Вести

October 28, 2023

Gaimin Gladiators триумфира над Team Liquid на The International 12

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Натпреварот помеѓу Team Liquid и Gaimin Gladiators на The International 12 беше многу очекуван и следен од многумина. Навивачите на Team Liquid се надеваа на приказна за откуп, но за жал, тоа не беше наменето.

Gaimin Gladiators триумфира над Team Liquid на The International 12

Трн во течна страна

Gaimin Gladiators постојано се покажаа како сериозен противник за Team Liquid во текот на целата година. Овој натпревар не беше исклучок, бидејќи ГГ уште еднаш ја покажа својата доминација. Нивната победа над Ликвид несомнено ќе ја поттикне нивната мотивација за претстојната сезона.

Определување на играта

Во првиот натпревар, Team Liquid ја покажа својата вештина и издржливост. И покрај тоа што првично заостануваше во убиствата, Луна на Мике остана сила со која треба да се смета, обезбедувајќи ја врвната фарма во текот на играта. Клучната борба во боксот Дире Рош ја сврте плимата во корист на Ликвид, што ги доведе до победа во првиот натпревар.

Сепак, Gaimin Gladiators отскокна во вториот натпревар. Изборот на осамениот друид на Ace, во комбинација со Harpoon и Radiance изграден на мечката, се покажа како премногу за Liquid да се справи. Ова покажа зошто Gaimin Gladiators го заслужија своето високо рангирање на TI 12.

Третиот натпревар беше очајна ситуација за Ликвид, бидејќи Кентаурот на Заи се бореше против Ткајачот на Дирачјо. На 20-минути, беше јасно дека играта беше во голема мера во корист на Гаимин Гладијаторс.

Гледајќи напред

Иако беше разочарувачки крај на годината за Тим Ликвид, тие не се лош тим. И покрај тоа што може да биде измешана листа, важно е да се признае нивната постојана изведба во текот на целата сезона. Тие одиграа исклучително добро, едноставно не успеаја да бидат најдобри. Како што наближува следната сезона, Liquid ќе има можност да се ресетира и да се врати посилен.

Ова можеби е крајот на патувањето на Team Liquid на The International 12, но секако не е крајот на нивното присуство во Dota 2 сцената. Навивачите можат да очекуваат да видат повеќе од овој талентиран тим во иднина.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести