Вести

November 17, 2023

Grubby: From Warcraft 3 Legend до Dota 2 Immortal Rank

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Груби, познат ветеран за е-спорт, неодамна го постигна престижниот Immortal ранг во Dota 2. Овој извонреден подвиг ја покажува неговата транзиција од стара школа на Warcraft 3 играч и кастер во апсолутна Dota 2 гигачада.

Grubby: From Warcraft 3 Legend до Dota 2 Immortal Rank

Позадина на Граби

Граби има импресивна историја во Warcraft 3, со 38 LAN титули и шест светски шампионати на неговото име. Тој играше за тимови од највисоко ниво како што се 4Kings, Evil Geniuses и MeetYourMakers. Откако се повлече од професионалната игра, тој остана активен во гејмерската заедница, фокусирајќи се на стриминг и кастингот за игри како Heroes of the Storm и Age of Empires.

Транзиција кон Dota 2

Минатата година, Груби одлучи да се сврти кон Dota 2, одлука која се покажа како плодна. Неговото патување до рангот Immortal започна со 680 MMR (ранг Хералд) во септември 2022 година и тој се искачи на импресивни 5643 MMR. Оваа постојана изведба и приспособливост во играта собраа восхит кај навивачите и играчите.

Идни можности

Со неговото достигнување да го достигне рангот Immortal, се поставуваат прашања за иднината на Груби во професионалната Dota 2. Иако е малку веројатно дека тој ќе оди про, постојат шпекулации дека тој може да продолжи кариера во кастинг или да стане домаќин на бирото за настаните Dota 2. Дополнително, постои можност тој да се испроба во натпреварувачка игра на аматерско ниво, потенцијално да игра со Јане „Горгц“ Стефановски, кој моментално игра за Тим Балд Реборн.

Grubby's Skills во Dota 2

Експертизата на Груби усовршена во Warcraft 3 се покажа како поволна во Dota 2, особено неговите вештини со микро-тешки херои. Неговата способност лесно да се справи со сложените херои му помогна да се искачи побрзо во рангот. Останува да се види дали Груби ќе продолжи да се искачува во рангот и ќе цели кон 10K или 12K MMR.

Заклучок

Без разлика дали Граби ќе избере да продолжи со кастинг кариера или ќе продолжи да се истакнува во стриминг и создавање содржини, неговите достигнувања во Dota 2 додаваат импресивно поглавје на неговото веќе истакнато наследство за е-спорт. Неговото присуство во Dota 2 сцената носи свежа перспектива и талент кој е многу потребен.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести