Новото издание на Aim Lab и дава на пошироката јавност нова перспектива ставајќи ја во чевлите на шампионите. Избрани се седум особено пулсни моменти. Достапна е и ексклузивна задача заснована на ритам. Ја користи официјалната химна на VCT, „Умри за тебе“ од Грабиц.

Главната привлечност на новото издание за љубителите на еспортско обложување е фактот што ќе ги запознае со некои од најсилните конкуренти таму. Тие можат да влезат во чевлите на играчот Лакаи за време на нивната спојка 1v2 на Ascent. На мапата Icebox, Хико успева успешно да се соочи со тројца непријатели. Оваа мапа е исто така местото каде што TenZ ја покажа својата беспрекорна техника за соборување на непријателите. Во друг момент на Ајм Лаб, Асуна брзо испраќа пет ривали на мапата Бинд. Има и епски 1v4 момент од Дерке до искуство. Професионалците Хет и Дефо и двајцата прават смели подвизи за време на натпреварите на Ајс.

Сите овие моменти заедно ќе ги научат љубителите на онлајн обложувањето што да бараат кај шампионот. Во Valorant, не е важен само вкупниот резултат. Постигнувањето на неочекуваното на брз и возбудлив начин е исто така важно.

Нов вид на коцкар

Појавата на е-спортот ја промени обложувачката индустрија на повеќе начини. Создадена е нова генерација на коцкари. Овие луѓе ќе биле доволно млади за да играат видео игри уште на рана возраст. Затоа, тие имаат драгоцено ниво на експертиза што ќе им помогне да направат победнички облог. Понекогаш советите за обложување е-спорт може да се блескаат од искуство.

Вообичаено е традиционалните спортски обложувачи едноставно да гледаат натпревари. Тоа им дава идеја на кои играчи да внимаваат. Сепак, медиумот за видео игри е поуникатен. Практично секој може да игра Валоран. Дури и ако не се многу вешти, искуството сепак им дава увид во професионалните играчи. Се надеваме дека ова ќе им обезбеди предност кога станува збор за обложување.

Колку е корисно новото издание?

Ако коцкарите се обидуваат да ги анализираат добрите и лошите страни на обложувањето на одреден играч, тогаш новото издание од Aim Lab ќе има ограничена количина на корисност. Ова се должи на фактот што покажува само погледи на нивните вештини. Наместо тоа, подобро е обложувачите да гледаат цел натпревар. Тоа ќе им помогне да добијат многу подетален преглед на секој поединечен шампион.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести