Вести

February 16, 2024

Apex Legends Сезона 20: Избивање - нова содржина, времетраење и награди

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Apex Legends, како и повеќето борбени ројали, го следи системот на сезони за да ги организира достапните плен и режими. Секоја сезона има одреден датум на почеток и крај, кој трае приближно три месеци.

Apex Legends Сезона 20: Избивање - нова содржина, времетраење и награди

Што да очекувате во секоја сезона

Секоја сезона на Apex Legends воведува нови возбудливи содржини, вклучувајќи:

 • Нова легенда
 • Се менува рамнотежата
 • Битка помине
 • Козметички производи
 • Оружје
 • Карти

Почнувајќи од петтата сезона, во играта беа додадени потраги. Овие дневни и неделни цели им помагаат на играчите да заработат поени кон битката, отклучувајќи награди за секое постигнато ниво. Потрагите исто така може да се усогласат со збирки или настани и да имаат свои посебни тракери.

Последната сезона, Breakout, започна на 13 февруари. Се одликува со новоразвиениот легенски оклопен систем, уникатни дрвја за надградба на легендата за сите 25 знаци и Thunderdome, најголемата карта достапна во сите три режими на игра Mixtape.

Времетраење на сезоната и награди

На крајот од секоја сезона, играчите добиваат награди за крајот на сезоната врз основа на нивната поставеност на ниво. Времетраењето и датумите на завршување на претходните сезони се како што следува:

 • Предсезона: 4 февруари 2019 година - 19 март 2019 година
 • Wild Frontier (прва сезона): 19 март 2019 година - 18 јуни 2019 година
 • Battle Charge (втора сезона): 2 јули 2019 - 1 октомври 2019 година
 • Meltdown (сезона трета): 1 октомври 2019 година - 4 февруари 2020 година
 • Асимилација (сезона четврта): 4 февруари 2020 година - 12 мај 2020 година
 • Fortune's Favor (петта сезона): 12 мај 2020 година - 18 август 2020 година
 • Засилено (шеста сезона): 18 август 2020 - 4 ноември 2020 година
 • Вознесение (седма сезона): 4 ноември 2020 - 2 февруари 2021 година
 • Mayhem (сезона осма): 2 февруари 2021 - 4 мај 2021 година
 • Наследство (деветта сезона): 4 мај 2021 година - 3 август 2021 година
 • Појавување (сезона 10): 3 август 2021 година - 2 ноември 2021 година
 • Бегство (сезона 11): 2 ноември 2021 година - 8 февруари 2022 година
 • Defiance (сезона 12): 8 февруари 2022 година - 10 мај 2022 година
 • Спасувачи (сезона 13): 10 мај 2022 година - 9 август 2022 година
 • Лов (сезона 14): 9 август 2022 година - 1 ноември 2022 година
 • Затемнување (сезона 15): 1 ноември 2022 година - 14 февруари 2023 година
 • Веселба (сезона 16): 14 февруари 2023 година - 9 мај 2023 година
 • Арсенал (сезона 17): 9 мај 2023 година - 8 август 2023 година
 • Воскресение (сезона 18): 8 август 2023 година - 31 октомври 2023 година
 • Ignite (сезона 19): 31 октомври 2023 - 13 февруари 2024 година
 • Развој (сезона 20): 13 февруари 2024 - 6 мај 2024 година

Рангирана игра

На крајот од секоја сезона и поделба, рангирањето на играчите паѓа за шест дивизии. Сепак, тие добиваат значка за рангирана нивоа врз основа на нивниот највисок постигнат ранг од двете поделби.

Сезона 20 Траење

Сезоната 20 на Apex Legends ќе трае 83 дена, завршувајќи на 6 мај. Играчите имаат скоро три месеци да ја завршат сезонската пропусница и да ги соберат сите поврзани награди. Сезоната 21 веднаш ќе го следи Breakout, со официјалното време за лансирање објавено во трејлерите за игра на сезоната.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести