Вести

November 9, 2023

X8: Врвен VR мултиплеер херој стрелец

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

X8, нашиот 5v5 VR Multiplayer Hero Shooter, сега е достапен на Meta Quest и SteamVR. Во оваа статија, ќе го разгледаме развојното патување на играта и напорите направени за да се поттикне ангажирана заедница.

X8: Врвен VR мултиплеер херој стрелец

Фокусирање на квалитет и градење заедница

Во Thirdverse, ние веруваме дека срцето на секоја игра лежи во нејзината заедница. Од самиот почеток, нашата цел беше да создадеме игра која не само што обезбедува квалитетно VR и искуство со повеќе играчи, туку и поттикнува просперитетна заедница на играчи.

Еден од нашите главни фокуси беше на искуството со VR. Спроведовме сложена манипулација со оружје, уникатен систем „ножеви за фрлање“ и способности засновани на гестови за да создадеме извонредно искуство во игра што нè издвојува од 2D игрите во истиот жанр.

За да го обезбедиме квалитетот на играта, спроведовме две затворени бета-верзии, собирајќи вредни повратни информации од раните играчи. Овие повратни информации ни помогнаа да ги идентификуваме и решиме критичните проблеми, што резултираше со подобрувања на системот за вградување и други аспекти на играта.

Градење силна заедница

Кон крајот на мај, го лансиравме X8 на Meta App Lab и Steam за ран пристап. Ова ни овозможи да ја изградиме и зајакнеме нашата постоечка заедница додека ја усовршуваме играта врз основа на повратните информации од играчите. За само четири месеци, над 100.000 играчи го инсталираа X8, што ја покажува популарноста на играта.

Активно се занимаваме со нашите играчи, поправавме грешки, го прилагодувавме балансот на играта и ги имплементиравме бараните функции. Оваа тековна размена со нашата заедница беше инструментална во обликувањето на играта и обезбедувањето нејзин успех.

Возење на VR Esports индустријата

Една од нашите амбициозни цели со X8 е да го воспоставиме VR esports како мејнстрим феномен. Веќе сме домаќини на три VR е-спортски настани, вклучително и турнир со покана за ран пристап и турнир во Tokyo Game Show. Овие настани поставија преседан за иднината на VR е-спортот.

Во август, го започнавме првичното тестирање на нашата прва официјална лига за ран пристап X8 во партнерство со Виртуелна атлетска лига (VAL). Оваа осумнеделна сезона им овозможи на играчите да се натпреваруваат во натпревари за уривање 5 на 5 и да се искачат на рангирањето за шанса да освојат дел од паричниот фонд од 10.000 долари. Нашата посветеност на промовирање на VR е-спорт и обезбедување конкурентни можности за нашите играчи е очигледна во значителниот награден фонд.

Ексклузивен Основачки пакет

Додека се подготвуваме за официјалното лансирање, возбудени сме да го претставиме Основачкиот пакет, „Mythos“. Овој пакет вклучува ексклузивно оружје дизајнирано да ги урне Деми-боговите. Достапно е ограничено време за оние кои го преземаат X8 за време на периодот на неговото лансирање.

Дополнително, како знак на благодарност за нашата заедница за ран пристап и семејството Дискорд, ќе ги направиме сечилото, пиштолот и SMG лубеницата бесплатно достапни во наредните недели.

Зошто X8 е „бесплатно за играње“

Донесовме намерна одлука да ја направиме X8 игра „Free to Play“. Инспирирани од успехот на игрите со стрелци што не се VR, како што се Overwatch, Apex Legends и VALORANT, сакавме да создадеме игра што е достапна за што повеќе играчи. Исто како и во традиционалните спортови, каде што секој може да игра бесплатно со минимална опрема, веруваме дека секој треба да има шанса да се натпреварува и да успее во X8.

Придружете се на X8 Journey

X8 е повеќе од само игра; тоа е движење. Со силен фокус на ангажманот во заедницата, е-спортот и посветеноста на квалитетот, уверени сме дека X8 ќе продолжи да напредува. Ве покануваме да ни се придружите на ова неверојатно патување и да ја обликувате иднината на VR игрите и VR esports.

X8 сега е достапен за бесплатно преземање на Meta Quest Store и на Steam за 9,99 долари.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести