Вести

February 14, 2024

8 алтернативни игри што треба да ги пробате наместо Palworld

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Палворд треската ја потроши гејмерската заедница во 2024 година, но како и сите трендови, на крајот исчезна. Ако почнувате да губите интерес за Palworld и барате нешто ново да пробате, еве неколку алтернативни игри што треба да ги земете во предвид:

8 алтернативни игри што треба да ги пробате наместо Palworld

Покемон

Покемон е франшизата што го започна жанрот за фаќање суштества. Нуди искуство на борба и израмнување на вашите придружници, исто како Palworld. Со својата богата историја и профитабилност, Покемон е задолжителна игра за секој љубител на жанрот. Можете да ги пробате Pokémon Scarlet & Violet или Pokémon Legends Arceus, кои имаат слично чувство како Palworld.

Темтем

Temtem е MMO игра која се здоби со популарност поради забавниот и верен пристап кон жанрот за фаќање суштества. Тој нуди меѓусебно поврзан свет и е достапен на повеќе платформи. Ако барате игра која опфаќа фаќање суштества, Temtem е одличен избор.

Ни Но Куни

Ni No Kuni, развиен од Level-5, ги комбинира типичните JRPG елементи на игра со најдобрите аспекти на Palworld. Се одликува со голем отворен свет, разновидни чудовишта за борба и магични елементи. Франшизата ви нуди повеќе игри за истражување.

Обвиткан

Enshrouded е игра фокусирана на опстанок која бара ваша посветеност и способност да управувате со сите аспекти од животот на вашиот лик. Беше објавен во исто време со Palworld и нуди предизвикувачки свет каде што мора да најдете опрема, да изработувате предмети и да останете живи. Ако уживате во игра која ги тестира вашите вештини за преживување, Enshrouded вреди да се проба.

Ковчегот: Опстанок еволуирал

Ark: Survival Evolved е игра која се фокусира на изработка и собирање ресурси. Ве потопува во свет исполнет со диносауруси, каде што мора да станете ефикасни и продуктивни за да преживеете. Припитомувањето на диносаурусите е клучна карактеристика на играта, додавајќи возбудлив елемент во играта.

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom е наградувана игра која нуди експанзивен свет исполнет со потраги и детали. Доби признанија од критиката и се смета за една од најдобрите игри на Zelda. Ако барате игра со богат и извонреден свет, Tears of the Kingdom е одличен избор.

Ловец на чудовишта

Monster Hunter е франшиза која нуди епски битки против чудовишта со висока HP. Се фокусира на подобрување на вашата опрема и изработка на предмети кои ќе ви помогнат во вашиот лов. Со своите RPG елементи и предизвикувачка игра, Monster Hunter е игра која ќе ве држи ангажирани со часови.

Minecraft

Minecraft е широко популарна игра позната по својата игра со песок и креативни можности. Продаде милиони копии и има голема база на играчи. Palworld вклучува многу принципи од Minecraft, што го прави одлична алтернатива за љубителите на жанрот.

Овие игри нудат разновидни искуства кои можат да го изгребат тој чешање за борба со суштества, истражување на експанзивни светови и израмнување на вашите придружници. Без разлика дали сте љубител на фаќање суштества или авантури во отворен свет, овие алтернативи на Palworld дефинитивно вреди да се пробаат.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести