Вести

February 20, 2022

Исходот од Зимското првенство во ЕГЦ

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Кога станува збор за онлајн обложување е-спорт, постојат неколку игри кои се здобија со високо ниво на популарност. Многу од нив се стрелци во прво лице, како што е Call of Duty. Титулите за борбена арена базирани на тимови се исто така во голема мера прикажани на сајтовите за обложување е-спорт. Затоа, Age of Empires е прилично уникатен во оваа просперитетна заедница.

Исходот од Зимското првенство во ЕГЦ

Серијата AOE ги става играчите во улога на градител на цивилизација. Целта е да се прошири од мала група собирачи на ловци во понапредно општество. Клучот за победата е собирање ресурси за плаќање на нови структури и технологија. Додека играта напредува и селата прераснуваат во градови, овие ресурси стануваат поограничени. Како резултат на тоа, стратегијата е важна вештина за професионалните играчи.

Малку бавното темпо и церебралната природа на AOE го прави изненадувачки избор во заедницата на онлајн обложување. Многу од другите игри кои се наоѓаат на Еспорт ранкер имаат тенденција да се фокусираат повеќе на брза акција. Сепак, AOE е повозбудлив отколку што може да изгледа на почетокот. Во натпреварувачки амбиент, играчот треба да прави многу намерни и пресметливи потези.

EGC Зимско првенство

На 21 јануари 2022 година се одржа отворањето квалификациско шоу за еден од најголемите турнири Age of Empires. Зимското првенство на Доба на империите IV имаше награден фонд од 20.000 долари и беше спонзориран од Мајкрософт. Играчите се натпреваруваа еден против друг во натпревари 1v1.

Играта во стандардна форма бара од играчот да напредува низ четири различни возрасти во историјата. Сепак, овој турнир се фокусираше само на последната возраст. Во текот на зимата имаше уште три сериски настани. Квалификациите за првенството беа одредени според тоа колку бодови освоија во текот на целата сезона. Во предвид е земена и сумата на паричната награда која ја освоиле.

Луѓето кои бараат совети за е-спорт обложување треба да бидат свесни дека конкуренцијата е многу жестока. Шампионатот секогаш носи повеќе потенцијални кандидати. Играчите MarineLorD и The Viper беа издвоени како со особено добри шанси. Сепак, круната ја презеде канадската играчка Хера. На второто место се најде MarineLorD од Франција. Обложувањето Age of Empires може да биде тешко поради огромниот број на професионалци кои се борат со него. 32 се квалификуваа за учество во финалето.

Како коцкарите можеа да го одредат победникот?

Важно е да се истражат што е можно повеќе играчи кои учествуваат. Тоа би им помогнало на обложувачите кога го предвидуваат победникот за Зимското првенство во ЕГЦ. Сега кога е готово, коцкарите имаат цела година да одредат кој ќе излезе на врвот во 2023 година.

Клучот за онлајн обложување AOE е да се знаат силните и слабите страни на секој кандидат. Ако ентузијастите за е-спорт се сериозни во врска со оваа форма на коцкање, тогаш следната година би можеле да ја поминат запознавајќи се со сите играчи.

Квалификациските натпревари за зимската серија обично се пренесуваат во живо на интернет. Вештите коцкари можат внимателно да ги гледаат овие и да направат детална анализа. Сепак, се може да се случи на ваков тип на турнири. Age of Empires во голема мера се потпира на вештачката интелигенција дизајнирана да ги тестира вештините на играчите. Често се објавуваат редовни нови ажурирања и закрпи. Овие можат значително да ја променат динамиката. Затоа е важно онлајн коцкарите да останат свесни за сите нови случувања.

Што го прави добар AOE играч?

Само најдобрите професионалци беа поканети да учествуваат на Зимското првенство во ЕГЦ. Овие луѓе покажаа голем број слични особини. Тие знаеја како да профитираат од силата на нивната цивилизација. Ги купија само потребните надградби. Општо земено, на овие турнири предност има играч со разновидна армија.

На следниот шампионат, натпреварите може да им овозможат на претендентите да отклучат реликвии. Ако е така, тоа ќе значи дека победникот треба да биде вешти во ловење на овие предмети и да го троши пасивниот приход од злато на вистинските надградби.

Една од најголемите грешки што човек може да ги направи е да го занемари теренот. И покрај тоа што AOE го нагласува градењето структура и обуката на армијата, топографијата на картата исто така игра улога. Оние кои ги користат неговите предности може потенцијално да победат во натпревари против застрашувачки противници.

Микроменаџментот и приоритизирањето се две од највиталните вештини што треба да ги имате. Хера и MarineLorD, двајцата шампиони на Зимската серија 2022 година, и двајцата знаеја кои елементи на натпреварот бараат најмногу внимание. Затоа, коцкарите треба да ги фаворизираат играчите кои покажуваат такви особини.

Што се очекува за Зимскиот шампионат на EGC 2023 година?

Турнирите во Modern Age of Empires обично се фокусираат на најновите изданија. Најновата рата AOE IV излезе дури во октомври 2021 година. Затоа, се чини веројатно дека следната зимска серија ќе продолжи да ги вклучува мапите на оваа игра. Љубителите на онлајн обложување можат да го поминат своето време запознавајќи се како функционира AOE IV. Колку повеќе знаење и увид имаат, толку подобри ќе бидат во предвидувањето на победникот за 2023 година.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести