Вести

April 8, 2024

Урсалуна и Поригон2: Меѓународните првенства за неочекувани шампиони на Европа

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Клучни производи за носење

  • Урсалуна и Поригон2, кои обично не се сметаат за врвни закани, одиграа клучна улога во победата на Нилс Данлоп на Европското меѓународно првенство.
  • И покрај популарноста на Покемоните како што се Incineroar и Flutter Mane, стратешката употреба на Ursaluna и Porygon2 од Dunlop во услови на Trick Room се покажа дека ја менува играта.
  • Успехот на овие Покемони на такво натпреварување на високо ниво може да влијае на идните тимски состави и стратегии.

Европското меѓународно првенство (EUIC) изминатиов викенд (5 до 7 април) ја покажа огромната стратешка длабочина и непредвидливоста што ги нуди мета-играта Покемон Скарлет и Виолет. Додека познатите лица доминираа на страната на VGC, два неочекувани Покемони, Урсалуна и Поригон2, се појавија како клучни компоненти на победничкиот тим, пркосејќи се на конвенционалната мудрост за тоа што претставува конкурентна закана.

Урсалуна и Поригон2: Меѓународните првенства за неочекувани шампиони на Европа

Во текот на EUIC, мета-играта се чинеше дека се навалува во корист на добро познатите моќници како што се Incineroar, Flutter Mane, Urshifu и Amoonguss. Овие Покемони, во согласност со нивните силни прикази во битките со Регулативата F, го формираа столбот на многу тимови со најдобри перформанси. Сепак, тимот на Нилс Данлоп кој го освои шампионатот имаше две помалку очекувани ѕвезди: Урсалуна и Поригон2.

Урсалуна обично сигнализира стратегија за „Соба за трик“ поради нејзината побавна брзина. Историски гледано, играчите го спојуваа со Креселија, позната по својата способност да поставува Trick Room, дозволувајќи им на побавниот Покемон да се движат први. Оваа синергија ѝ овозможува на Урсалуна да ослободи моќни напади од земјотреси без да му наштети на својот сојузник опремен со Левитат, Креселија.

Сепак, во стратешкото заминување, Данлоп го избра Поригон2 наместо Креселија како поставувач на „Соба за трик“ на Урсалуна. Привлечноста на Porygon2 лежи во неговата гломазност кога е опремена со Eviolite и неговите изненадувачки офанзивни способности, благодарение на повисоката статистика за Специјален напад и способноста за преземање. Доделувајќи му на Porygon2 тип на летечка тера, Данлоп се погрижи да ја избегне штетата од земјотресот, покажувајќи умна адаптација на традиционалните тактики на „Соба за трикови“.

Ефективноста на ова дуо не беше зависна од поставувањето на Trick Room на секој натпревар. Во финалето против Тим Едвардс, стратешката флексибилност на Данлоп му овозможи да обезбеди победа со и без присуство на Урсалуна и Поригон2. Оваа приспособливост ја нагласува важноста на разновидните тимски состави во конкурентната игра на Покемон.

Триумфот на Данлоп, испрекинат со ненамерно проклетство за време на неговото интервју по победата, го фрли вниманието на конкурентниот потенцијал на Урсалуна. Ветеранот на VGC, Фиона Шимкевич, шпекулираше дека Урсалуна би можела да стане следниот мистеричен подарок за Меѓународното првенство на Северна Америка (NAIC), со оглед на неговата новооткриена популарност и предизвикот да се стекне надвор од Скарлет и Виолет. Ваквиот гест не само што ќе ја прослави иновативната стратегија на Данлоп, туку и ќе ги охрабри играчите да истражуваат нови натпреварувачки агли со оваа страшна, но сепак преслатка мечка.

Во пејзаж во кој често доминираат познати лица, успехот на Данлоп со Урсалуна и Поригон2 на EUIC служи како потсетник за бескрајните можности во Покемон VGC. Додека играчите и навивачите ги варат импликациите од оваа неочекувана победа, метаиграта може да забележи промена кон поразновидни и креативни тимски состави, што уште еднаш ќе докаже дека иновациите можат да триумфираат над конвенциите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести