Вести

November 1, 2023

TI12 Dota 2 Championship: гледаност, перформанси на играчи, параметри на херои и награден фонд

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Неодамна заврши Меѓународниот шампионат Dota 2 2023 (TI12) и време е да истражуваме во некои интригантни статистики. Во оваа статија ќе ги истражиме бројките на гледаност, врвните перформанси на играчите, преференциите на хероите и заработката од наградниот фонд на TI12.

TI12 Dota 2 Championship: гледаност, перформанси на играчи, параметри на херои и награден фонд

Број на гледаност и вкупно гледани часови

TI12 ја обезбеди четвртата најдобра гледаност во историјата на турнирите Dota 2, надминувајќи ја статистиката на TI8 во однос на гледаните часови и врвната гледаност. За време на големото финале, TI12 го привлече вниманието на 1,4 милиони гледачи, акумулирајќи вкупно 65,4 милиони часови гледање. Иако не ги надмина бројките на гледаност на настанот од претходната година што се одржа во Сингапур, тој се претстави подобро од последното место во Северна Америка.

Определување на перформансите на играчот на TI12

Со Team Spirit кој го освои трофејот на TI12, се издвојуваат неколку статистики за перформансите на играчите. Јаторо водеше во просечни убиства со 11,2 убиства по натпревар, следен од Киритич од VP со 9,6 убиства по натпревар и offlaner niu на LGD со 9,17 убиства по натпревар. Забележителни споменувања вклучуваат Nightfall и gpk~ со најмалку смртни случаи од 2,33 по карта. Во однос на асистенциите, Мипошка беше на врвот на топ листите со просечна оценка од 21,3, веднаш зад Сајув со 18,7 и Мира со 17,9, двете од Тим Спирит. Gpk~ покажа импресивен просек на KDA од 8,65 по натпревар, додека Yatoro имаше највисоко злато во минута (GPM) и Collapse ја обезбеди втората позиција во Искуство во минута (XPM). WhyouSm1le на LGD покажа извонредни исцелувачки способности со заздравени 154 КС во минута, а Kataomi, Collapse и Lelis на Entity дадоа значителен придонес во доменот на оневозможување.

Преференци и перформанси на херојот

Испитувањето на преференциите на хероите во TI12 открива некои интригантни трендови. Само седум херои останаа неспорни, а Дроу Ренџер, Анти-Маџ, Урса и Марс беа забранети, но никогаш не беа избрани од ниту еден тим. Storm Spirit се појави како непоразен шампион со 100% победа во натпреварите каде што беше избран шест пати. Следуваа Ноќен Сталкер со 86% победа, и Undying и Chen со 75% победа, иако во помалку од десет натпревари. Dazzle се истакна во игрите со десет или повеќе настапи, со 72% победа над 18 мапи и беше најзабранетиот херој со 101 игра. На листата за забрана следеа Treant Protector и Primal Beast со по 89 натпревари. Најмногу избрани херои беа Муерта, Гримстроук и Темната врба. Прегледот на изборите и забраните покажа дека Treant Protector, Kunkka и Dazzle се на врвот на топ листите, при што Муерта е единствениот херој во првите десет што бил избиран почесто отколку забранет.

Приходи од наградниот фонд

Додека Team Spirit е несомнено среќен откако ја освоија титулата како двократни TI шампиони, TI12 се пофали со огромен награден фонд. Споредбата на заработката на играчите на Team Spirit во двете ТИ што ги освоија открива значајна разлика. Секој играч на Team Spirit забележа значително поголем финансиски неочекуван успех за време на TI10 во споредба со TI12. Вкупниот награден фонд на Тим Спирит во TI10 изнесуваше неверојатни 18,2 милиони долари, што се распаѓа на околу 3,6 милиони долари по играч. Спротивно на тоа, вкупниот награден фонд обезбеден во TI12 беше 1,4 милиони долари, при што секој играч заработуваше приближно 284.000 долари. Овој остар контраст ја нагласува еволуцијата на наградните фондови во турнирите Dota 2 и надуените TI10 и претходните наградни базени TI, благодарение на смешната продажба на Battle Pass.

Како заклучок, TI12 покажа импресивни бројки на гледаност, извонредни перформанси на играчи, интригантни преференции на херои и забележителна разлика во заработката од наградниот фонд во споредба со претходните ТИ. Заедницата Dota 2 со нетрпение го чека следниот дел од The ​​International, надевајќи се на уште повозбудливи статистики и рекорди.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести