Evil Geniuses

November 23, 2023

Се шпекулира дека злите генијалци ќе излезат од еспортската индустрија: потенцијално влијание и финансиски предизвици

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Неодамна, имаше тврдења кои сугерираат дека Evil Geniuses, истакната организација за е-спорт, можеби се подготвува да излезе од индустријата. Овие тврдења, направени од „инсајдери во индустријата“, беа објавени во Sports Business Journal. Шпекулациите се појавија откако Evil Geniuses решија да се повлечат од LCS (League of Legends Championship Series). Наведено е дека организацијата активно се обидувала да го продаде својот оддел за еспорт, но засега нема интерес од купувачи.

Се шпекулира дека злите генијалци ќе излезат од еспортската индустрија: потенцијално влијание и финансиски предизвици

Потенцијално влијание

Иако е важно да се забележи дека овие тврдења во моментов се непроверени, доколку се вистинити, тие би можеле да имаат значителни импликации за индустријата за е-спорт. Evil Geniuses е долгогодишно присуство во е-спортот од раните 2000-ти и има учествувано во различни дисциплини за е-спорт.

Загриженост за злите генијалци

Evil Geniuse неодамна постигна успех со победа на турнирот VALORANT Champs и освојување на првото место, заедно со награда од 1 милион долари. Сепак, постои загриженост за иднината на организацијата. Таа го распушти својот список на Dota 2, кој беше со седиште во Јужна Америка, и има неизвесности околу нејзините тимови во Counter-Strike 2 и VALORANT.

Написот во Sports Business Journal не даде конкретни детали, но ја истакна очигледната намера на Evil Geniuses да го продаде својот оддел за е-спорт, или како целина или во делови.

Финансиски предизвици

Потенцијалното заминување на Evil Geniuses од е-спортот може да биде резултат на предизвикувачкиот економски пејзаж во индустријата. Оваа година се појавија извештаи кои сугерираат дека организацијата се соочила со финансиски тешкотии и дека работи со ограничен персонал.

Влијание врз индустријата

Ако Evil Geniuses навистина излезе од еспортската сцена, тоа би било значаен удар за индустријата. Оваа година веќе имаше бројни отпуштања, затворања на организации и неуспешни партнерства. Заминувањето на истакната организација како Evil Geniuses дополнително ќе ги нагласи борбите со кои се соочува е-спортот.

За повеќе ажурирања за еспортската индустрија, посетете го Esports.net.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести