Вести

February 24, 2022

Нов КоД: Преглед на картата на воената зона

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Серијата Call of Duty со години е важна франшиза за заедницата за обложување е-спорт. Доколку читателите се заинтересирани за оваа тема, тие можат да ја искористат esportRanker да се добие дополнителен увид. На турнирите на CoD од висок профил има добро познати професионални играчи кои се натпреваруваат да освојат наградни фондови вредни милиони долари. CoD: Warzone стана особено популарен поради неговата игра во стилот на Battle Royale и фактот дека основната игра е бесплатна.

Нов КоД: Преглед на картата на воената зона

На 9 ноември беше фрлена нова карта на воената зона. Наместо тоа, Pacific Caldera ја враќа играта назад во корените од Втората светска војна и е интегрирана со неодамнешното ажурирање Vanguard. Ако се покаже како популарна, Калдера би можела да биде омилената мапа за натпреварите на CoD. Ова би довело до тоа да биде претставено и на пазарите на сајтовите за еспорт обложување. Сепак, пред тоа да се случи, ќе треба да ја импресионира гејмерската јавност.

Непријатен почеток

Кога се објавуваат новите ажурирања на играта, има тенденција да се појават неколку проблеми. Можеби ќе треба да се поправат грешките или играчите може да ја пропуштат постарата содржина. Главната забелешка во однос на перформансите на Caldera е фактот дека работи на истиот мотор како Modern Warfare (2019). Фановите очекуваа ремонт на системот наместо едноставно додавање нови мапи и оружја на постоечките.

И покрај ова, тимот за развој вклучи импресивна визуелна верност, систем на слој за оштетување со одличен изглед, па дури и додаде елементи од познатата серија Black Ops. Така, иако Caldera можеби не е она што обожавателите на огромното ажурирање на системот го очекуваа, сепак испорачува во смисла на забавно искуство со CoD.

Кои нови елементи ги носи Калдерата?

Верданск веќе некое време е главната карта на воената зона. Љубителите на онлајн обложување за е-спорт може да ја препознаат мапата како омилена меѓу професионалците од CoD. Сепак, тоа е главно урбана средина која ја нагласува употребата на згради за покривање. Калдерата е многу поинаков ѕвер. Картата е многу порурална, со многу зеленило за криење. Сепак, главниот елемент што ќе влијае Обложување CoD Warzone е позначајната количина на воздушна борба.

Калдерата е составена од 15 различни региони. Секоја од нив изгледа донекаде уникатна, давајќи ѝ на целата мапа поголемо чувство за различност. Има плажи, урнатини и аеродром за истражување. Промените не се ограничени само на содржината. Самиот систем за играње е променет за да ја направи играта многу поправедна.

Подобрувања за онлајн обложување

Една од значајните грижи за обложувањето е-спорт е можноста играчите да мамат. Raven Software, тимот кој стои зад Warzone, презеде мерки за да ги минимизира корисниците кои ги искористуваат пропустите. Ова вклучува нерфирање на навалица оружје, сензори и зашеметување. Покрај тоа, стопирањето на напојувањето повеќе не е достапно како надградба на теренот. 

Конечно, кога играчите ќе победат во мини-играта на Гулаг, тие повторно се размножуваат со своите ставки во Гулаг. Како резултат на тоа, советите за е-спорт обложување за играта може да се поедностават. Дополнително, има помалку варијабли што треба да се земат предвид при обложување. Новите промени најверојатно ќе ја направат Калдера популарна и кај играчите и кај коцкарите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести