Вести

February 16, 2024

Spacial Rend наспроти татнежот на времето: Споредени авантуристички ефекти на Pokémon Go

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Без разлика дали сте научиле за овие потези од претходните игри на Покемон или сте запознаени со нив во Pokémon Go благодарение на нивната Go Tour: Adventure Effects, Spacial Rend и Roar of Time се моќни алатки за легендарните Покемон. Но, кој потег треба да го изберете ако ви се даде опција?

Spacial Rend наспроти татнежот на времето: Споредени авантуристички ефекти на Pokémon Go

Spacial Rend vs. Roar of Time: Pokémon Go Adventure Effects споредени и објаснети

Просторно изнајмување:

  • Цена: 5.000 Ѕвезден прав и пет бонбони Palkia
  • Ефект: Го искривува просторот за 10 минути за да ја зголеми површината за средба на дивите Покемони.
  • Тренер битка: 95 Моќен змеј-тип на обвинет напад
  • Фитнес и рација битки: 160 Моќен змеј-тип на обвинет напад

Рев на времето:

  • Цена: 5.000 Ѕвезден прав и пет Dialga бонбони
  • Ефект: Го искривува времето за шест минути, дозволувајќи им на играчите да ги паузираат тајмерите на ставки како Темјан, дневен авантуристички темјан, среќни јајца и ѕвездени парчиња. Може да се наредени два часа одеднаш, до 24 часа, користејќи повеќе Stardust и Dialga Candy.
  • Тренер битка: 150 Моќен змеј-тип на обвинет напад
  • Фитнес и рација битки: 160 Моќен змеј-тип на обвинет напад

Додека Spacial Rend и Roar of Time се ексклузивни потези кои ги знаат само Palkia и Dialga соодветно, не треба да се ограничувате само на еден - барем кога станува збор да имате Покемон што ги знае.

Еве ги основните разлики помеѓу двете директно споредени за да знаете точно во што се впуштате. Само запомнете, барем за време на Go Tour: Sinnoh, речиси можете да гарантирате средба со Origin Forme Dialga или Origin Forme Palkia што го знае својот потписен потег ако го изберете вистинскиот пат за Специјалното истражување на настанот.

Дали е подобро Spacial Rend во Pokémon Go?

Spacial Rend е потегот што треба да го изберете ако се обидувате да го извлечете максимумот од настаните специфични за средбата или ако правите нешто како лов со сјај.

Проширениот опсег на средби е корисен во поопшта смисла бидејќи ви помага да најдете повеќе Покемони без да треба да работите толку напорно. За настани како Денот на заедницата, ова ќе ви овозможи да имате повеќе средби за време на ограничената временска рамка додека испраќате спамирање на Poké Balls — а тоа исто така ја зголемува веројатноста дека ќе најдете сјаен, бидејќи ќе поминете низ повеќе уникатни средби. Исто така, може да обезбеди олеснување за руралните играчи кои се борат да најдат средби во одредени области околу каде што живеат.

Во битката, пишувањето Змеј/Вода на Palkia му дава предност во однос на Dialga кога станува збор за корисноста во совпаѓањата со типови, но Spacial Rend прави помала штета од Roar of Time. Тоа е компромис со кој ќе треба да се справите кога правите поместување бидејќи намалувањето на штетата од нешто како Draco Meteor ви овозможува да извршите поголем притисок врз штитовите.

Дали Roar of Time е подобар во Pokémon Go

Roar of Time е врвната алатка за мелење ако сте добри во планирањето кога да користите предмети како среќни јајца и темјан за да го зајакнете XP или Ѕвездениот прав што го добивате. Ако правилно ги одредите работите, можете да ги продолжите екстраваганциите за еволуцијата на среќните јајца или мелењето со Ѕвезден прав за два часа одеднаш, што ќе го олесни од кога било работите кои се прават без користење на повеќе ставки.

Ова е исто така одлична шанса лесно да го продолжите дневниот темјан за авантури, што ви овозможува да барате ретки средби вклучени во дневниот механичар. Ако не успеавте да ги фатите Galarian Articuno, Galarian Zapdos или Galarian Moltres, овој авантуристички ефект може да стане вашиот нов најдобар пријател додека продолжувате да ги следите.

Dialga може да биде малку поситуационен во битките, но Roar of Time е надградба на кој било сет на движење што можете да го доделите од типот Dragon/Steel. Удира во речиси сè што ќе ставите пред него додека тенкот удира за возврат.

Пресуда

Spacial Rend е подобро ако барате повеќе средби, а Roar of Time обезбедува поголема корисност ако сте подготвени да мелете XP или сакате да ги искористите предностите на предмети како Темјан. Тие обезбедуваат споредливи придобивки во битката, така што вашата одлука може целосно да се заснова на авантуристичките ефекти или на легендарниот тип на змеј што го претпочитате.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести