Вести

January 13, 2022

PSG.LGD ќе гледа во обложување Dota 2

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

PSG.LGD е подготвен да биде следниот најдобар тим на Dota 2 во онлајн обложувањата за еСпорт по нивните подвизи во The International. И покрај тоа што на сцената претходно доминираа тимови како Team Spirit, Team Secret и OG, кинеската облека навистина ќе ги разниша работите малку. Како резултат на тоа, исто така ќе биде на врвот на листата на најдобри Dota 2 тимови за обложување.

PSG.LGD ќе гледа во обложување Dota 2

За почеток, The International е врвно натпреварување на светскиот шампионат за еСпорт за видео играта на Valve со повеќе играчи на онлајн битката, Dota 2. Иако има неколку други турнири и натпревари, The International е најпрестижниот турнир и ги привлекува најдобрите Dota 2 eSports тимови ширум светот. 

Кога се одлучува кој е најдобриот Dota 2 eSports тим, The International игра клучна улога. Како најконкурентен турнир на глобално ниво, тој обично е фокусна точка еСпорт обложување сајтови.

PSG.LGD е професионален тим за еСпорт кој е специјализиран за Dota 2. Тимот е формиран по спојувањето помеѓу оригиналниот тим, LGD Gaming, и Paris Saint-Germain FC (PSG). Официјално формиран во 2018 година, тимот брзо се прослави со освојување на Dota Pro Circuit во сезоната 2017/18, добивајќи влез во The International 2018. Во тоа време, PSG.LGD беше нов во обложувањето Dota2 онлајн, па многу коцкари го направија тоа. не фокусирај се многу на тоа.

Доминација на PSG.LGD во The International

Исто така познат како TI8, The International 2018 беше првиот голем настан на кој учествуваше PSG.LGD. И покрај тоа што беше нов учесник, ПСЖ. Изведбата на LGD беше исклучителна. Тимот ја надмина моќната куќа Dota 2 Virtus.pro во четвртфиналето, победувајќи со 2:0 пред да продолжи во полуфиналето каде што се сретна со Team Liquid. 

Додека многу обложувачи ги ставија своите пари на Team Liquid, PSG.LGD изненади многумина победувајќи ги ветераните со 2:0. Во финалето сепак ПСГ.ЛГД падна на ОГ во фантастичен бо5 дуел кој заврши 3:2 во корист на ОГ.

На The International 2019 (TI9), PSG.LGD, исто така, ја потресе сцената на Dota 2 eSports со доста изведба. Тимот го победи Virtus.pro со 2:0 во четвртините, а Vici Gaming исто така со 2:0 во полуфиналето. Но, додека многу обложувачи вложуваа на PSG.LGD во финалето, кинескиот тим за еСпорт загуби повторно од ОГ со 1:2.

Во 2020 година, The International беше откажан, но судејќи според формата на PSG.LGD во тоа време, веројатно беше дека тие сè уште беа меѓу најдобрите претенденти за титулата. 

Во 2021, The International, PSG.LGD загуби од Team Spirit во едно од најдобрите финалиња Dota 2 bo5 каде што PSG.LGD загуби по трет пат на турнирот. Меѓутоа, во трилерот 3:2, PSG.LGD за малку ќе заврши со камбек. Тоа беше извонреден настан на сцената на онлајн обложување во живо на Dota 2 каде табелите постојано се вртеа. Дури и советите за обложување еСпорт во тоа време беа многу неточни.

Според сите актуелни индикации, PSG.LGD ќе остане сила со која треба да се смета во Dota 2 eSports, и следствено, во обложувањето Dota 2. И покрај тоа што не ја освои најпрестижната титула во Dota 2, таа е на вистинскиот пат. Актуелниот список изгледа ветувачки, така што ентузијастите за обложување Dota 2 треба да го имаат PSG.LGD во нивната листа на најдобри тимови за обложување, не само на The International туку и на сите други настани на кои тимот учествува.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести