Вести

October 28, 2023

G2 vs BLG: Светови 2023 швајцарска сцена пресметка

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Ова е момент на „направи или умри“ за G2 и BLG додека се соочуваат во последното коло од швајцарската етапа Светови 2023 година. Кој ќе се пласира во следната фаза? Ајде да го растуриме.

G2 vs BLG: Светови 2023 швајцарска сцена пресметка

Преглед

Г2 и БЛГ ќе се натпреваруваат во последната серија Бо3 на швајцарската етапа за да обезбедат место во Нокаут фазата. И покрај силниот старт од двете екипи, тие покажаа некои слабости во решавачката серија.

Предизвиците на G2

Г2 се чини дека има некои проблеми со нивната подготовка на нацрт. Во нивните серии против NRG и Gen.G, тие се мачеа да ја забават играта и да ги чекаат вистинските скокови на моќта. NRG се покажа како посилен и попроактивен, додека Gen.G исто така претставуваше предизвик. Г2 треба да ги реши овие прашања кои влегуваат во серијата против BLG.

Перформанси на BLG

БЛГ имаше пристојно прикажување против Т1, но не успеа да го совлада корејскиот тим. Тие беа фатени од пикот на Там Кенч и не успеаја да се прилагодат во вториот натпревар. Дополнително, имаше некои случаи на прекумерно продолжување и недостаток на координација во клучните тимски борби.

Клучни фактори

Исходот од натпреварот во голема мера ќе зависи од составот на тимот. Мета читањето на BLG е солидно и тие можат да учат од нивното искуство против Т1. Г2, од друга страна, треба да биде поактивна и да најде начини да победи во раниот натпревар. Натпреварот од долната лента ќе биде клучен за Ханс Сама и Микикс.

Предвидување

Тешко е да се предвиди исходот поради важноста на страничниот избор. Сепак, очекувам тесна серија со победа од 2-1 за двете страни. BLG може да има мала предност поради нивните севкупни подобри нацрти.

Предвидување: G2 1 – 2 BLG

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести