Вести

November 9, 2023

Тимот на Activision RICOCHET воведува „Splat“ за борба против измамниците во Call of Duty

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Тимот на Activision RICOCHET работеше на возбудливи ажурирања за моторот против измами како подготовка за лансирањето на Modern Warfare 3 и следната генерација на Warzone. Во неодамнешниот блог пост, обожавателите на Call of Duty беа информирани за новите функции што доаѓаат на RICOCHET, со еден посебен механичар против измамници кој се издвојува по својата смешност.

Тимот на Activision RICOCHET воведува „Splat“ за борба против измамниците во Call of Duty

Ви го претставуваме 'Splat'

Извонредната карактеристика на ажурирањето се нарекува „Splat“. Овој механичар е дизајниран да ја направи играта неспособна да се игра за измамниците со тоа што се меша со нивната игра на хумористичен начин. Кога играчот ќе биде откриен дека изневерува во лобито пред натпреварот, тој ќе се најде себеси како скока од влезниот авион без падобран. И ако измамник се открие по успешно распоредување, неговата брзина ќе се прилагоди, што ќе резултира со пад од 10.000 метри што веднаш ги убива. Тоа е бизарен, но ефикасен начин да се справите со измамниците.

Безбедност и ефективност

Тимот RICOCHET нагласи дека функцијата „Splat“ е безбедна и ќе се активира само за откриени измамници. Тоа нема да биде активирано со известување засновано на играчи. Ова уверување е важно за да се одржи довербата на играчите во системот против измамници. Всушност, логото на RICOCHET Anti-Cheat беше додадено во наводот за убиство за да обезбеди визуелна потврда во реално време за заштитата на системот.

Машинско учење за подобрено откривање

Покрај функцијата „Splat“, Team RICOCHET користи Машинско учење за да идентификува нови однесувања за измами во податоците на клиентот и серверот. Оваа технологија им овозможува активно да го предизвикуваат ненормалното однесување и да ја заштитат заедницата од измамници. Со анализа на приближно 700 клипови од игра дневно, Тимот RICOCHET работи на борба против постојаниот прилив на измамници во заедницата Call of Duty. Со помош на новата „Истражувачка алатка за репродукција“, моделот Машинско учење може автоматски да прегледува до 1.000 клипови дневно, а овој број се очекува да расте.

Заклучок

Охрабрувачки е да се види посветеноста на Activision за справување со измамниците во Call of Duty. Воведувањето на функцијата „Splat“ и употребата на Машинско учење ја демонстрираат нивната посветеност на заштитата на искуството за играње за легитимните играчи. Иако сè уште има простор за подобрување, овие ажурирања се чекор во вистинската насока. Останете со Esports.net за повеќе вести за Call of Duty.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести