Вести

February 12, 2024

Resurgence на Seraphine: A Disruption in League of Legends' Meta

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Вовед

Серафин, шампионката со розова коса, повторно се појави на позицијата ADC, предизвикувајќи нарушување во мета на League of Legends. Со стапка на победа од околу 54 проценти на сите Elos, Seraphine се покажа како моќна сила во бот лентата.

Resurgence на Seraphine: A Disruption in League of Legends' Meta

Промени во Мета

Закрпа 14.2 ги донесе нервите до стратегијата за двојна поддршка што доминираше во играта од почетокот на сезоната 2024 година. Оваа промена ги префрли волшебниците од улогата на ADC и се врати во положбата за поддршка. Сепак, Серафин, која ја разоткри нездравата стратегија, има флексибилност да усвои поофанзивно фокусирана градба што другите маѓепсници не можат ефикасно да ја направат.

Јаките страни на Серафин

Способностите на Серафин за чистење бранови беа клучен фактор за нејзиниот успех како ADC. Нејзините штетни способности можат да предизвикаат штета на повеќе цели, а кога се комбинираат со нејзината пасивна, таа може брзо да ги исчисти потчинетите што и го блокираат патот. Ова отвора различни стратегии за бот-ленти, како на пример дозволување на нејзината поддршка слободно да шета или нуркачки непријатели со помош на нејзиниот џунглар.

Потенцијални нерви

Ако стапката на победа на Серафин остане висока, таа може да биде вклучена во списокот на нерви за Patch 14.4. Сепак, балансирањето на неа е предизвик поради нејзината способност да се игра во три улоги. Повеќе информации за промените во Patch 14.4, вклучувајќи го настанот на Лунарната Нова Година и новите порцелански кожи, се очекува да бидат откриени наскоро.

Заклучок

Воскреснувањето на Серафин на позицијата ADC предизвика возбуда во мета на League of Legends. Нејзините уникатни способности и флексибилност ја прават неверојатен шампион. Без разлика дали ќе биде нервозна или не, нејзиното влијание врз играта не може да се игнорира.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести