Вести

November 6, 2023

LoL Worlds Pick'em 2023: Предвидувања за кристални топки, формат Pick'em, табла на водачи и награди

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

LoL Worlds Pick'em се враќа во 2023 година и доаѓа со пресврт поради најновиот формат Worlds. Во оваа статија, ќе покриеме сè, од предвидувањата за Кристална топка до наградите на турнирот.

LoL Worlds Pick'em 2023: Предвидувања за кристални топки, формат Pick'em, табла на водачи и награди

Предвидувања на кристални топки

Riot Games ја враќа Кристалната топка за светови 2023. Оваа функција ви овозможува да правите предвидувања за иднината на турнирот и да заработувате дополнителни поени и награди. Кристалната топка е поделена на три дела:

  1. Дејствувајте сега: можете да ги правите вашите предвидувања за 20 прашања поврзани со световите почнувајќи од 4 октомври.
  2. Запечатете ја вашата судбина: Заклучете ги вашите избори пред да се затвори прозорецот. Потпирањето на паричката нема да ги спаси пропуштените можности за Кристална топка.
  3. Соберете ги наградите: По Светското финале на 19 ноември, можете да видите како постигнавте гол и да заработите награди врз основа на вашата изведба во Кристалната топка.

Формат на Pick'em

Pick'em for Worlds 2023 ќе се одвива во три фази: Play-In, Swiss и Nockout. Секоја фаза има свој сет на предвидувања и систем на поени.

Play-In Stage

Плеј-ин фазата започнува на 10 октомври и вклучува осум екипи поделени во две групи. Двете првопласирани екипи од секоја група ќе се пласираат на швајцарската етапа. За прогнозите за Play-In, треба да погодите кои две екипи ќе се пласираат во следната фаза.

Швајцарска сцена

Швајцарската етапа се одржува од 19 октомври до 29 октомври и ги вклучува двете победнички екипи од Play-In Stage и 14 други екипи. Во оваа фаза, треба да предвидите кои осум екипи ќе се пласираат во Нокаут фазата. Можете исто така да заработите дополнителни поени со правилно избирање на тим кој оди со 3-0.

Нокаут фаза

Откако ќе заврши швајцарската фаза и ќе се одлучат најдобрите осум екипи, можете да правите прогнози за натпреварите во Нокаут фазата. Секој точен избор за време на четвртфиналето доделува 10 поени, додека точните избори за време на полуфиналето заработуваат по 15 поени. Изборот на победникот на Светското финале ќе ви даде огромни 20 поени.

Водечка табла на светските пик'ем

Ако сте доволно добри во вашите предвидувања на Pick'em, можеби ќе бидете вклучени во топ 100 играчи на Глобалната табла на водачи. Можете исто така да креирате своја сопствена табла на водачи и да играте Pick'em со вашите пријатели. Таблата на водачи ви овозможува да го следите вашиот напредок и да видите колку потенцијални совршени избори остануваат.

Награди за турнирот

Во споредба со претходните години, Pick'em за 2023 година доаѓа со поголема разновидност на награди и за учество и за перформанси. Играчите можат да се квалификуваат за награди врз основа на највисокото ниво во двете одделни категории: Pick'em (Традиционална) и Кристална топка. Наградите не се кумулативни и ќе се доделуваат врз основа на највисокото ниво постигнато во секоја соодветна категорија.

Наградите за учество вклучуваат емоции и капсули Worlds 2023. Наградите за нивоа базирани на перформанси се движат од токени и капсули за настани до шампионски скинови и емоции.

Заклучок

LoL Worlds Pick'em 2023 е возбудлива можност да ја тестирате вашата предвидувачка моќ и да заработите награди. Правете ги вашите предвидувања во Кристалната топка, учествувајте во етапите на Pick'em и цели кон врвот на таблата на водачи. Со среќа!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести