Вести

August 4, 2022

Водич за обложувалници: претстојни настани во ракетната лига 2022 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Индустријата за игри на еСпорт е извонредна атракција веќе со години. И додека има секакви титули за стрелците, повеќето гејмери на еСпортови стануваат малку опасни со генерички наслови и предвидливи режими на игра. Ракетна лига играчите се многу среќни. Овој наслов на еСпорт се издвојува во својот жанр по тоа што дава солидна привлечност, благодарение на неговиот фасцинантен концепт. Брзо напред, Rocket League може да се пофали со импресивна листа на натпреварувачки настани.

Водич за обложувалници: претстојни настани во ракетната лига 2022 година

Како Ракетната лига стана сила во светот на еспортот

Повеќето луѓе се малку заинтригирани за тоа што ја прави Rocket League сила со која треба да се смета во светот на еСпортот. Едноставно, неговата едноставност за играчите, навивачите и обложувачите на еСпорт.

За почеток, игрите на Rocket League им даваат на играчите флексибилност да скокаат и да играат по нивна погодност. Играчите кои имаат среќа да ги користат алатките на играта и нивните тактики подобро од останатите, не треба да имаат тешко време да играат на повисоки нивоа.

Од друга страна, навивачите на Rocket League секогаш можат да се прилагодат и да ја следат акцијата без да се грижат за сложените правила. Основната премиса на играта е едноставна - автомобилите удираат фудбалска топка во противничкиот гол. Ова е несомнено лесен концепт за разбирање и почеток на навивање за кој било тим.

Не се изоставени ниту оние кои сакаат да обложуваат на настани и турнири во Rocket League. Потребни се само неколку погледи, со должно внимание, за да започнете да поставувате облози за еСпорт на пазарите за обложување Rocket League.

Гледање настани од ракетната лига во 2022 година

Повеќето еСпорт турнири на Rocket League се базирани на интернет. Ова во суштина значи дека нема посветени места или публика во живо. Во повеќето случаи, акцијата се пренесува на популарни платформи за стриминг како што се Twitch и Youtube.

2021-2022 година Ракетна лига шампионска серија (RLCS) беше единствен од својот вид. За почеток, играчите ќе се натпреваруваат за поголем награден фонд, повеќе региони и нов формат. Со завршувањето на есенските, зимските и пролетните разделби, играчите и навивачите на Ракетната лига се насочија кон Светските првенства.
Еве ги датумите за претстојните настани на RLCS во 2022 година:

 • Џид-карта: 4 - 7 август
 • Главен настан: 4 - 14 август

Ве молиме имајте на ум дека датумите на турнирите често се предмет на промена

Чудниот знак

Wildcard е првата од двете етапи на Светското првенство. Според новиот формат, 16 селекции имаат шанса да се квалификуваат за Светското првенство вајлдкарта. Овој настан ќе види тимови од Северна Америка, Европа, Блискиот Исток и Северна Африка, Океанија (OCE), Јужна Америка, Суб-Шаран Африка, Азија-Пацифик Север и Азија-Пацифик Југ ќе се натпреваруваат за големо финале
Бидејќи квалификациските фази се уште се во тек, следните тимови успеаја да резервираат место за WildCard:

 • Генералниот NRG
 • Игри со вселенски станици
 • Верзија 1 / OpTic Gaming
 • Дигнитас
 • Крајна точка CeX
 • FURIA Esports
 • Гаимин гладијатори
 • Там соколи
 • Veloce Esports
 • Tokyo Verdy Esports
 • Орландо Пиратс Ексдее
 • Тимска тајна
 • Бравадо игри
 • Кармин Корп
 • Пионери
 • Ренегати

Wildcard ќе користи швајцарски формат. Според овој формат, сите натпревари ќе бидат натпревар за најдоброто од пет (BO5), каде што првиот тим што ќе победи три натпревари ќе се квалификува за следната рунда. Само најдобрите осум тимови од Светското првенство вајлдкард имаат загарантирано место во групната фаза на главниот настан. Ова значи дека уште осум други тимови со најдобри перформанси веќе ги чекаат победниците на Wildcard во групната фаза.

Големото финале

Големото финале ќе биде најдоброто од седум серии. Иако со ресетирање на заградата. Идеално, одморите за загради се применуваат кога тимот губи за прв пат. Идеално, заградата обично се ресетира кога победникот на горната заграда загуби во Големото финале.

Други ракетни лиги што вреди да се земат предвид

Додека RLCS тврди дека се гордее со тоа што е најголемиот турнир во Rocket League, вообичаено е да се најдат љубители на еСпортови, особено обложувачи, кои бараат алтернативни настани на Rocket League што вреди да се разгледаат. За жал, RLCS е во суштина сите навивачи на Rocket League. Покрај тоа, неколку турнири од А-ниво се играат на регионална основа (регионални турнири) поврзани со RLCS.

Иако може да има турнири од пониско ниво, повеќето од нив вообичаено не се покриени од страниците за обложување еСпорт. Така, секој што сака да вложи облози на еСпорт турнирите на Rocket League треба да се фокусира на RLCS.

Совети за обложување во еспортска лига на ракета

За почеток, пазарите на Rocket League се многу покриени од повеќето сајтови за обложување еСпорт. Така, најдобриот начин да започнете е да ги просеете овие опции и да го изберете најдобра обложувачница за еСпорт.

Обично не е паметно играчот да скокне и веднаш да почне да става облози. Прво, обложувачите, за момент, треба да седнат на задното седиште и да обрнат внимание на советите за обложување еСпорт. На овој начин, станува полесно да се идентификуваат тимовите со превласт.

Друг вреден совет за онлајн обложување за еСпорт треба да биде разбирањето на механиката на играта. Поминувањето низ правилата на играта може да биде одличен начин да започнете. Се разбира, обложувањето на тим со најмногу победи често изгледа брилијантно, но тоа обично не е адекватна гаранција за правилен избор.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести